Katowice rezygnują z oprysków przeciw kleszczom. "Wyginęło mnóstwo pszczół"

18.03.2019 | Katowice rezygnują z oprysków przeciw kleszczom. "Wyginęło mnóstwo pszczół"
18.03.2019 | Katowice rezygnują z oprysków przeciw kleszczom. "Wyginęło mnóstwo pszczół"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.03.2019 | Katowice rezygnują z oprysków przeciw kleszczom. "Wyginęło mnóstwo pszczół"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Katowice w tym roku rezygnują z oprysków przeciwko kleszczom, bo po zeszłorocznych "wyginęło mnóstwo pszczół". Decyzję urzędników krytykuje chory na boreliozę pan Marek, który w zeszłym roku przekonał katowicki ratusz do walki z tymi pajęczakami.

Pan Marek Matyszczak, który po ugryzieniu kleszcza zachorował na boreliozę, w ubiegłym roku przekonał władze Katowic do oprysków przeciwko tym pajęczakom. W tym roku oprysków jednak nie będzie. Przez pszczoły.

- Wyginęło mnóstwo pszczół i to są głosy mieszkańców i ekologów - tłumaczy decyzję Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. - Same opryski w kilkunastu miejscach nie zabezpieczą nas przed zachorowaniem na boreliozę. To my musimy pamiętać o środkach indywidualnej ochrony - dodaje.

- Życie, zdrowie mieszkańców, ich dzieci, zwierząt domowych jest ważniejsze niż inne owady - przekonuje jednak pan Marek.

Władze Katowic z kleszczami będą teraz walczyć ulotkami. Ulotek ma być tysiące, miejsc oprysków w całym mieście było jedenaście.

Kosztowne badania

Ci, których kleszcz ugryzie, muszą udać się na badanie do sanepidu. - Pacjent musi sobie sam za nie zapłacić. Koszt jest dosyć wysoki ze względu na to, że stosujemy tutaj najnowocześniejsze techniki diagnostyczne - wyjaśnia dr Beata Rozwadowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Mimo że co roku zakażeń boreliozą przybywa, to za badanie, które wstępnie pozwoli ugryzionemu zorientować się, czy ma się w ogóle czego bać, płaci on sam. Około dwustu złotych.

Zapakowanego w fiolkę kleszcza zanosi się do sanepidu lub prywatnego laboratorium. Choć kleszcz jest podstępny, to borelioza, której się u niego szuka, podstępna jest jeszcze bardziej.

- Jeżeli wynik będzie dodatni, to wcale nie znaczy, że mogło dojść do zakażenia, natomiast jeżeli będzie wynik negatywny, to też nie wyklucza możliwości zakażenia - tłumaczy dr Agnieszka Pawełczyk z Laboratorium "Amerlab" Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Boreliozą zarażony jest średnio co trzeci kleszcz. - Jeżeli kleszcz bytuje dobę (...), to ten okres czasu jest wystarczający, by kleszcz zakażony zaraził również człowieka - tłumaczy dr Joanna Ostrowska, podlaski Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Zakaźnych.

Jeśli kleszcz zarazi, to na skórze ukąszonych powinien pojawić się rumień. Jednak nie zawsze się pojawia. Dlatego minimum cztery tygodnie po ukąszeniu przez chorego kleszcza warto zrobić dwuetapowe badanie krwi. Skierowanie na takie badanie krwi można dostać od specjalisty, do którego skierowanie z kolei musi dać lekarz rodzinny. Za drogę na skróty trzeba płacić.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS