Pierwsze zagraniczne statki wpłynęły do ukraińskich portów rzecznych. Mają odebrać transporty zboża


Pierwszy raz od wybuchu wojny osiem zagranicznych statków dotarło do Ukrainy przez Dunaj - mają odebrać transporty zboża i wrócić tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki odbiciu z rąk Rosjan strategicznie położonej Wyspy Węży. Od miesięcy Rosjanie blokują eksport ukraińskiego zboża.

Ukraińcy zaczęli wykorzystywać porty rzeczne na Dunaju w miastach Ismail i Reni. Do tej pory pełnomorskie statki mogły tam wpłynąć tylko przez mocno zatłoczony Kanał Suliński, który kontroluje Rumunia. Ukraińcy właśnie udrożnili kolejne połączenie - przez ujście Bystre, znajdujące się naprzeciwko słynnej Wyspy Węży. Okazuje się, że wyzwolenie po kilkumiesięcznych walkach tego skrawka lądu ma nie tylko symboliczne znaczenie. Kontrola nad Wyspą Węży to kontrola nad strategiczną Deltą Dunaju. To jednak nie rozwiąże problemu. - Te dwa porty ukraińskie: Ismail i Reni to są porty, które mogą przyjmować statki do 18-20 tysięcy ton - mówi Andrzej Montwiłł z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Morskie porty przyjmują jednostki nawet trzy razy większe. Z Ukrainy w 2022 roku trzeba będzie wywieźć 30 milionów ton ziarna i nie da się tego zrobić bez wielkich statków.

Szeroki problem

Oprócz tych na Krymie Rosja okupuje porty w Mariupolu, Berdiańsku i Chersoniu. Blokuje te w Mikołajowie i Odessie - niemal całkowicie odcinając Ukrainę od morza. - Sposobem na odblokowanie portów ukraińskich jest międzynarodowa akcja, która polegałaby na stworzeniu konwoju zabezpieczonego przez siły międzynarodowe. Nie NATO-wskie, ale międzynarodowe. Jest to możliwe do zrealizowania - przekonuje komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl.

Rosja nie tylko blokuje ukraińskie ziarno, ale także je kradnie. - 220 tysięcy ton ziarna tylko w jeden miesiąc wywieziono z portów okupowanego Krymu w trzech kierunkach: do Syrii, do Turcji i do portu Kaukaz - przekazuje Katerina Jaresko, dziennikarka portalu Mirotvorec.

Ukraina jest czołowym eksporterem żywności, która trafia między innymi na Bliski Wschód i do Afryki. Uderzając w ukraińskie rolnictwo, Rosja próbuje wywrzeć presję na Zachód. - Niemożność kupowania taniego zboża z krajów objętych wojną powoduje prawdopodobieństwo wystąpienia dużej fali głodu. Ta z kolei wywoła fale migracyjną, która niewątpliwie skierowana będzie do Europy - tłumaczy prof. Jakub Piecuch z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ukraińskie zbiory będą w 2022 roku co najmniej o 1/3 mniejsze niż w roku poprzednim. Rolnicy albo uciekli przed wojną, albo chwycili za broń. Wiele upraw znalazło się pod ostrzałem. Pola płoną wzdłuż całej liczącej niemal tysiąc kilometrów linii frontu.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS