Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?

30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?

Konfederacja o Robercie Bąkiewiczu, byłym już sojuszniku, w czwartek mówiła dużo i źle. Jeszcze niedawno narodowcy z Konfederacji bardzo się lubili z Bąkiewiczem i podzielali antyeuropejskie poglądy. Razem maszerowali w Marszu Niepodległości. Teraz jednak poróżniły ich władza nad tak zwanymi mediami narodowymi i pieniądze. Robert Bąkiewicz dostawał pieniądze od rządu PiS-u, natomiast Solidarna Polska lubi lidera Konfederacji Sławomira Mentzena.

- Jeśli jest wyborca liberalny, który z jakichś powodów nie chce głosować na Zjednoczoną Prawicę, to lepiej, żeby głosował na Mentzena, który, powiem szczerze, był dobrym eksperymentem, jeśli chodzi o ministra finansów - mówił w wywiadzie dla "Radia Plus" Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i poseł Solidarnej Polski.

Jeśli wiceminister w rządzie PiS-u i człowiek Zbigniewa Ziobry widzi Sławomira Mentzena w rządzie w roli ministra finansów, to jest to zbieżne z tym, jak sam siebie przedstawia lider Konfederacji - jako specjalistę od finansów i nowoczesnego wolnościowca.

Sławomir Mentzen ma być młodszą i lepszą wersją Janusza Korwin-Mikkego, który ciągle jest w Konfederacji i tak mówi o jej programie: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji".

Piątka Konfederacji

Politycy Konfederacji nie lubią wolnych mediów, które zadają pytania - na przykład o sto ustaw Mentzena, którymi się chwalił. Lider ugrupowania chciał karania kobiet i lekarzy nawet dziesięcioma latami więzienia za aborcję. Teraz polityk, kiedy jest pytany o ten pomysł, zasłania się niepamięcią.

W swoich wystąpieniach Sławomir Mentzen nie wraca już do pomysłu "piątki Konfederacji". W kwietniu 2019 roku zadeklarował: "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

Konfederacja - podobnie jak PiS - była blisko z Kają Godek. W Konfederacji jest Grzegorz Braun, który kiedyś groził rozstrzeliwaniem dziennikarzy redakcji, których nie lubił - tych samych nie lubi też PiS. Podzielał wraz z PiS-em pogląd na Smoleńsk i dlatego kiedyś PiS broniło go przed wymiarem sprawiedliwości. Ostatnio jednak wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zmieniła zdanie i Brauna podczas obrad nazwała "największym chamem Rzeczypospolitej" i "ruską onucą".

- Ten tor po pierwsze to jest przyszła współpraca z Prawem i Sprawiedliwością, a po drugie jednak bardzo prorosyjski przekaz, z którym ja się nie zgadzałem od dnia pierwszego - wskazuje Artur Dziambor z Koła Poselskiego Wolnościowcy, były członek Konfederacji.

Poparcie dla Konfederacji

Grzegorz Braun nawet teraz nie ukrywa niechęci do Ukrainy. Polityk mówi o sobie, że jest wolnościowcem, ale nie mówi, że jest antysemitą. Jednak od antysemityzmu odżegnuje się w Konfederacji nie tylko on. Konrad Berkowicz w wywiadach podkreśla, że "nigdy nie czuł się antysemitą". Konrad Berkowicz, podobnie jak Janusz Korwin-Mikke, też ma problem z pytaniami o konkretny program.

Janusz Korwin-Mikke nie wypiera się swoich wcześniejszych poglądów. W "Kropce nad i" powiedział: "co to znaczy gwałcone? Kobiety zawsze udają, że pewien opór stawiają, i to jest normalne".

Sławomir Mentzen z kolei mówił o dyskryminacji mężczyzn. - Mężczyźni są przez prawo dyskryminowani, natomiast nie mają z tym problemu. Mogą być dyskryminowani na rzecz kobiet. To wynika z naszej kultury: panie puszcza się w drzwiach i to jest zupełnie normalne - twierdził lider Konfederacji.

9-procentowym poparciem cieszyła się Konfederacja w ostatnim sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wszyscy jej politycy i liderzy za duży sukces uznaliby dwucyfrowy wyborczy wynik. Za bardzo duży sukces - wejście w ewentualną koalicję rządzącą po wyborach.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN