Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Media społeczenościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- Musimy ostrzec rodziców w związku z tym, co wynika z danych - mówi naczelny lekarz USA doktor Vivek Murthy. Apeluje do Kongresu, by zmusił właścicieli mediów społecznościowych do umieszczania na swoich platformach ostrzeżeń na wzór tych, jakie widnieją na alkoholu czy na papierosach.

- Te oznaczenia, jak można stwierdzić w oparciu o nasze doświadczenia z wyrobami tytoniowymi i alkoholem, mogą być przydatne zarówno w podnoszeniu świadomości, jak i zmianie sposobu zachowania - zwraca uwagę.

Vivek Murthy przedstawił swoje argumenty, zgadzają się z nim eksperci

Naczelny lekarz USA w felietonie na łamach "New York Timesa" wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem potrzebne są ostrzeżenia na platformach społecznościowych. Napisał, że mamy do czynienia z kryzysem zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, a media społecznościowe są czynnikiem przyczyniającym się do niego.

"Młodzież spędzająca więcej niż trzy godziny dziennie w mediach społecznościowych jest dwukrotnie bardziej narażona na ryzyko wystąpienia objawów lękowych i depresji. Ponadto prawie połowa nastolatków twierdzi, że media społecznościowe sprawiają, iż czują się gorzej ze swoim ciałem" - napisał w felietonie dla gazety Vivek Murthy.

Murthy dodaje, że ustawodawcy powinni chronić młodych ludzi przed przemocą seksualną w internecie i treściami o charakterze seksualnym, które - według jego oceny - coraz częściej pojawiają się w kanałach opartych na algorytmach. - Głównym celem jest uczynienie mediów społecznościowych bezpieczniejszymi. To wymaga działań Kongresu i nie można z tym zwlekać - apeluje.

Pomysłowi wtórują psychologowie i psychiatrzy. - Wiemy już, że czas spędzony przed ekranem zakłóca sen. Zmienia chemię mózgu, zwiększa poziom hormonów stresu, co w pewien sposób zmienia przepływ krwi tak, że dzieci nie mają dostępu do bardziej rozwiniętych części mózgu. To wszystko wpływa na kontrolę impulsów, uwagę i regulację nastroju - tłumaczy Victoria L. Dunckley, psychiatra dziecięcy.

To nie pierwszy raz, kiedy naczelny lekarz USA zabiera głos w tej sprawie. W maju ubiegłego roku wezwał Kongres do opracowania standardów zdrowia i bezpieczeństwa dla platform technologicznych. Zalecił też rodzicom wprowadzenia dla dzieci limitów korzystania z telefonów.

Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MEN
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MENTVN24

Na zmiany na poziomie federalnym nie chce czekać gubernator Kalifornii

Na zmiany na poziomie federalnym nie chce czekać Gavin Newsom, demokratyczny gubernator Kalifornii, będącej domem dla branży technologicznej. Polityk zapowiada usunięcie smartfonów ze szkół.

- Demokratyczny gubernator Kalifornii powiedział POLITICO o swoich planach kilka godzin po tym, jak naczelny lekarz dr Vivek Murthy stwierdził, że Kongres powinien zmusić firmy technologiczne do umieszczania etykiet ostrzegawczych podobnych do tych, jakie znajdują się na papierosach czy alkoholu - czytamy w serwisie POLITICO.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

- Fakt, że każdy ma swoje własne, małe urządzenie, które nosi ze sobą od najmłodszych lat, naprawdę zmienił zasady gry, choćby dlatego, że każdy może skontaktować się z naszymi dziećmi w dowolnym momencie - mówi Erin McNeill z organizacji non-profit Media Literacy Now.

Zakres regulacji stanowych jeszcze nie został dokładnie ustalony, ale legislatura Kalifornii ma się nią zająć jeszcze tego lata, najprawdopodobniej przed końcem sierpnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN