Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki

Źródło:
Fakty TVN
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Michał Tracz/Fakty TVN
TraczMichał Tracz/Fakty TVN

W Sejmie w czwartek odbyła się debata dotycząca obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Pod projektem podpisało się pół miliona osób, ale Prawo i Sprawiedliwość tego nie dostrzega i pomysł krytykuje. Tymczasem Polska w rankingu dostępności leczenia niepłodności jest trzecia od końca w całej Europie - wyprzedzamy tylko Armenię i Albanię, a w Unii Europejskiej jesteśmy jedynym krajem bez refundacji lub planu jej wprowadzenia.

Złudną nadzieję mieli ci, którzy liczyli na to, że ustawa o refundacji metody in vitro połączy posłów wszystkich opcji w Sejmie. Nic bardziej mylnego, bo posłanki Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości miały zupełnie inne poglądy. Agnieszka Pomaska podczas sejmowej debaty przekonywała, że in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Elżbieta Płonka z PiS stwierdziła coś zgoła innego. - Mamy do czynienia z przyjmowaniem przez przemysł in vitro postaci współczesnej enklawy eugeniki - powiedziała posłanka.

Sejmowa debata to efekt pół roku zbierania podpisów pod obywatelskim projektem "TAK dla in vitro". Zaledwie 4-punktowa ustawa zakłada wprowadzenie refundacji przez państwo leczenia niepłodności metodą in vitro i przeznaczenia na to każdego roku 500 milionów złotych. - Ile nowego szczęścia możemy mieć w Polsce, jeśli w ten sposób wydamy te 500 milionów złotych? - zwracała uwagę posłanka Pomaska.

Pod obywatelskim projektem podpisało się 500 tysięcy osób, ale PiS obraża i je, i urodzone dzięki metodzie dzieci. - Dziecko traktowane jest w sposób rażąco przedmiotowy na zasadzie towaru czy produktu, a nie pełnoprawnej osoby - stwierdziła posłanka Płonka.

Wypowiedź posłanki PiS podczas debaty spotkała się z krytyką między innymi ze strony posła PSL-u Dariusza Klimczaka. - Gdyby żył autor książki "Mroki średniowiecza", na pewno na podstawie pani wypowiedzi napisałby kolejną część - powiedział polityk.

Płonka (PiS): in vitro nie prowadzi do ustąpienia faktu niepłodności
Płonka (PiS): in vitro nie prowadzi do ustąpienia faktu niepłodnościTVN24

Apel o przyjęcie ustawy

Refundację in vitro popiera 66 procent Polaków, a w Sejmie cała demokratyczna opozycja. PiS nie narzuci swoim posłom dyscypliny, ale to do nich z apelem o przyjęcie ustawy zwróciła się jedna z pomysłodawczyń projektu. - Państwo opiekuńcze, państwo społeczne nigdy nie powinno zostawiać swoich obywateli bez pomocy z budżetu państwa - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan.

Tylko ostrożne dane mówią, że niepłodność dotyczy w Polsce trzech milionów osób. Pani Karolinie z mężem się udało - mają córeczkę dzięki metodzie in vitro, ale tylko dlatego, że ich akurat było na to stać.

- Płakałam ze szczęścia, skakałam, szalałam i cieszyłam się, jak po raz pierwszy w życiu zobaczyłam wynik beta-hCG na ekranie telewizora, i zobaczyłam, że w końcu jestem po raz pierwszy w życiu w ciąży, dzięki właśnie procedurze in vitro - wspomina pani Karolina Klimowicz.

Polska na tle Europy

Szacuje się, że w Polsce dzięki metodzie in vitro urodziło się już ponad 100 tysięcy dzieci, ale wciąż w rankingu dostępności leczenia niepłodności Polska jest trzecia od końca w całej Europie - wyprzedzamy tylko Armenię i Albanię. W Unii Europejskiej jesteśmy jedynym krajem bez refundacji lub planu jej wprowadzenia.

- Wiecie, jak nazywa się taka filozofia działania? Ciemnota - komentowała podczas sejmowej debaty Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Za czasów Platformy przez trzy lata państwo refundowało in vitro, ale rząd PiS-u wyrzucił program do kosza, zastępując go nieskuteczną, promowaną przez Kościół naprotechnologią.

Lekarze jednak nie mają wątpliwości co do skuteczności in vitro. - Jest to najbardziej zaawansowana - według dzisiejszej wiedzy - metoda leczenia niepłodności - podkreśla Jan Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii, wicedyrektor przychodni lekarskiej "Novum".

- Mamy kontakt z parami, które nawet nie rozpoczynają leczenia, które nawet nie idą na pierwszą wizytę do kliniki leczenia niepłodności, bo wiedzą, że ich na to leczenie po prostu nie stać - zwraca uwagę Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian. Zmienić ma to obywatelska ustawa. Projekt trafił do prac w komisji, ale czy w niej nie utknie, zależy teraz od PiS-u.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS