Pierwsze zagraniczne statki wpłynęły do ukraińskich portów rzecznych. Mają odebrać transporty zboża


Pierwszy raz od wybuchu wojny osiem zagranicznych statków dotarło do Ukrainy przez Dunaj - mają odebrać transporty zboża i wrócić tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki odbiciu z rąk Rosjan strategicznie położonej Wyspy Węży. Od miesięcy Rosjanie blokują eksport ukraińskiego zboża.

Ukraińcy zaczęli wykorzystywać porty rzeczne na Dunaju w miastach Ismail i Reni. Do tej pory pełnomorskie statki mogły tam wpłynąć tylko przez mocno zatłoczony Kanał Suliński, który kontroluje Rumunia. Ukraińcy właśnie udrożnili kolejne połączenie - przez ujście Bystre, znajdujące się naprzeciwko słynnej Wyspy Węży. Okazuje się, że wyzwolenie po kilkumiesięcznych walkach tego skrawka lądu ma nie tylko symboliczne znaczenie. Kontrola nad Wyspą Węży to kontrola nad strategiczną Deltą Dunaju. To jednak nie rozwiąże problemu. - Te dwa porty ukraińskie: Ismail i Reni to są porty, które mogą przyjmować statki do 18-20 tysięcy ton - mówi Andrzej Montwiłł z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Morskie porty przyjmują jednostki nawet trzy razy większe. Z Ukrainy w 2022 roku trzeba będzie wywieźć 30 milionów ton ziarna i nie da się tego zrobić bez wielkich statków.

Szeroki problem

Oprócz tych na Krymie Rosja okupuje porty w Mariupolu, Berdiańsku i Chersoniu. Blokuje te w Mikołajowie i Odessie - niemal całkowicie odcinając Ukrainę od morza. - Sposobem na odblokowanie portów ukraińskich jest międzynarodowa akcja, która polegałaby na stworzeniu konwoju zabezpieczonego przez siły międzynarodowe. Nie NATO-wskie, ale międzynarodowe. Jest to możliwe do zrealizowania - przekonuje komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl.

Rosja nie tylko blokuje ukraińskie ziarno, ale także je kradnie. - 220 tysięcy ton ziarna tylko w jeden miesiąc wywieziono z portów okupowanego Krymu w trzech kierunkach: do Syrii, do Turcji i do portu Kaukaz - przekazuje Katerina Jaresko, dziennikarka portalu Mirotvorec.

Ukraina jest czołowym eksporterem żywności, która trafia między innymi na Bliski Wschód i do Afryki. Uderzając w ukraińskie rolnictwo, Rosja próbuje wywrzeć presję na Zachód. - Niemożność kupowania taniego zboża z krajów objętych wojną powoduje prawdopodobieństwo wystąpienia dużej fali głodu. Ta z kolei wywoła fale migracyjną, która niewątpliwie skierowana będzie do Europy - tłumaczy prof. Jakub Piecuch z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ukraińskie zbiory będą w 2022 roku co najmniej o 1/3 mniejsze niż w roku poprzednim. Rolnicy albo uciekli przed wojną, albo chwycili za broń. Wiele upraw znalazło się pod ostrzałem. Pola płoną wzdłuż całej liczącej niemal tysiąc kilometrów linii frontu.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS