Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"

Źródło:
Fakty TVN
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"Paweł Płuska/Fakty TVN

Nie do końca wiadomo, co Adam Glapiński miał na myśli, ale ogłosił, że ataki na NBP narastają. Chodzi chyba o polityków opozycji, ekonomistów i ekspertów. Sam Adam Glapiński uznaje, że od siedmiu lat NBP z nim na czele jest nieomylny. Jednocześnie prezes banku centralnego zwiastuje spadek inflacji "na złamanie karku".

Prezes NBP Adam Glapiński piątkową konferencję zaczął od autopochwały. Mówił, jak bank działa i działał pod jego kierownictwem. - Nie pozwolę na wprowadzenie polityki do Narodowego Banku Polskiego i nie pozwolę zaangażować Narodowego Banku Polskiego w politykę - zapewnił Glapiński.

W ustach prezesa NBP, wychwalającego rząd i ganiącego opozycję praktycznie na każdej konferencji, deklaracja zabrzmiała zastanawiająco. Podobnie jak informacje Glapińskiego o inflacji. - Inflacja w Polsce wyraźnie spada, bardzo szybko spada. Kiedyś użyłem określenia kolokwialnego, że spada na łeb na szyję. No to spada, nawet powiedziałbym, że na złamanie karku - mówił prezes banku centralnego.

Mamy inflację na poziomie 11,5 procent rok do roku, co profesor Kalinowski porównuje do pacjenta, któremu gorączka spadła z 39 stopni do 38,5 stopnia. Do wyzdrowienia daleko i trudno mówić, że ten spadek to efekt stosowanych przez Radę Polityki Pieniężnej "leków".

- Ta spadająca inflacja od początku roku to wynik czynników zewnętrznych, przede wszystkim spadających cen surowców i spadającej energii na świecie, natomiast inflacja bazowa jest wciąż na bardzo wysokim poziomie - wskazuje prof. Marcin Kalinowski, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Obniżka stóp procentowych coraz bliżej?

Coraz częściej mówi się o tym, że mogłoby dojść do obniżki stóp procentowych, choć zdaniem wielu ekonomistów nie ma na to twardych ekonomicznych przesłanek - jest tylko uzasadnienie polityczne. - Żeby dać sygnał, że już jest dobrze, chociaż w dalszym ciągu inflacja będzie czterokrotnie wyższa od celu, czyli nam będzie coraz gorzej, ale będziemy krzywić rzeczywistość, że nam już jest bardzo dobrze - zwraca uwagę prof. Paweł Wojciechowski, szef rady programowej Instytutu Finansów Publicznych i były minister finansów.

Od lutowego szczytu inflacja rzeczywiście spadła, ale i tak nie da się jej porównać do 6 procent w strefie euro i 4 procent w Stanach Zjednoczonych. Tam banki centralne zapowiadają podwyżki stóp. Tymczasem Adam Glapiński zapowiada odwrotne działania. - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończy cykl podwyżek stóp procentowych - oświadczył prezes.

Według najnowszej projekcji NBP na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa, a średnioroczny poziom nie powinien przekroczyć 13 procent. Za dwa lata - patrząc optymistycznie - powinniśmy znaleźć się w okolicach celu inflacyjnego. - To oczywiste, że obniżka stopy procentowej bez podstaw ekonomicznych może spowodować, że inflacja znowu wróci w tym trendzie rosnącym, a przypominam, że jesteśmy w pozytywnym trendzie dezinflacyjnym - wyjaśnia prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Inflacja spada, spada też wzrost PKB i może otrzeć się o zero. Tymczasem prezes Adam Glapiński na swojej konferencji sporo czasu poświęcił temu, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Jeszcze więcej własnym wspomnieniom.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS