Dzieci po przeszczepach razem na nartach. "Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie"

03.03.2018 | Dzieci po przeszczepach razem na nartach. "Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie"
03.03.2018 | Dzieci po przeszczepach razem na nartach. "Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
03.03.2018 | Dzieci po przeszczepach razem na nartach. "Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Dostały drugie życie i chcą się nim cieszyć. Znowu być po prostu dziećmi. a nie pacjentami. Dzieciaki po przeszczepach z całej Polski przyjechały na narty do Małego Cichego. One na stoku. Ich rodzice - na terapii. Bo strach o to, co dalej, nie mija wraz z operacją.

Wreszcie skupieni na tym, co ważne - na zabawie. Zajmują się sobą, a nie chorobą.

- Żeśmy trochę siedzieli w szpitalu i teraz trzeba swoje odszaleć - mówi Konrad Jarewski, który przeszedł przeszczep wątroby.

- Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie, nie inaczej, bo w szkole się czuję taki wyróżniony, bo miałem przeszczep - przyznaje Jakub Mach, który także przeszedł taki zabieg.

Wystarczy jedno słowo, a całe towarzystwo chwyta w lot. - Na przykład przeszczep to jest ltx - mówi Dominika Szewczyk, także po transplantacji.

Za sobą mają miesiące w szpitalach, ciężkie operacje, a teraz ciągły strach przed odrzutem przeszczepu, czy zabójczą infekcją.

Czy to widać? Nie. I o to chodzi, by dzieci, ale też ich rodzice, żyli normalnie. Tego się w Małem Cichem uczą.

- Są malutkie dzieci nawet po czterech przeszczepach. Rzeczywiście, oni cały czas śledzą badania po to, żeby zapobiec, żeby wyłapać szybko, żeby w razie czego, reagować. Oni są w wiecznej gotowości - mówi psycholog Joanna Szeluga.

- Oni żyją z taką bombą, czyli poczuciem, że dziś jest dobrze. Nie wiemy co jutro, ale cieszymy się tym, co dziś jest - wyjaśnia prof. Irena Jankowska z poradni chorób i transplantacji wątroby Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

A skoro tak, to z "dziś" biorą ile się da.

Trudne wspomnienia

- Fajnie się tu bawimy, tak fajnie jest - przyznaje Piotr Urbaniak, również po operacji. Tu można się wygadać, wyżalić, że czasem jeden przeszczep nie wystarczał, konieczny był kolejny.

- Było gorzej, ponieważ byłem starszy. Człowiek sobie dużo więcej wyobraża, co się stanie, jak się nie obudzę. Przy pierwszym przeszczepie niewiele pamiętałem - wspomina Piotr Motyka, który jest po dwóch transplantacjach.

- Czasami są takie momenty, że normalnie chce się aż płakać - przyznaje Magdalena Kocka, która ma za sobą trzy przeszczepy.

Wyjazdy rodzice organizują sami. Jak mówią - żeby dzieciom oddać dzieciństwo i nie zwariować.

- Kiedy byliśmy w ubiegłym roku na termach i była tam duża liczba osób z blizną na brzuchu, bo i dawcy, i dzieci mają bliznę, to starsze panie między sobą szeptały, że jakaś sekta przyjechała, bo wszyscy mają takie same sznyty - wspomina Aneta Krawczyk z fundacji "For Life", matka Aleksandra, który jest po przeszczepie.

I podobne podejście, że teraz można, a nawet trzeba spróbować wszystkiego. - Możemy robić wszystko, co inne dzieci - cieszy się Zuzanna Gendera, która przeszła przeszczep nerki i wątroby. - Oprócz jedzenia grejpfruta - dodaje Piotr Urbaniak.

Co tam grejpfrut, gdy można startować w slalomie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS