Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty po południu TVN24
 • Od 2028 wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne
 • Po wyroku dla Justyny Wydrzyńskiej wraca polityczna dyskusja na temat aborcji

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 procent poparcia, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. Spadło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą obecnie chce głosować 26 procent badanych. Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja, Polska 2050 i Lewica. Poniżej progu wyborczego znalazły się PSL, Kukiz'15, a także Porozumienie i AgroUnia.

Według sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 marca przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 na największe poparcie może obecnie liczyć Zjednoczona Prawica. Na koalicję rządzącą swój głos oddałoby 31 procent pytanych, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 w lutym.

Koalicja Obywatelska straciła na poparciu od ostatniego badania. KO obecnie może liczyć na 26 procent głosów. To spadek o trzy punkty procentowe i jednocześnie z pierwszego miejsca na drugie.

Na 9 procent głosów może liczyć Konfederacja (wzrost o punkt procentowy). Na tyle samo może liczyć Polska 2050 (spadek o dwa punkty procentowe).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica, na którą zagłosowałoby 6 procent pytanych (wzrost o 1 pp.).

Z dwuprocentowym poparciem, pod progiem wyborczym, znalazły się Koalicja Polska-PSL, a także Kukiz'15. Procent badanych swój głos oddałoby na Porozumienie i AgroUnię.


Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Republikanie) - 31 procent (wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 w lutym),

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 26 procent (spadek o 3 pp.),

Polska 2050 Szymona Hołowni - 9 procent (spadek o 2 pp.),

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 9 procent (wzrost o 1 pp.),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent (wzrost o 1 pp.),

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 procent, znalazły się następujące ugrupowania:

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 2 procent (spadek o 1 pp.),

Kukiz'15 - 2 procent (bez zmian),

Porozumienie i AgroUnia - 1 procent (spadek o 1 pp.),

Ponadto:

Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi - 14 procent (wzrost o 2 pp.).

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 14-16 marca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 666 osób.
Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem

  Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem

  Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.

  czytaj więcej »
 • Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych

  Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych

  Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.

  czytaj więcej »
 • Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd

  Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd

  Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.

  czytaj więcej »
 • Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu

  Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu

  We wtorek rakiety spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Kijowa. W środę rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Wieżowiec stanął w ogniu. Jest ofiara śmiertelna i są ranni. Prezydent Zełenski mówi o zwierzęcej brutalności agresorów. On sam odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu. Miasto wciąż skutecznie się broni.

  czytaj więcej »
 • Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

  Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

  Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.

  czytaj więcej »
 • Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

  Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

  Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.

  czytaj więcej »
 • Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą

  Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą

  Minister Zbigniew Ziobro został przyłapany przez kamerę TVN na noszeniu broni. Teraz minister strzela na oślep i zarzuca stacji, że nie mówiła o sprawie innego ministra, Cezarego Grabarczyka. To pudło. Minister mija się z prawdą i to spektakularnie. Nie tylko o tamtej sprawie mówiliśmy, ale nawet to my ją ujawniliśmy.

  czytaj więcej »
 • Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty

  Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty

  Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Niestety - zaczyna się też wypalanie traw. Od początku roku już prawie 3000 razy strażacy wyjeżdżali, by je gasić. "To nie ma sensu" - tak o wypalaniu traw mówią przyrodnicy i naukowcy tym, którzy chcą w ten sposób użyźnić glebę. Wypalanie powoduje wielkie straty.

  czytaj więcej »
 • Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem w czasie wizyty w Rosji

  Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem w czasie wizyty w Rosji

  W poniedziałek rozmawiali cztery godziny, a w środę kolejny raz - Xi Jinping i Wladimir Putin. Przywódca Chin jest z wizytą w Moskwie. Jednym z tematów jest Ukraina. Oficjalnie Chiny chcą się przyczynić do zakończenia inwazji, choć nie nazywają jej inwazją. W praktyce proponują zwieszenie broni, a to by oznaczało, że Rosja utrzymałaby swoje terytorialne zdobycze. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie kolejny pakiet wsparcia militarnego.

  czytaj więcej »
tvnpix