"Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

21.11.2019 | "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów
21.11.2019 | "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.11.2019 | "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziówMaciej Knapik | Fakty TVN

Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

Prezydent Andrzej Duda już de facto prowadzi kampanię wyborczą, odwiedzając przede wszystkim mniejsze miejscowości.

W środę prezydent wygłosił przemówienie w Brojcach, wsi w powiecie gryfickim. Powiedział, że wśród sędziów Sądu Najwyższego są "tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym, jako sędziowie właśnie". Dostał za te słowa gromkie brawa.

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski odpowiada prezydentowi, że na ponad 100 sędziów pracujących w Sądzie Najwyższym tylko trzech orzekało w czasie stanu wojennego. Są to sędziowie Józef Iwulski, Waldemar Płóciennik i Andrzej Siuchniński.

Należy zaznaczyć, że z tych trzech sędziów Andrzej Duda ma prawo mieć zastrzeżenia tylko do dwóch, bo jednego z nich sam wyznaczył swojego czasu na osobę pełniącą obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. To sędzia Józef Iwulski, obecnie prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Kiedy prezydent w lipcu 2018 roku wyznaczył sędziego Iwulskiego na p.o. pierwszego prezesa SN, to sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że to "osoba, do której prezydent ma zaufanie, i do której - co nie ulega też wątpliwości - ma zaufanie środowisko sędziowskie".

Oskarżenia kontra fakty

To, że Sąd Najwyższy ma być zaludniony aparatczykami stanu wojennego, jest koronnym argumentem prezydenta na rzecz gruntowej wymiany kadr w SN, chociaż - patrząc na liczby - jest to problem raczej marginalny.

Być może dlatego prezydent ostatnio krytykuje wszystkich sędziów, którzy chociażby zaczęli pracę w czasach PRL-u.

- Jest cały czas wśród tych ludzi jeszcze wielu sędziów, którzy swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy. Tamto im się podobało, teraz im się nie podoba - powiedział w Brojcach Andrzej Duda.

- Średni wiek sędziów w Polsce to 44-45 lat - odpowiada prezydentowi sędzia Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Ja otrzymałem nominację sędziowską od pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodaje.

- Jeśli ktoś rozpoznawał spawy cywilne przed 1990 rokiem jako sędzia i decydował, kto ma oddać kredyt, albo rozsądzał jakieś kwestie własności nieruchomości, to co w tym złego? - pyta retorycznie Laskowski.

Premier Mateusz Morawiecki nie chciał w czwartek na ten temat rozmawiać. - Proszę mnie o to nie pytać. Mogę tylko powiedzieć, że z prezydentem dzielimy wspólny system wartości - mówił na konferencji prasowej szef rządu.

Słowa prezydenta chętnie komentują za to politycy opozycji. - To jest tylko próba usprawiedliwienia drastycznych czystek personalnych - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka PO.

Rzekoma korupcja

Andrzej Duda ma jeszcze jeden argument przeciwko sędziom Sądu Najwyższego - to "afera korupcyjna w Sądzie Najwyższym, o której dzisiaj jeszcze można przeczytać w internecie".

Chodzi o sprawę, która rozpoczęła się ponad 10 lat temu, i która dotyczy nagranej i opublikowanej w internecie rozmowy sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego i sędziego NSA Bogusława Moraczewskiego, a także korespondencji SMS-owej pomiędzy nimi. Sędziowie rozmawiali o kasacji sprawy biznesmena Józefa Matkowskiego, a część mediów sugerowała, że rozmowa mogła mieć charakter korupcyjny.

Biznesmen Józef Matkowski w rozmowie z portalem tvn24.pl powiedział, że wręczył ponad 500 tysięcy złotych gotówki prawnikom związanym z Sądem Najwyższym, a także emerytowanemu sędziemu NSA, by kasacja w jego sprawie została pozytywnie dla niego rozpatrzona. Sąd Najwyższy ostatecznie ją jednak odrzucił.

Sprawę badały służby i prokuratura, ale nie postawiono nikomu zarzutów, chociaż prokuraturą już od dawna kieruje minister Zbigniew Ziobro. Prezydent Andrzej Duda jednak z przekonaniem mówi o aferze.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN