Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli

Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Maria Bilińska | Fakty po południu
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieliMaria Bilińska | Fakty po południu

W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Najpierw zostaną zaszczepieni ci nauczyciele, którzy uczą stacjonarnie najmłodszych uczniów. Dostaną szczepionkę firmy AstraZeneca. Tego samego dnia rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych.

W przyszłym tygodniu ruszają ponowne testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych. Rząd chce przebadać tych samych nauczycieli, których badał w połowie stycznia, na chwilę przed ich powrotem do szkół. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jak przejście na naukę stacjonarną wpłynęło na ewentualne zakażenia.

Testy potrwają do piątku. Jeżeli wyniki będą dobre, to jest szansa, że do szkół wrócą też starsze dzieci. Koalicja Obywatelska taki mechanizm chwali, ale dodaje, że testów powinno być jeszcze więcej.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

- My powinniśmy testować nauczycieli (...) regularnie, tak jak medyków. (...) Na przykład co tydzień, żeby się ten wirus po prostu nie roznosił, bo po co testujemy? Po to testujemy, żeby wyizolować osoby zakażone - przekonuje Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek także ruszą zapisy na szczepienia. - W pierwszej kolejności w przyszłym tygodniu chcemy kierować ofertę szczepień dla tych nauczycieli, którzy dziś pracują już w trybie nauki stacjonarnej - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dotyczy to tylko nauczycieli z trzech pierwszych klas podstawówki.

- Szkoły zapisują się, dyrektorzy sporządzają listę nauczycieli chętnych, będzie się na pewno wypełniało takie ankiety, które będą dotyczyły między innymi sytuacji zdrowotnej - tłumaczy Mirosława Chodubska, prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP.

Szczepienia nauczycieli mają rozpocząć się w piątek. Pierwotnie nauczyciele mieli być szczepieni dopiero po seniorach i po przewlekle chorych, ale do zmiany planów zmusiły cechy nowej szczepionki.

Kwestia szczepionki

Preparat firmy AstraZeneca, chociaż jest przebadany, bezpieczny i skuteczny, to jednak nie będzie stosowany u osób po 60. roku życia i u osób chorych. Po prostu w tych grupach było za mało badań. Dlatego - żeby wykorzystać te szczepionki - rząd postanowił zaszczepić następnych z listy, czyli właśnie nauczycieli.

W pierwszej chwili szef Związku Nauczycielstwa Polskiego zareagował z oburzeniem. "Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał na Twitterze Sławomir Broniarz.

Ale zarówno rząd, jak i opozycja rozwiewają te wątpliwości. - Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej, są w stu procentach bezpiecznymi szczepionkami - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Jeśli szczepionka AstraZeneki została dopuszczona, to znaczy, że jest dobrą szczepionką, i gdybym mogła się nią zaszczepić, zaszczepiłabym się choćby jutro, ale będę czekała cierpliwie, z pokorą, na swoją kolejkę - mówi posłanka Izabela Leszczyna z KO.

Co z nauczycielami po 60. roku życia? Wiadomo, że mogą być szczepieni preparatem albo firmy Pfizer, albo firmy Moderna. Do końca marca na wszystkie dostawy tych szczepionek są już pozapisywani seniorzy po 70. roku życia. Szansą byłyby jedynie dodatkowe dostawy od tych producentów.

- Wtedy na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeżeli dodatkowych dostaw nie będzie, to nieco starsi nauczyciele będą musieli czekać.

Do niedzieli w Polsce wykonano ponad milion 600 tysięcy szczepień. Obydwie dawki dostało już ponad 440 tysięcy osób. Przyrosty nie są duże, bo chociaż rząd zapewnia, że szczepić mógłby o wiele szybciej, to sprawa nieustająco rozbija się o niewystarczające dostawy samych szczepionek.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W rządzie, podobnie jak w kampanii wyborczej, mieszkania znów są w centrum uwagi. Za kilka dni Polacy mają poznać rządowy plan rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy przez te kilka dni rząd się w tej sprawie porozumie. - W budżecie są rekordowe środki, jeśli chodzi o wsparcie mieszkalnictwa - przekonuje Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Źródło:
Fakty TVN

Pół miliarda złotych poszło w Lasach Państwowych za rządów PiS na cele, które z lasem miały niewiele wspólnego - podsumowuje ministra klimatu i środowiska. Z kolei eksperci podsumowują działania obecnego rządu w sprawie lasów i przypominają, że nie powinien poprzestać jedynie na rozliczeniach poprzedniej ekipy.

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Napastnik otworzył ogień w szkole dla dorosłych w miejscowości Örebro w Szwecji. Sprawca miał zabić 10 osób, a potem popełnić samobójstwo. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny. Według szwedzkich mediów napastnikiem był 35-letni, bezrobotny mężczyzna, mieszkaniec Örebro. Dziennikarze dotarli do jego krewnych, którzy opisywali go jako samotnika, izolującego się od rodziny.

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To człowiek, który rozpowszechniał dezinformację dotyczącą szczepionek, teorie spiskowe dotyczące zdrowia publicznego i nieufność wobec branży medycznej. Teraz wiele wskazuje na to, że Robert F. Kennedy zostanie amerykańskim sekretarzem zdrowia.

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS