Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"

Źródło:
Fakty TVN
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Adam Glapiński mówi, że broni NBP przed polityką i ma dobre wiadomości. "Inflacja spada na złamanie karku"Paweł Płuska/Fakty TVN

Nie do końca wiadomo, co Adam Glapiński miał na myśli, ale ogłosił, że ataki na NBP narastają. Chodzi chyba o polityków opozycji, ekonomistów i ekspertów. Sam Adam Glapiński uznaje, że od siedmiu lat NBP z nim na czele jest nieomylny. Jednocześnie prezes banku centralnego zwiastuje spadek inflacji "na złamanie karku".

Prezes NBP Adam Glapiński piątkową konferencję zaczął od autopochwały. Mówił, jak bank działa i działał pod jego kierownictwem. - Nie pozwolę na wprowadzenie polityki do Narodowego Banku Polskiego i nie pozwolę zaangażować Narodowego Banku Polskiego w politykę - zapewnił Glapiński.

W ustach prezesa NBP, wychwalającego rząd i ganiącego opozycję praktycznie na każdej konferencji, deklaracja zabrzmiała zastanawiająco. Podobnie jak informacje Glapińskiego o inflacji. - Inflacja w Polsce wyraźnie spada, bardzo szybko spada. Kiedyś użyłem określenia kolokwialnego, że spada na łeb na szyję. No to spada, nawet powiedziałbym, że na złamanie karku - mówił prezes banku centralnego.

Mamy inflację na poziomie 11,5 procent rok do roku, co profesor Kalinowski porównuje do pacjenta, któremu gorączka spadła z 39 stopni do 38,5 stopnia. Do wyzdrowienia daleko i trudno mówić, że ten spadek to efekt stosowanych przez Radę Polityki Pieniężnej "leków".

- Ta spadająca inflacja od początku roku to wynik czynników zewnętrznych, przede wszystkim spadających cen surowców i spadającej energii na świecie, natomiast inflacja bazowa jest wciąż na bardzo wysokim poziomie - wskazuje prof. Marcin Kalinowski, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Obniżka stóp procentowych coraz bliżej?

Coraz częściej mówi się o tym, że mogłoby dojść do obniżki stóp procentowych, choć zdaniem wielu ekonomistów nie ma na to twardych ekonomicznych przesłanek - jest tylko uzasadnienie polityczne. - Żeby dać sygnał, że już jest dobrze, chociaż w dalszym ciągu inflacja będzie czterokrotnie wyższa od celu, czyli nam będzie coraz gorzej, ale będziemy krzywić rzeczywistość, że nam już jest bardzo dobrze - zwraca uwagę prof. Paweł Wojciechowski, szef rady programowej Instytutu Finansów Publicznych i były minister finansów.

Od lutowego szczytu inflacja rzeczywiście spadła, ale i tak nie da się jej porównać do 6 procent w strefie euro i 4 procent w Stanach Zjednoczonych. Tam banki centralne zapowiadają podwyżki stóp. Tymczasem Adam Glapiński zapowiada odwrotne działania. - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończy cykl podwyżek stóp procentowych - oświadczył prezes.

Według najnowszej projekcji NBP na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa, a średnioroczny poziom nie powinien przekroczyć 13 procent. Za dwa lata - patrząc optymistycznie - powinniśmy znaleźć się w okolicach celu inflacyjnego. - To oczywiste, że obniżka stopy procentowej bez podstaw ekonomicznych może spowodować, że inflacja znowu wróci w tym trendzie rosnącym, a przypominam, że jesteśmy w pozytywnym trendzie dezinflacyjnym - wyjaśnia prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Inflacja spada, spada też wzrost PKB i może otrzeć się o zero. Tymczasem prezes Adam Glapiński na swojej konferencji sporo czasu poświęcił temu, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Jeszcze więcej własnym wspomnieniom.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS