Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. "Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody"

Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Fakty TVN
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonozaFakty TVN

Obecnie na liście są 173 miejsca, ale będzie ich przybywać. To gminy, które mają problem z zapewnieniem mieszkańcom dostępu do wody. W niektórych jest zakaz używania jej do innych celów niż bytowe. W innych woda w kranach jest tylko przez kilka godzin. To skutki katastrofalnej suszy.

Betonowy plac zaczął przeszkadzać mieszkańcom Kutna - chcą trochę więcej zieleni w upalne dni. Zieleń będzie, ale w doniczce.

Dla ochłody można brodzić w kurtynie wodnej, a na nagrzanym kamieniu z Portugalii rozstawić leżak. - Są chętni, opalają się - zapewnia Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Innego zdania są mieszkańcy. - To jest przecież zagrożenie udaru - mówi jeden z nich. Udar dla mieszkańców, susza dla przyrody - to betonoza w praktyce, a im cieplej - tym gorzej.

- Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody, nie zatrzymujemy wody w systemie miejskim, co, oczywiście, jest kluczowe w kontekście suszy, która nas teraz nawiedza - tłumaczy dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej codziennie aktualizują mapy. Eksperci zaznaczają rzeki kolorem, który zwiastuje duże problemy.

- Jeszcze dekadę temu mieliśmy do czynienia z opadami deszczu bardziej jednostajnymi, trwającymi kilka dni. Nie było takich gwałtownych zjawisk burzowych, jakie obserwujemy teraz - wyjaśnia Jan Szymankiewicz, hydrolog i synoptyk z IMGW.

Burza nie zasili rzek i nie nawodni pól, a w niektórych miejscach już nawet za późno na deszcz. - Jakby zmarłemu przeprowadzić transfuzję krwi, u nas zboża są już zaschnięte - mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

Ceny w sklepach będą wyższe, jedzenia będzie mniej i mniej zarobią rolnicy. - Plon będzie o 50 procent niższy w zbożach ozimych. Jeśli chodzi o zboża jare, to 70-80, nawet 90 procent - wskazuje Paweł Egrowski, rolnik z okolic Międzyrzecza.

Jak radzić sobie z suszą?

Połowa kraju już jest objęta suszą. W dziesiątkach gmin w Polsce zaczyna brakować wody. W Woli Małej na Podkarpaciu z kranu leci tylko sześć godzin dziennie - rano i wieczorem. Choć ziemia jest sucha jak wiór, to w przydomowych ogródkach kwiatki mają się znakomicie.

- Spółka produkuje około 160 metrów sześciennych na godzinę wody, a zapotrzebowanie jest dwu-, trzykrotnie wyższe. Ludzie podlewają, pomimo naszych apeli, ogródki, trawniki przydomowe, napełniają baseny, myją samochody - wyjaśnia Wincenty Szylar z Łańcuckiego Zakładu Komunalnego.

Mieszkańcy do podlewania kwiatów mogliby wykorzystywać deszczówkę zamiast kranówki - wskazują eksperci.

- Zatrzymywać deszcz tam, gdzie on spada na powierzchnię ziemi, i jak najlepiej wykorzystywać - radzi dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk, autor bloga "Świat Wody".

Zatrzymywać deszczówkę można w małych, przydomowych zbiornikach albo w ogromnych, które Bydgoszcz buduje do podlewania parków i mycia ulic.

- To jest nowy trend, nowe spojrzenie, nowa filozofia traktowania wód opadowych jako nie problemu, ale jako korzyści - wyjaśnia Stanisław Drzewiecki.

Ta nowoczesna koncepcja nazywa się "miasto gąbka". Brzmi znacznie lepiej niż "miasto beton".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN