"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN
"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko
"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dzieckoAdrianna Otręba/Fakty TVN

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

Mercedes Szulen, uczennica klasy maturalnej, wszystkie złe emocje wyrzuca w sali tanecznej. Taniec jest dla niej wszystkim. - Miałam wiele problemów i z samookaleczeniami, i z zaburzeniami odżywiania - przyznała Szulen, tancerka, finalistka "You Can Dance - Po prostu tańcz!".

- Bullying miał miejsce, nie było to jakieś bardzo mocne, to też mogło wynikać z moich odczuć w głowie, że widziałam, jak osoby w szkole się do mnie nie odzywały, omijały mnie poprzez moje włosy, inny makijaż - przyznała.

W programie otwarcie mówiła o swoich doświadczeniach. Pokazała także blizny po samookaleczeniach. Pomogły leki i psychoterapia. Tancerka chce dodać otuchy innym, także osobom, które doświadczają bullyingu, czyli przemocy rówieśniczej.

"Wspólnym mianownikiem jest powtarzalność, intencjonalność"

Czym jest bullying? - To różnorodne formy przemocy, których wspólnym mianownikiem jest powtarzalność, intencjonalność, nierównowaga sił i obecność świadków - wyjaśniła Żaneta Rachwaniec, psycholożka z Fundacji Po Skrzydła.

Jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego tego zjawiska w szkołach ponadpodstawowych, 62 procent uczniów deklaruje, że doświadcza bullyingu przynajmniej czasami.

To nie tylko popychanie, bicie czy zamykanie w pomieszczeniach. - Może to być oczywiście forma werbalna, psychiczna, kiedy wyzywa się taką osobę, obraża się, często obraża się też jej bliskich albo wyklucza ze wspólnych aktywności - wskazał dr Radosław Kaczan, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

To najczęstsze doświadczenia wskazywane przez uczniów: żarty w sposób, który się nie podoba, rozpuszczanie plotek lub kłamstw czy wykluczanie z grupy.

Zuzanna, uczennica trzeciej klasy liceum filmowego, opowiedziała nam, jak to ona pomagając koleżance doświadczającej bullyingu, sama poczuła się wykluczona. - Każdy dzień wstawania do szkoły jest fatalny - podkreśliła. - To straszne przeżycie po prostu - przyznała.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"
"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Cztery procent uczniów przyznało, że są dręczeni codziennie

W badanych szkołach prawie cztery procent uczniów stwierdziło, że są dręczeni codziennie. Statystycznie w każdej badanej klasie jest uczeń doświadczający regularnej i codziennej przemocy.

- Zwracamy uwagę uczniom, tym którzy ewentualnie byliby hejtowani, doznawali przemocy, żeby mieli odwagę zgłaszać takie sytuacje - powiedziała Anetta Święch, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

A zgłaszać można rodzicom, nauczycielowi lub wychowawcy. Albo dzwoniąc pod numer telefonu zaufania.

- To, co weszło w ubiegłym roku, to standardy ochrony dzieci, czyli każda szkoła powinna mieć opracowane procedury reagowania - wskazuje Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefony zaufania dla dzieci i młodzieżyTVN24

Wyniki raportu zna Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zadeklarował, że pracuje nad wskazówkami postępowania w szkołach, w których pojawi się taka przemoc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS