Polscy górnicy mają dość. "Będziemy wychodzić na ulice"

05.02.2020 | Polscy górnicy mają dość. "Będziemy wychodzić na ulice"
05.02.2020 | Polscy górnicy mają dość. "Będziemy wychodzić na ulice"
Paweł Szot | Fakty TVN
05.02.2020 | Polscy górnicy mają dość. "Będziemy wychodzić na ulice"Paweł Szot | Fakty TVN

Najpierw strajk ostrzegawczy, potem manifestacja w Warszawie. W Polskiej Grupie Górniczej miarka się przebrała, nie tylko na hałdach. Górnicy mają dość. Chcą podwyżek i zatrzymania nadjeżdżających z zagranicy wagonów z węglem.

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wstrzymają wydobycie. Na razie na dwie godziny.

- Na 17 lutego przewidzieliśmy dwugodzinny strajk ostrzegawczy. 25 lutego przeprowadzenie referendum strajkowego wśród załóg i 28 lutego duża manifestacja w Warszawie - mówi Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień'80".

Do akcji przystąpiły wszystkie związki zawodowe działające w firmie.

- Co dało się wywalczyć przez te lata, żeśmy wywalczyli. Teraz przyszedł kres tego wszystkiego i będziemy wychodzić na ulice - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej "Solidarności".

Górnicy walczą o podwyżki i wsparcie dla branży. Najwyższa Izba Kontroli zarzuca władzom Polskiej Grupy Górniczej kreatywną księgowość. Grupa ma kłopoty z płynnością finansową. Druga górnicza spółka, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa, sięga po rezerwy finansowe, a jej akcje w ciągu dwóch lat potaniały pięciokrotnie.

- Zmarnowaliśmy czas koniunktury, zmarnowaliśmy cztery lata i zmarnowaliśmy miliardy złotych podatników, które zostały dołożone, wpompowane w górnictwo - mówi poseł Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej.

"Nie jesteśmy w stanie wprowadzić embarga"

Do Polski wciąż jadą wagony z węglem zza granicy. Przede wszystkim ze wschodu. W 2018 roku import węgla był rekordowy i wyniósł prawie 20 milionów ton. W tym ponad 13 milionów ton z Rosji. Od stycznia do września 2019 roku zza granicy sprowadzono ponad 12 milionów ton tego surowca. Dwie trzecie to węgiel rosyjski.

- W tym roku spółki Skarbu Państwa nie sprowadzą ani tony węgla. Sprowadzą je podmioty prywatne, to węgiel, do ciepłowni. Niestety, mamy wolny rynek i nie jesteśmy w stanie wprowadzić embarga - wyjaśnia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Polski węgiel jest droższy i często gorszej jakości. - Wprowadzimy zakaz używania węgla tańszego, importowanego. Zapłacimy za to wszyscy wyższe rachunki za prąd. No więc ministra widocznie to w tej chwili nie interesuje - komentuje ekonomista profesor Witold Orłowski.

Frustracja górników rośnie

Realny jest jeszcze jeden scenariusz.

- Spółki Skarbu Państwa będą kupowały węgiel od jakiegoś podmiotu pośredniczącego, a będzie to de facto węgiel z importu. Czyli nie będą go same importowały, ale będą to robić przez pośredników. No jest to takie trochę mydlenie oczu - uważa Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka z portalu biznesalert.pl.

Frustracja górników rośnie, ale rząd wciąż liczy na dialog.

- Elementem negocjacji są zawsze różne formy nacisku na każdą ze stron. Traktujemy to jako rzecz normalną - zapewnia Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W polskich kopalniach pracuje ponad 83 tysiące górników. Od lat branża balansuje między rentownością a bankructwem.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN