Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"

19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"
19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"Magda Łucyan | Fakty TVN

Nowy pełnomocnik Ministerstwa Edukacji i Nauki, który ma sprawdzić podręczniki i podstawy programowe nauczania w szkołach, klucz do prawdziwej edukacji widzi w religii. Ostrzega przed nauczycielami, którzy wkładają dzieciom w głowy niebezpieczne treści. Nauczyciele i opozycja odpowiadają mu pytaniem: czy bezpieczny jest fundamentalizm?

Doktor Artur Górecki to historyk, teolog, publicysta i współpracownik kwartalnika "Christianitas". Podczas wykładu współorganizowanego przez Ordo Iuris mówił między innymi, że "kultura, która oderwana jest od religii, od Pana Boga próbuje usensownić życie człowieka, nie będzie w stanie tego zrobić".

- To jest narażanie człowieka na to, że nie osiągnie celu, dla którego został stworzony. Zbawienia. To nie są przelewki, to nie są żarty - alarmował Górecki.

Ocenił też, że "nauczyciele, którzy wkładają dzieciom do głów niebezpieczne treści, są o wiele większym zagrożeniem niż brak monitoringu w szkole".

Artur Górecki został właśnie pełnomocnikiem Ministerstwa Edukacji i Nauki do spraw podstaw programowych i podręczników. Przytoczone wypowiedzi - wbrew temu co mogłoby się wydawać - nie padły na wykładzie dotyczącym przyszłości Kościoła, a polskiej szkoły.

Zespół ekspertów, z którymi w środę spotkał się minister Czarnek, ma się przyjrzeć szkolnym podręcznikom. Na początek - język polski, historia i wiedza o społeczeństwie w dwóch pierwszych klasach liceum. "Wnioski zawarte w raporcie posłużą takiej zmianie przepisów i procedur, które mają wpłynąć na poprawę jakości podręczników" - tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauk.

- Ja się spodziewam po tej grupie wszystkiego najgorszego - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji narodowej z Platformy Obywatelskiej.

"Tutaj już nie ma żadnej finezji"

Opozycja od razu odpowiada, że to próba ideologizacji dzieci.

- Fundamentaliści katoliccy zapomnieli, że mieliśmy w Europie oświecenie i marzy im się sytuacja taka, jaka jest na przykład w krajach islamu, gdzie tego oświecenia nie było, w związku z tym nigdy nie nastąpił rozdział religii od państwa - uważa Joanna Kluzik-Rostkowska.

Przykładem mają być też słowa Radosława Brzózki, szefa gabinetu politycznego ministra edukacji i nowego pełnomocnika do spraw strategii edukacyjnej.

"Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną" - stwierdził Brzózka.

- To jest coś, co można, przepraszam, nazwać takim politycznym rympałem. Tutaj już nie ma żadnej finezji, żadnej próby dyskusji z kimkolwiek, żadnej próby przekonywania nas co do racji, argumentowania i uzasadniania swoich racji - wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kolejną zmianą, o jakiej myśli ministerstwo edukacji, jest pomysł na wprowadzenie matury z religii.

- Skoro podstawy programowe dzisiaj przygotowuje Kościół katolicki, to podobnie byłoby z egzaminem - tłumaczy Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Oznacza to, że państwowy egzamin układałby Kościół.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Ordo Iuris | Youtube

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS