"Już więcej na nich nie zagłosuję". Rolnicy stracili cierpliwość do Prawa i Sprawiedliwości

21.03.2023 | "Już więcej na nich nie zagłosuję". Rolnicy stracili cierpliwość do PiS-u
21.03.2023 | "Już więcej na nich nie zagłosuję". Rolnicy stracili cierpliwość do PiS-u
Arleta Zalewska | Fakty TVN
"Już więcej na nich nie zagłosuję". Rolnicy stracili cierpliwość do PiSArleta Zalewska | Fakty TVN

Polscy rolnicy alarmowali rząd, że zboże z Ukrainy, zamiast trafiać do Afryki, jest sprzedawane w Polsce. To obniżyło ceny w skupach na tyle, że Polacy nie mogą sprzedać swojego zboża. Komisja Europejska dostrzega problem i pomoże polskim rolnikom. A co zrobi polski rząd? Tego nie wiadomo, ale wiadomo, że wielu rolników już na PiS nie zagłosuje.

Pan Janusz jest rolnikiem z Lipska, pan Wiesław - rolnikiem z miejscowości Rogów. To rejon i grupa zawodowa, w której PiS zawsze miało duże poparcie.

- Czym myśmy sobie zasłużyli na to, żebyśmy my zostali dzisiaj jednego dnia kopnięci jak stare buty? - pyta Wiesław Gryn, rolnik, członek Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego i Stowarzyszenia "Oszukana Wieś". - Dwa razy głosowałem na PiS, ale dzisiaj jestem na 100 procent pewny, że już więcej na nich nie zagłosuję - zapewnia Janusz Szewera, rolnik i członek tej samej organizacji.

Rolnicy założyli Stowarzyszenie "Oszukana Wieś" i pod takim hasłem pojechali na protest do Kielc. W ich gospodarstwach są wypełnione zbożem magazyny, którego nie są w stanie dziś sprzedać. Oferowane ceny są dużo poniżej ich kosztów.

- Straciliśmy około miliona na pazerności Grupy Azoty na nawozach i straciliśmy również na paliwie, bo całą jesień kupowaliśmy o złotówkę za drogie paliwo - podkreśla pan Wiesław, nawiązując do sztucznego podwyższania cen paliwa przez Orlen w zeszłym roku.

- Może oni nie robią tego celowo, tylko tam jest brak fachowców, jeżeli rolnicy dostają za ministra rolnictwa nauczyciela matematyki. Wiceminister nie potrafi rozróżnić pszenicy od żyta. To jest, jakby nam ktoś w twarz dał - mówi pan Janusz.

Nieusłyszany alarm

O tym, że zniesienie cła na import z Ukrainy może być problemem, polscy rolnicy alarmowali już latem. Wtedy od ministra rolnictwa usłyszeli, że polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża. Rolnicy nie są przeciwko importowi zboża czy pomocy Ukrainie. To nie tego dotyczy dyskusja.

Polscy rolnicy winią rząd za to, że ukraińskie zboże, zamiast do Afryki, trafiło w części na polski rynek.

- Zapraszałem do konkretnych, precyzyjnych rozmów. Jak na razie nikt nie chce się zgłosić - powiedział minister Henryk Kowalczyk. Rolnicy odpowiadają, że to nieprawda, że nikt nie chce rozmawiać. - Ja byłem sam czterokrotnie na spotkaniach z panem ministrem. To jest cały czas jedno: "nie da się" - mówi pan Wiesław. - Jak rząd nic nie zmieni, to rządu tego nie będzie - dodaje pan Janusz.

Pomoc unijna

Tego, że sytuacja jest trudna, nie ukrywa unijny komisarz do spraw rolnictwa. W poniedziałek w Brukseli zapadła ważna dla rolników decyzja. Pomoc ma trafić do trzech państw - w tym do Polski. - To jest specjalne wsparcie dla rolników dotkniętych problemem sprzedaży własnych produktów - wyjaśnia Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa.

Do polskich rolników z unijnej rezerwy kryzysowej ma trafić 30 milionów euro. Pomoc otrzyma jeszcze Rumunia i Bułgaria. Jest też zgoda na dodatkowe dopłaty z budżetów państwowych. Na razie nie ma jednak konkretów.

Prezes PSL apeluje do PiS-u, by jak najszybciej w Sejmie zająć się ich projektem ustawy o pomocy rolnikom. - Czyli kaucja, plombowanie, korytarze transportowe, wyznaczone porty w Europie. Od lipca o tym mówimy - tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz. Dopiero w poniedziałek wprowadzenie takich kaucji zaproponował na spotkaniu z unijnymi ministrami rolnictwa polski wiceminister.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN