Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami

18.03.2023 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami
18.03.2023 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.03 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Minister rolnictwa został ewakuowany z targów rolniczych, bo powitały go gwizdy. Zgromadzeni rolnicy zarzucali rządowi brak działań w kwestii importu ukraińskiego zboża. Na otwartych spotkaniach z krytykami musi sobie radzić także Donald Tusk.

Minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk został ewakuowany w piątek z hali targów rolniczych. Na przeciwko niego stanęło kilkuset niezadowolonych z działań rządu rolników. Henryk Kowalczyk chciał im odpowiedzieć, ale jego słowa zagłuszyły gwizdy niezadowolonych. Na miejscu doszło też do przepychanek. Rolnicy domagają się od rządu działań w kwestii importu ukraińskiego zboża. Ich zdaniem - poza deklaracjami - rząd PiS-u żadnych konkretów im nie przedstawił. - Zapraszałem do konkretnych, precyzyjnych rozmów. Jak na razie nikt nie chce się zgłosić. Widocznie nie zależy na rozmowach, tylko na gwizdach i krzykach - mówił na konferencji prasowej po ewakuacji Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Do wydarzeń w Kielcach w czasie spotkania z wyborcami w sobotę odniósł się lider PSL. - Dlaczego nie ma wyznaczonych portów w Europie do transportu do Afryki Północnej? Dlaczego wreszcie nie wprowadzili kaucji 1000 złotych na tonę zboża wjeżdżającą z Ukrainy do Polski - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polemika z Tuskiem

Władza, która rządzi od prawie ośmiu lat, musi liczyć się z tym, że w czasie kampanii - poza zwolennikami - na spotkaniach stawią się również wyborcy z pytaniami, żądaniami i pretensjami.

Krytycy pojawili się też na konferencji Donalda Tuska w Bytomiu. Najpierw spontanicznie - potem na zaplanowanym spotkaniu. - Jeszcze raz powie pan do mnie "zamknij się", poproszę pana o wyjście z sali. Ja tu jestem dlatego, żeby nikt nikomu w Polsce nie mówił "zamknij się" - taka była pierwsza reakcja Donalda Tuska na okrzyk z sali.

Potem przyszedł czas na zadawanie pytań. Padł kilka od politycznych przeciwników. - Pan się tak choćby naśmiewał z pana Mularczyka, że chodzi w Niemczech, że zdjęcie robi. A ja chciałbym się pana zapytać: to panu przeszkadza, że Polska by dostała reparacje? - zapytał Donalda Tuska jeden z mężczyzn. Opowiedział on historię swojej rodziny, która w czasie II wojny światowej doznała krzywd od Niemców. Apelował o reparacje dla Polski. - Ja się nie śmieje z reparacji. Ja się śmieje z Mularczyka. Dla mnie polityka to jest praktyczny sposób załatwiania polskich interesów. Jak w Europie jest kasa, to ja nie pluje w twarz tym, którzy mają duże znaczenie przy dzieleniu tej kasy, tylko wydzieram kasy, ile się da dla Polski - odpowiedział mu Donald Tusk.

Donald Tusk zadeklarował też, że gdy on będzie miał wpływ na kolejny rząd, to do Polaków skrzywdzonych w czasie wojny reparacje od Niemców trafią. - Tylko to trzeba umieć załatwić, a nie jak pajace latać po całym świecie, obnosić się ze swoim patriotyzmem, a na końcu kieszeń dziurawa i pistolet za paskiem - ocenił były premier.

To nie pierwsze spotkanie, na którym Donald Tusk - chcąc się odróżnić od Jarosława Kaczyńskiego - pokazuje, że każdy może przyjść i wyrazić swoje pretensje.

Prezes PiS-u, po operacji kolana, wciąż jeszcze nie wrócił na trasę po kraju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN