Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Źródło:
Fakty TVN
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniujeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

To nie jest problem wszystkich rodzących kobiet i wszystkich porodówek. Jednak mogłoby się wydawać, że był czas, by tę lekcję odrobić. Niestety, ból i brak empatii to wciąż doświadczenie zbyt wielu kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. 

- Jestem mamą, która doświadczyła wielu naruszeń podczas porodu - wyznaje pani Anna Osmenda-Salamon. - Mamy są trochę pozostawione same sobie - dodaje pani Aleksandra Wąchal.

Z trudnych przeżyć jednej powstała grupa wsparcia dla wielu. Z inicjatywy pani Anny kobiety w Wolbromiu mogą się podzielić tym, jak wyglądał ich poród. - Nie jestem w stanie sobie przypomnieć mamy, którą tutaj spotkałam, która w czasie porodu nie doświadczyła chociaż jednego naruszenia - zwraca uwagę pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: W ciąży dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy. Pani Maja poddała się chemioterapii i urodziła zdrowego synka

To prywatne doświadczenia i powszechna wiedza. - To, na co pacjentki zwracały nam uwagę, to to, że jeżeli miałyby opisać swój poród, to musiałyby opisać takimi słowami jak bolesny, traumatyczny czy tragiczny - wskazuje Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Określenie "rejestr ciąż" pojawiło się za rządów PiS-u. Choć władza się zmieniła, to obawy pozostały
Określenie "rejestr ciąż" pojawiło się za rządów PiS-u. Choć władza się zmieniła, to obawy pozostałyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Pismo do Ministerstwa Zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministerstwa Zdrowia, że opiekę okołoporodową trzeba w Polsce poprawić i przytacza dane - co piąta kobieta w czasie swojego porodu czuła się poniżona. Czemu? Powody porażają. To szantaż zdrowiem dziecka, rozkładanie nóg siłą lub przywiązywanie ich do łóżka, groźby, szturchnięcia czy policzkowanie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił skierować kompleksowe wystąpienie, które w maksymalny sposób wskazuje obraz ciąży i porodu - przekazuje Piotr Mierzejewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Moje pieski też tak robią". Koszmarny poród i interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

Nie każdy poród jest zły, ale gdy jest, może być zły z wielu powodów. - Brak dostępu do znieczulenia, brak wsparcia w karmieniu piersią, brak ochrony krocza, brak pobrania zgody na procedury medyczne - wymienia pani Anna Osmenda-Salamon.

Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"
Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Standardy opieki okołoporodowej mają się zmienić

Lista wstydu jest długa, ale są też pozytywy. - Pozytywna informacja jest taka, ponieważ analizujemy te dane na bieżąco, że są zmiany - przekazuje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku. Widać je na przykład w odsetku znieczuleń zewnątrzoponowych. Rok do roku było ich skandalicznie mało, a gdy Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób ich finansowania, w liczbach coś drgnęło.

Odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowymNFZ

Pracy jest tu jednak wciąż dużo. Pomysły są. - Trwa bardzo intensywne szkolenie pań położnych, wtedy anestezjolodzy będą mogli - tak jak to jest w standardzie - oddać im część kompetencji w trakcie porodu - informuje prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultantka ds. położnictwa i ginekologii.

A same standardy opieki okołoporodowej wkrótce mają się zmienić - jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia - z korzyścią dla kobiet. - Będą miały opiekę laktacyjną, będą miały lepszą opiekę położnej, lepszy dostęp do rozwiązań z zakresu znieczuleń okołoporodowych, szereg innych rozwiązań, które sprawią, że kobiety będą się mniej bały rodzić - zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Swoje prawa warto poznać już przed porodem, by nie musieć ich dochodzić po nim. Pani Anna przed Rzecznikiem Praw Pacjenta dowiodła, że jej prawa w trakcie porodu naruszono. - Znalazłam w sobie siłę, żeby o swoje prawa zawalczyć - podkreśla pani Anna. Chodzi o to, żeby walczyć już nie trzeba było.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Po trzech miesiącach od powodzi na południu Polski najważniejsze jest, by pomóc ludziom odbudować ich domy i przygotować się na nadejście, może najtrudniejszej w tych warunkach, zimy ich życia. Ale już teraz trzeba też wskazać te miejsca, gdzie kolejna taka katastrofa właściwie jest nieuchronna i budowa czegokolwiek byłaby zbyt ryzykowna.

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezradność i frustracja mieszkańców wsi pod Poznaniem. Mówią, że w powietrzu nad posesjami latają kule, a hałas nie pozwala na normalne życie. Chodzi o strzelnicę. Według jej właściciela wszystko jest zgodnie z przepisami, a za zagubione kule mogą odpowiadać myśliwi.

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- Jest mi smutno, że doprowadziliśmy nasze państwo do takiej sytuacji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Źródło:
TVN24

Jest autorką najkrótszej i najtrafniejszej diagnozy rosyjskiego stylu negocjacji: żądaj niemożliwego, nie ustępuj na krok, a na Zachodzie zawsze znajdą się tacy, którzy pójdą na ustępstwa. Kaja Kallas to nowa wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej. Z punktu widzenia wschodniej flanki nie mogliśmy trafić lepiej. Kallas była premierem Estonii, jak jej ojciec, który był też pierwszym estońskim komisarzem unijnym, a jej dziadek dowodził estońskim wojskiem w walce z sowietami i trafił do niewoli. Jej głos brzmi więc wiarygodnie, ale by nie zabrzmiał fałszywie, Kallas będzie musiała reprezentować też interesy południa Europy.

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest ulubieńcem prawicy i pupilkiem przyszłej amerykańskiej administracji. Był pierwszym zagranicznym gościem, który odwiedził Donalda Trumpa po wygranej w wyborach, a za wzór stawia go Elon Musk. Javier Milei rządzi Argentyną już rok. W tym czasie wprowadził swój radykalny program gospodarczy. Obciął wydatki rządowe, inwestycje publiczne i dotacje dla instytucji państwowych. Wielu Argentyńczyków straciło pracę, ale inflacja, która rok temu wynosiła 25 procent miesiąc do miesiąca, wyhamowała do 3 procent mdm.

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS