Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Tempo prac międzyresortowego zespołu budzi wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN
Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Tempo prac międzyresortowego zespołu budzi wątpliwości
Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Tempo prac międzyresortowego zespołu budzi wątpliwości
Michał Tracz/Fakty TVN
Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Tempo prac międzyresortowego zespołu budzi wątpliwościMichał Tracz/Fakty TVN

Likwidacja Funduszu Kościelnego to jeden ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej z czasu kampanii. W rządzie jest zespół, który ma tę obietnicę zrealizować. W piątek odbyło się dopiero drugie spotkanie zespołu. Czy tempo prac może oznaczać, że nic z tego nie będzie?

U premiera Donalda Tuska w piątek o finansach Kościoła - chodzi o Fundusz Kościelny, czyli pieniądze, które do Kościołów i związków wyznaniowych płyną z budżetu państwa. - Mi nie chodzi o spektakularną wojnę - zapewnia szef rządu.

Likwidacja funduszu to jeden ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej z czasu kampanii. Premier chce, by to wierni decydowali o tym, czy i w jakiej skali chcą finansować swoje Kościoły. Specjalny międzyresortowy zespół spotkał się w tej sprawie w piątek dopiero drugi raz. Pierwsze spotkanie było w lutym. Efektów jednak na razie brak. 

Zespołowi przewodniczy lider ludowców, a jego prace mają przyspieszyć tak, by we wrześniu zaproponować gotowy pomysł na zmiany. - Mi się bardzo podobają propozycje związane z odpisem od podatku - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony i wicepremier.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusz Kościelny podwoił się w ciągu dekady. Na co trafiają pieniądze z budżetu państwa?

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że odpis od podatku to w tej chwili pomysł najbliższy realizacji. Odpis miałby być podobny do tego na organizacje pożytku publicznego, czyli każdy rozliczając roczny PIT będzie mógł zdecydować czy procent jego podatku - na razie nie wiadomo jaki - zostanie przekazany na wybrany Kościół. Zmiany ma koordynować Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

- Budżet państwa i Fundusz Kościelny, który chcemy zlikwidować, nie może być głównym źródłem finansowania składek na ubezpieczenia społeczne duchownych - zwraca uwagę Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Maciej Berek o Funduszu Kościelnym
Maciej Berek o Funduszu KościelnymTVN24

Zmiany poprą wszyscy koalicjanci?

Fundusz Kościelny to dziś ponad 250 milionów złotych, przeznaczonych głównie na finansowanie składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych kleru. Według Kościoła katolickiego - jest zaledwie procentem całego budżetu kościołów. System, w którym to wierni opłacają składki duchownych, funkcjonuje w wielu krajach Europy i kościoły na nim nie tracą, ale w Polsce duchowni są na "nie".

- Polska dyskusja o Funduszu Kościelnym to jest kiełbasa wyborcza i bicie piany - twierdzi ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

ZOBACZ TEŻ: Fundusz Kościelny "reliktem starych czasów". Ministra o dwóch możliwych rozwiązaniach

Wielu ekspertów przewiduje jednak, że duże kościoły pewnie sobie poradzą. Trudniej będą miały mniejsze związki wyznaniowe. - Kościół i związki wyznaniowe dysponują dzisiaj funduszami takimi, żeby o swoje własne sprawy się zatroszczyć - argumentuje Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Myślę, że to funkcjonuje dobrze, ale jeśli są płaszczyzny takie, gdzie można to poprawić, to to róbmy, ale nie to, żeby wywracać coś całkowicie do góry nogami - uważa Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

PiS, jak widać, zmian raczej nie poprze. W samej koalicji też może nie być pełnej zgody. - Może nie być, bo są cztery partie, które tworzą koalicję i mogą mieć różne zdanie w tej sprawie - wskazuje Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier wydaje się jednak zdeterminowany i zapowiada, że zmiany w fFnduszu będą. - Jeśli będziemy mieli kłopot z ustaleniem jednego zdania, to ktoś będzie miał zdanie odrębne, a ja tak czy inaczej zobowiązałem się do tego, żeby kwestię odejścia od Funduszu Kościelnego, jako finansowania, załatwić - zapewnia Donald Tusk. Osobnym tematem są gigantyczne dotacje płynące w ostatnich latach na przeróżne biznesy duchownych. Tu specjalnej ustawy nie trzeba - premier twierdzi, że państwo przestało je finansować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS