"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"

26.03.2023 | "Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
26.03.2023 | "Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Maciej Knapik | Fakty TVN
"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"Maciej Knapik | Fakty TVN

Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.

- Mam zamiar poprowadzić tę drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej. Do zajęcia pierwszego miejsca - zapowiedział Donald Tusk. Lider PO podsumował dziesięciodniową wizytę na Śląsku. To ponad 2000 kilometrów, wiele spotkań, wyraźna próba mobilizacji i poszerzenia grona własnych wyborców. - Tutaj wszystko jest do zrobienia, wszystko jest do wygrania - dodał lider PO.

Jednocześnie Platforma straszy koalicją PiS-u z Konfederacją. Taki sojusz jest możliwy - usłyszeliśmy.

- Otwarcie o tym mówią, że powinniśmy wyjść z Unii Europejskiej. Niektórzy z nich mówią o tym, mówili tuż przed wojną, że właściwie "Rosja, dlaczego nie, być może jakaś współpraca". To jest coś, co jest po prostu przerażające - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Propozycja "babciowego" była zaskoczeniem dla PiS-u. Platforma przeanalizowała strategię demograficzną obozu władzy i poszła w tę samą stronę, ale robiąc duży krok naprzód. Politycy PiS-u - pytani o komentarz - albo zmieniają temat, albo z trudem i oporem, ale muszą pomysł pochwalić. - Brawo, popieram. Cieszę się bardzo, liczę na zapisy ustawowe z dobrym, oczywiście OSR-em, oceną skutków regulacji - skomentowała Jadwiga Emilewicz, była minister rozwoju.

Donald Tusk o sprawach kobiet rozmawiał w Pszczynie, gdzie rozegrał się dramat Izabeli, która zmarła, gdy lekarze nie chcieli przerwać jej ciąży. Platforma złożyła też obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji in vitro, co znowu trudno krytykować. Zwłaszcza, że mamy zapaść demograficzną. - Dzisiaj powinniśmy wspierać każde dziecko, które może się pojawić na świecie - uważa Jadwiga Emilewicz.

Wspólna sprawa

Ważnym akcentem kampanii wyborczej jest także sprzeciw wobec propagandy TVP, która atakuje opozycję w sposób karykaturalny i prymitywny. TVP skupia się niemal wyłącznie na Donaldzie Tusku. To świadczy o tym, że to on jest zdaniem PiS-u głównym zagrożeniem dla nich.

- Ja sobie jakoś poradzę, ale to pan jest i ludzie, którzy są skazani na TVP Info, to wy jesteście ich ofiarami, to wy powinniście się buntować, to oni was mają w pogardzie, to oni z was chcą zrobić takie armatnie mięso wyborcze - podkreślał na wiecu Donald Tusk.

Ważnym elementem narracji jest przypominanie o zablokowanych funduszach unijnych. - Tych pieniędzy starczyłoby na remonty i rewitalizację kamienic i mieszkań, i problem mieszkaniowy w Bytomiu można by rozwiązać - stwierdził lider PO.

Na Campusie Polska z politykami PO wystąpili politycy Lewicy. Opozycja może mieć jedną ofertę, jak stwierdził Rafał Trzaskowski. - Było dużo ludzi Lewicy. Przyszli, bo uważają, że powinniśmy dzisiaj wspólnie rządzić, i dlatego się tam dobrze czuliśmy - ocenił Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Lider PO zapowiedział kontynuację podróży po Polsce.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS