Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?

30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?

Konfederacja o Robercie Bąkiewiczu, byłym już sojuszniku, w czwartek mówiła dużo i źle. Jeszcze niedawno narodowcy z Konfederacji bardzo się lubili z Bąkiewiczem i podzielali antyeuropejskie poglądy. Razem maszerowali w Marszu Niepodległości. Teraz jednak poróżniły ich władza nad tak zwanymi mediami narodowymi i pieniądze. Robert Bąkiewicz dostawał pieniądze od rządu PiS-u, natomiast Solidarna Polska lubi lidera Konfederacji Sławomira Mentzena.

- Jeśli jest wyborca liberalny, który z jakichś powodów nie chce głosować na Zjednoczoną Prawicę, to lepiej, żeby głosował na Mentzena, który, powiem szczerze, był dobrym eksperymentem, jeśli chodzi o ministra finansów - mówił w wywiadzie dla "Radia Plus" Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i poseł Solidarnej Polski.

Jeśli wiceminister w rządzie PiS-u i człowiek Zbigniewa Ziobry widzi Sławomira Mentzena w rządzie w roli ministra finansów, to jest to zbieżne z tym, jak sam siebie przedstawia lider Konfederacji - jako specjalistę od finansów i nowoczesnego wolnościowca.

Sławomir Mentzen ma być młodszą i lepszą wersją Janusza Korwin-Mikkego, który ciągle jest w Konfederacji i tak mówi o jej programie: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji".

Piątka Konfederacji

Politycy Konfederacji nie lubią wolnych mediów, które zadają pytania - na przykład o sto ustaw Mentzena, którymi się chwalił. Lider ugrupowania chciał karania kobiet i lekarzy nawet dziesięcioma latami więzienia za aborcję. Teraz polityk, kiedy jest pytany o ten pomysł, zasłania się niepamięcią.

W swoich wystąpieniach Sławomir Mentzen nie wraca już do pomysłu "piątki Konfederacji". W kwietniu 2019 roku zadeklarował: "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

Konfederacja - podobnie jak PiS - była blisko z Kają Godek. W Konfederacji jest Grzegorz Braun, który kiedyś groził rozstrzeliwaniem dziennikarzy redakcji, których nie lubił - tych samych nie lubi też PiS. Podzielał wraz z PiS-em pogląd na Smoleńsk i dlatego kiedyś PiS broniło go przed wymiarem sprawiedliwości. Ostatnio jednak wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zmieniła zdanie i Brauna podczas obrad nazwała "największym chamem Rzeczypospolitej" i "ruską onucą".

- Ten tor po pierwsze to jest przyszła współpraca z Prawem i Sprawiedliwością, a po drugie jednak bardzo prorosyjski przekaz, z którym ja się nie zgadzałem od dnia pierwszego - wskazuje Artur Dziambor z Koła Poselskiego Wolnościowcy, były członek Konfederacji.

Poparcie dla Konfederacji

Grzegorz Braun nawet teraz nie ukrywa niechęci do Ukrainy. Polityk mówi o sobie, że jest wolnościowcem, ale nie mówi, że jest antysemitą. Jednak od antysemityzmu odżegnuje się w Konfederacji nie tylko on. Konrad Berkowicz w wywiadach podkreśla, że "nigdy nie czuł się antysemitą". Konrad Berkowicz, podobnie jak Janusz Korwin-Mikke, też ma problem z pytaniami o konkretny program.

Janusz Korwin-Mikke nie wypiera się swoich wcześniejszych poglądów. W "Kropce nad i" powiedział: "co to znaczy gwałcone? Kobiety zawsze udają, że pewien opór stawiają, i to jest normalne".

Sławomir Mentzen z kolei mówił o dyskryminacji mężczyzn. - Mężczyźni są przez prawo dyskryminowani, natomiast nie mają z tym problemu. Mogą być dyskryminowani na rzecz kobiet. To wynika z naszej kultury: panie puszcza się w drzwiach i to jest zupełnie normalne - twierdził lider Konfederacji.

9-procentowym poparciem cieszyła się Konfederacja w ostatnim sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wszyscy jej politycy i liderzy za duży sukces uznaliby dwucyfrowy wyborczy wynik. Za bardzo duży sukces - wejście w ewentualną koalicję rządzącą po wyborach.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS