Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki

Źródło:
Fakty TVN
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Dyskusja wokół refundacji metody in vitro. Posłanka PiS: to przemysł i współczesna enklawa eugeniki
Michał Tracz/Fakty TVN
TraczMichał Tracz/Fakty TVN

W Sejmie w czwartek odbyła się debata dotycząca obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Pod projektem podpisało się pół miliona osób, ale Prawo i Sprawiedliwość tego nie dostrzega i pomysł krytykuje. Tymczasem Polska w rankingu dostępności leczenia niepłodności jest trzecia od końca w całej Europie - wyprzedzamy tylko Armenię i Albanię, a w Unii Europejskiej jesteśmy jedynym krajem bez refundacji lub planu jej wprowadzenia.

Złudną nadzieję mieli ci, którzy liczyli na to, że ustawa o refundacji metody in vitro połączy posłów wszystkich opcji w Sejmie. Nic bardziej mylnego, bo posłanki Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości miały zupełnie inne poglądy. Agnieszka Pomaska podczas sejmowej debaty przekonywała, że in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Elżbieta Płonka z PiS stwierdziła coś zgoła innego. - Mamy do czynienia z przyjmowaniem przez przemysł in vitro postaci współczesnej enklawy eugeniki - powiedziała posłanka.

Sejmowa debata to efekt pół roku zbierania podpisów pod obywatelskim projektem "TAK dla in vitro". Zaledwie 4-punktowa ustawa zakłada wprowadzenie refundacji przez państwo leczenia niepłodności metodą in vitro i przeznaczenia na to każdego roku 500 milionów złotych. - Ile nowego szczęścia możemy mieć w Polsce, jeśli w ten sposób wydamy te 500 milionów złotych? - zwracała uwagę posłanka Pomaska.

Pod obywatelskim projektem podpisało się 500 tysięcy osób, ale PiS obraża i je, i urodzone dzięki metodzie dzieci. - Dziecko traktowane jest w sposób rażąco przedmiotowy na zasadzie towaru czy produktu, a nie pełnoprawnej osoby - stwierdziła posłanka Płonka.

Wypowiedź posłanki PiS podczas debaty spotkała się z krytyką między innymi ze strony posła PSL-u Dariusza Klimczaka. - Gdyby żył autor książki "Mroki średniowiecza", na pewno na podstawie pani wypowiedzi napisałby kolejną część - powiedział polityk.

Płonka (PiS): in vitro nie prowadzi do ustąpienia faktu niepłodności
Płonka (PiS): in vitro nie prowadzi do ustąpienia faktu niepłodnościTVN24

Apel o przyjęcie ustawy

Refundację in vitro popiera 66 procent Polaków, a w Sejmie cała demokratyczna opozycja. PiS nie narzuci swoim posłom dyscypliny, ale to do nich z apelem o przyjęcie ustawy zwróciła się jedna z pomysłodawczyń projektu. - Państwo opiekuńcze, państwo społeczne nigdy nie powinno zostawiać swoich obywateli bez pomocy z budżetu państwa - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan.

Tylko ostrożne dane mówią, że niepłodność dotyczy w Polsce trzech milionów osób. Pani Karolinie z mężem się udało - mają córeczkę dzięki metodzie in vitro, ale tylko dlatego, że ich akurat było na to stać.

- Płakałam ze szczęścia, skakałam, szalałam i cieszyłam się, jak po raz pierwszy w życiu zobaczyłam wynik beta-hCG na ekranie telewizora, i zobaczyłam, że w końcu jestem po raz pierwszy w życiu w ciąży, dzięki właśnie procedurze in vitro - wspomina pani Karolina Klimowicz.

Polska na tle Europy

Szacuje się, że w Polsce dzięki metodzie in vitro urodziło się już ponad 100 tysięcy dzieci, ale wciąż w rankingu dostępności leczenia niepłodności Polska jest trzecia od końca w całej Europie - wyprzedzamy tylko Armenię i Albanię. W Unii Europejskiej jesteśmy jedynym krajem bez refundacji lub planu jej wprowadzenia.

- Wiecie, jak nazywa się taka filozofia działania? Ciemnota - komentowała podczas sejmowej debaty Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Za czasów Platformy przez trzy lata państwo refundowało in vitro, ale rząd PiS-u wyrzucił program do kosza, zastępując go nieskuteczną, promowaną przez Kościół naprotechnologią.

Lekarze jednak nie mają wątpliwości co do skuteczności in vitro. - Jest to najbardziej zaawansowana - według dzisiejszej wiedzy - metoda leczenia niepłodności - podkreśla Jan Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii, wicedyrektor przychodni lekarskiej "Novum".

- Mamy kontakt z parami, które nawet nie rozpoczynają leczenia, które nawet nie idą na pierwszą wizytę do kliniki leczenia niepłodności, bo wiedzą, że ich na to leczenie po prostu nie stać - zwraca uwagę Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian. Zmienić ma to obywatelska ustawa. Projekt trafił do prac w komisji, ale czy w niej nie utknie, zależy teraz od PiS-u.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS