Młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"

Źródło:
Fakty TVN
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Akcje profrekwencyjne osiągnęły swój cel, bo młodzi tłumnie poszli do urn. Zagłosowali "za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U nich na pokładzie frekwencja była prawie stuprocentowa. Dar Młodzieży to żaglowiec, który 15 października był daleko od Polski, ale dziś to także symbol zaangażowania w polskie sprawy. Młodzi Polacy na co dzień nie przejmują się polityką. Jednak w niedzielę to oni przewrócili stolik i pomogli zmienić władzę. 

Odwrócili bieg tych wyborów i dobrze o tym wiedzą. - Poczułem olbrzymi przypływ radości, ale też nadziei - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. - Ja się popłakałam, ja się po prostu popłakałam - dodaje Wiktoria Nowak z inicjatywy "Dziewczyny na wybory". - Pogonienie tej ekipy, odwołanie tego reżimu, stało się w pewnym sensie doświadczeniem pokoleniowym - komentuje prof. Janusz Majcherek, filozof, publicysta i socjolog. To doświadczenie pokolenia, które innej władzy nie zna, co również przyznaje Wiktoria.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu

Młodzi, jak mówią, sami nauczyli się postawy obywatelskiej. - Pokolenie, które pamięta od dziecka reformę ministry Zalewskiej, które pamięta strajk nauczycieli, które pamięta czas pandemii i nauczania zdalnego - podkreśla Kuc.

Tego, jak walczyć o swoje, uczyli się nie w szkole, a na ulicach - na czarnych protestach, demonstracjach kobiet i na strajkach klimatycznych. - Otaczają się problemami współczesnego świata, czyli tu mamy ekologię, równouprawnienie, kwestię redefinicji ról płciowych i społecznych - wskazuje dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolożka i politolożka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Triumf suwerena. "To właśnie kobiety i młodzi ludzie uratowali demokrację w Polsce"
Triumf suwerena. "To właśnie kobiety i młodzi ludzie uratowali demokrację w Polsce"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Wysoka frekwencja wśród młodych

Nie są religijni, wśród przyjaciół mają osoby LGBT, troszczą się o klimat i zdrowie psychiczne, dlatego PiS był dla nich partią ostatniego wyboru. - To jest pokolenie Erasmusa. To jest pokolenie, które jest dobrze otrzaskane w świecie - zna języki, zna swoich rówieśników z różnych krajów, także z różnych kultur. Ta atmosfera zaścianka tym ludziom zdecydowanie nie odpowiada - zwraca uwagę Majcherek. - Prawo i Sprawiedliwość jest partią obciachu - uważa Kuc.

Młodzi oddolnie rozkręcili mnóstwo profrekwencyjnych akcji i wypłynęli na szerokie wody społeczeństwa obywatelskiego. Na Darze Młodzieży wielu z nich głosowało po raz pierwszy. Frekwencja wyniosła tam 99 procent. - Dla mnie, jako młodej dziewczyny, która ostatnie półtora miesiąca wraz z koleżankami spędziła na kampanii profrekwencyjnej, to jest czysty zachwyt - mówi Wiktoria Nowak.

Według sondażu late poll wykonanego przez Ipsos frekwencja wśród najmłodszych wyborców w tych wyborach, która wyniosła 70,9 procent, w porównaniu do ostatnich, kiedy było to 46,4 procent, to prawdziwe pospolite ruszenie. - Wiele młodych osób zagłosowało za Polską otwartą, bezpieczną, tolerancyjną, Polską otwartą na Unię Europejską i otwartą na świat - mówi Dominik Kuc.

W nowym Sejmie o ich sprawy będzie walczyć Aleksandra Wiśniewska, która ma 29 lat. Najmłodszy poseł z kolei ma 24 lata - to Adam Gomoła. Jak mówią, zaczną pracę z poczuciem, że się udało. - Dla wielu z nas to była po prostu walka o naszą przyszłość - podkreśla Wiśniewska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS