KO odkryje karty w Gliwicach, w PiS głośno jest o Czarnku, a Lewica może postawić na kobietę

Źródło:
Fakty TVN
KO odkryje karty w Gliwicach, w PiS-ie głośno jest o kandydaturze Czarnka, a Lewica może postawić na kobietę
KO odkryje karty w Gliwicach, w PiS-ie głośno jest o kandydaturze Czarnka, a Lewica może postawić na kobietę
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
KO odkryje karty w Gliwicach, w PiS-ie głośno jest o kandydaturze Czarnka, a Lewica może postawić na kobietęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

"Kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w Polsce" - słychać w Koalicji Obywatelskiej i dlatego w Gliwicach 7 grudnia partia Donalda Tuska odkryje karty. Skoro już jest jasne, że kandydatem na prezydenta nie będzie Tusk i raczej nie Sikorski, to wygląda na to, że kampanię 7 grudnia zacznie Rafał Trzaskowski. Giełda nazwisk ruszyła także w innych partiach. W PiS najgłośniej jest o kandydaturze Przemysława Czarnka, a w Lewicy prawdopodobnie pojawiła się nowa kandydatka.

To w Gliwicach 7 grudnia Koalicja Obywatelska ogłosi nazwisko swojego kandydata na prezydenta. - Kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w Polsce. Ofensywa Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej przed wyborami 15 października rozpoczęła się właśnie na Śląsku - przypomina Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

To wtedy Donald Tusk spędził tam prawie dwa tygodnie. Opłaciło się - Platforma wygrała na Śląsku wybory do Sejmu, Parlamentu Europejskiego i wybory samorządowe. - Współzarządzamy województwem, tam miały miejsce największe europejskie inwestycje - zwraca uwagę Borys Budka.

W sprawie kandydata Koalicja Obywatelska zachowuje aurę tajemnicy, a premier pisze, że "będzie to ktoś, kto, po pierwsze, nadaje się najlepiej na ten urząd, po drugie - ma największe szanse na wygranie" i, po trzecie, nie będzie to on.

Prawie wszystko wskazuje na to, że kandydatem Koalicji będzie Rafał Trzaskowski, jego ekipa już przygotowuje wydarzenie 7 grudnia, które będzie nie tylko prezentacją kandydata, ale rozpoczęciem kampanii wyborczej. - Wszyscy państwo czujecie, w czyim kierunku ta decyzja się skłania - komentuje Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Nie jest też tajemnicą, że o nominację walczy Radosław Sikorski, ale - jak wynika z naszych informacji - w wewnętrznych partyjnych sondażach nie wypadł dobrze. Platforma nie planuje żadnych prawyborów, nie chcąc doprowadzić do podziałów w partii. Decyzję - po spotkaniu zarządu i rady krajowej - ogłosi Donald Tusk.

- Najważniejsze, żebyśmy weszli w bardzo silny sposób w tę kampanię, bo prezydent będzie miał wpływ na to, czy demokracja zostanie w pełni obroniona - podkreśla Rafał Trzaskowski.

"Pewniak" Koalicji Obywatelskiej i czterech kandydatów PiS. Kto wystartuje w wyborach prezydenckich?
"Pewniak" Koalicji Obywatelskiej i czterech kandydatów PiS. Kto wystartuje w wyborach prezydenckich?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Czarnek kandydatem PiS?

O prawyborach mówi się natomiast w PiS, ale na razie brak jakichkolwiek szczegółów. Nieoficjalnie można usłyszeć, że szanse na wybór stracili Tobiasz Bocheński, Karol Nawrocki, Mariusz Błaszczak, Zbigniew Bogucki i Patryk Jaki. To o nich mówiło się dużo w kontekście prawyborów. Teraz najgłośniej jest o Przemysławie Czarnku.

- Ja jestem za prawyborami oczywiście, bo to uaktywnia struktury naszego ugrupowania w każdej części naszego kraju. Na pewno jednak kluczowe jest to, żeby wybrany był człowiek, który wygra te wybory. A z kim? Jakie to ma znaczenie? - komentuje Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli będzie to osoba, która bierze bezpośrednią odpowiedzialność za te 8 lat niszczenia polskiej demokracji, a tym bardziej za niszczenie 8 lat polskiej edukacji, no to super, stawajmy do pojedynku - ocenia ewentualną kandydaturę Czarnka Rafał Trzaskowski.

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: kandydat na prezydenta musi być "okazały". "Modelu pani" nie umie sobie wyobrazić

Nie tak dawno Jarosław Kaczyński mówił, że kandydatem PiS nie może być osoba kojarzona z rządem PiS. Przemysław Czarnek na pewno tego kryterium nie spełnia. - Mogą go dzisiaj chcieć wystawiać, a my go z "willi plus" i tak rozliczymy - zapewnia Barbara Nowacka, ministra edukacji.

Scheuring-Wielgus: Kaczyński namaścił Czarnka na ważną osobistość
Scheuring-Wielgus: Kaczyński namaścił Czarnka na ważną osobistośćTVN24

Zmiany na lewicy

Katalog kandydatów rozszerzył się na lewicy. Dotąd wydawało się, że kandydatura Agnieszki Dziemianowicz-Bąk nie jest zagrożona. Jednak właśnie Magdalena Biejat ogłosiła, że wraz z innymi działaczami opuszcza partię Razem. Tym samym nastąpiło rozstanie z Adrianem Zandbergiem i Marceliną Zawiszą, którzy są w opozycji do rządu Koalicji 15 października. Biejat wraz z Lewicą woli szukać sprawczości. Nie tylko w rządzie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rozłam w partii Razem. Grupa polityczek odchodzi

- Przed nami wybór kandydatki lub kandydata na prezydenta. Chcemy wybrać najsilniejszą osobę, taką, która pociągnie naszych wyborców - mówi Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. - Lewica wystartuje w tym wyścigu prezydenckim, wystawimy naszego kandydata, kandydatkę. Te prace, rozmowy, konsultacje trwają - zapewnia Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy.

Do końca roku wszyscy kandydaci powinni być znani. Wybory odbędą się 18 albo 25 maja.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS