Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN
Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy
Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcyMarek Nowicki/Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Naukowcy zauważyli, że mózgi nastolatków w czasie izolacji społecznej nie były odpowiednio mocno stymulowane bodźcami, a wiadomo nie od dziś, że narząd nieużywany ulega zanikowi. Mniejsze wytwarzanie neurotransmiterów spowodowało, że komórki mózgowe zaczęły się zmniejszać.

- My się mniej ruszaliśmy, mniej mieliśmy interakcji społecznych, mniej było stymulantów dla naszego mózgu, bo nasz mózg nie tylko steruje, ale też otrzymuje informacje zwrotne - mówi profesor Adam Kobayashi z Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak mózg ich nie otrzymuje, albo otrzymuje za mało, to zaczyna wygaszać działalność. Oczywiście, bardzo powoli.

Potrzeby, które pandemia nam odebrała

- My jako ludzie, jako gatunek społeczny, mamy do zaspokojenia trzy ważne potrzeby. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, ile mamy lat, jaki mamy kolor skóry, w co wierzymy i jakim mówimy językiem: nam chodzi o to, żeby mieć zaspokojoną potrzebę uznania, przynależności i akceptacji. I pandemia nam to odebrała - mówi Lucyna Kicińska, terapeutka narracyjna z Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.

Dzieci i młodzież bardzo potrzebują w okresie wzrostu uznania, przynależności i akceptacji rówieśniczej. Wraz z lockdownem, zamknięciem szkół i odwołaniem zajęć sportowych, utraciły takie możliwości.

Starzejący się mózg to gorsze możliwości przyjmowania wiedzy, to gorsze efekty nauki, to kłopoty komunikacyjne. To gorsza analiza ruchu, kształtu i głębi, słabsze skojarzenia wzrokowe i trudniejsze rozpoznawanie twarzy. W sumie Amerykanie zaobserwowali zmiany w aż 30 badanych obszarach mózgów nastolatków. W tych badaniach jest jednak nuta optymizmu.

- Autorzy badania zastrzegają, że też nie były to zmiany trwałe, tylko po prostu tak jak ktoś jest chory i leży długo, nie rusza się, to jego mięśnie ulegają zanikowi - mówi Adam Kobayashi.

CZYTAJ TAKŻE: Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Zatem do dzieła. Bierzmy się do pracy wspólnej. W pierwszej kolejności w kręgu najbliższych. Czasami naprawdę potrzeba niewiele.

- Dzieci i nastolatki to, czego od nas potrzebują, to tego, żeby ich zauważyć, żeby z nimi porozmawiać o trudnościach, które mają, i żeby do tych trudności, jak je już zobaczymy i zrozumiemy, na czym polegają, żebyśmy dobierali rozwiązania razem z nimi - zauważa Lucyna Kicińska.

- Czyli wszelkie działania, które rozwijają u tych dzieci, u tej młodzieży, obszar emocjonalny, umiejętność radzenia sobie ze stresem, umiejętność wyrażania emocji w bezpieczny sposób i umiejętność budowania w bezpieczny, odpowiedni sposób, relacji z drugim człowiekiem. To jest priorytet - podkreśla doktor Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Dane naukowców z Waszyngtonu są potwierdzone, niestety, danymi epidemiologicznymi. W Polsce w ciągu ostatnich trzech lat liczba dzieci i młodzieży, która wymagała opieki psychiatrycznej i psychologicznej, wzrosła dwukrotnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS