Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?

30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?

Konfederacja o Robercie Bąkiewiczu, byłym już sojuszniku, w czwartek mówiła dużo i źle. Jeszcze niedawno narodowcy z Konfederacji bardzo się lubili z Bąkiewiczem i podzielali antyeuropejskie poglądy. Razem maszerowali w Marszu Niepodległości. Teraz jednak poróżniły ich władza nad tak zwanymi mediami narodowymi i pieniądze. Robert Bąkiewicz dostawał pieniądze od rządu PiS-u, natomiast Solidarna Polska lubi lidera Konfederacji Sławomira Mentzena.

- Jeśli jest wyborca liberalny, który z jakichś powodów nie chce głosować na Zjednoczoną Prawicę, to lepiej, żeby głosował na Mentzena, który, powiem szczerze, był dobrym eksperymentem, jeśli chodzi o ministra finansów - mówił w wywiadzie dla "Radia Plus" Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i poseł Solidarnej Polski.

Jeśli wiceminister w rządzie PiS-u i człowiek Zbigniewa Ziobry widzi Sławomira Mentzena w rządzie w roli ministra finansów, to jest to zbieżne z tym, jak sam siebie przedstawia lider Konfederacji - jako specjalistę od finansów i nowoczesnego wolnościowca.

Sławomir Mentzen ma być młodszą i lepszą wersją Janusza Korwin-Mikkego, który ciągle jest w Konfederacji i tak mówi o jej programie: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji".

Piątka Konfederacji

Politycy Konfederacji nie lubią wolnych mediów, które zadają pytania - na przykład o sto ustaw Mentzena, którymi się chwalił. Lider ugrupowania chciał karania kobiet i lekarzy nawet dziesięcioma latami więzienia za aborcję. Teraz polityk, kiedy jest pytany o ten pomysł, zasłania się niepamięcią.

W swoich wystąpieniach Sławomir Mentzen nie wraca już do pomysłu "piątki Konfederacji". W kwietniu 2019 roku zadeklarował: "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

Konfederacja - podobnie jak PiS - była blisko z Kają Godek. W Konfederacji jest Grzegorz Braun, który kiedyś groził rozstrzeliwaniem dziennikarzy redakcji, których nie lubił - tych samych nie lubi też PiS. Podzielał wraz z PiS-em pogląd na Smoleńsk i dlatego kiedyś PiS broniło go przed wymiarem sprawiedliwości. Ostatnio jednak wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zmieniła zdanie i Brauna podczas obrad nazwała "największym chamem Rzeczypospolitej" i "ruską onucą".

- Ten tor po pierwsze to jest przyszła współpraca z Prawem i Sprawiedliwością, a po drugie jednak bardzo prorosyjski przekaz, z którym ja się nie zgadzałem od dnia pierwszego - wskazuje Artur Dziambor z Koła Poselskiego Wolnościowcy, były członek Konfederacji.

Poparcie dla Konfederacji

Grzegorz Braun nawet teraz nie ukrywa niechęci do Ukrainy. Polityk mówi o sobie, że jest wolnościowcem, ale nie mówi, że jest antysemitą. Jednak od antysemityzmu odżegnuje się w Konfederacji nie tylko on. Konrad Berkowicz w wywiadach podkreśla, że "nigdy nie czuł się antysemitą". Konrad Berkowicz, podobnie jak Janusz Korwin-Mikke, też ma problem z pytaniami o konkretny program.

Janusz Korwin-Mikke nie wypiera się swoich wcześniejszych poglądów. W "Kropce nad i" powiedział: "co to znaczy gwałcone? Kobiety zawsze udają, że pewien opór stawiają, i to jest normalne".

Sławomir Mentzen z kolei mówił o dyskryminacji mężczyzn. - Mężczyźni są przez prawo dyskryminowani, natomiast nie mają z tym problemu. Mogą być dyskryminowani na rzecz kobiet. To wynika z naszej kultury: panie puszcza się w drzwiach i to jest zupełnie normalne - twierdził lider Konfederacji.

9-procentowym poparciem cieszyła się Konfederacja w ostatnim sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wszyscy jej politycy i liderzy za duży sukces uznaliby dwucyfrowy wyborczy wynik. Za bardzo duży sukces - wejście w ewentualną koalicję rządzącą po wyborach.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS