Wstrząsający raport naukowców. "Wszystko bardzo źle wróży przyszłości"


Najnowsze wyniki raportu czasopisma "The Lancet" są wstrząsające. Zdaniem naukowców wysokie temperatury na świecie doprowadziły do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego - spadły uprawy kukurydzy, pszenicy oraz plony ryżu. Ponadto około pół miliarda ludzi na świecie żyje na obszarach, którym grozi zalanie.

Czasopismo "The Lancet" opublikowało kolejny raport o stanie świata w obliczu katastrofy klimatycznej. Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z punktów raportu. Według naukowców przez skrajnie wysokie temperatury o 6 procent spadły uprawy kukurydzy, o 3 procent pszenicy, a o 5,5 procent plony ryżu.

- Wszystko bardzo źle wróży przyszłości (...), naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu - twierdzi prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Naukowcy zwracają również uwagę, że przez rekordową liczbę dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami w 2020 roku zagrożone było życie rekordowej liczby seniorów i niemowląt.

- Ten raport potwierdza wcześniejsze wyniki badań, które wskazywały, że skutki zmian klimatu są dla zdrowia publicznego prawdopodobnie największym w XXI wieku zagrożeniem - zaznacza prof. Karaczun.

Nad raportem pracowało 120 naukowców z całego świata. W publikacji przekonują, że poza ekstremalną suszą, która dotyka już niemal jednej piątej globu, zagraża nam też woda - ponad pół miliarda ludzi mieszka na terenach zagrożonych zalaniem.

- To, co zrzucamy na dzieci i młodzież, to zupełnie inne doświadczenie życia. Oni dorastają z żalem i strachem o swoją przyszłość - uważa Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

"75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością"

Niepokój klimatyczny to kolejne zagrożenie dla zdrowia - tym razem psychicznego. Strach, złość i całkowita bezradność - to tylko niektóre emocje, jakie codziennie towarzyszą milionom młodych ludzi na całym świecie.

- W pewnym sensie odczuwam wstyd. Zastanawiam się nad tym, jak w ogóle mogę myśleć o czymś pozytywnym, kiedy świat się kończy, kiedy nie wiem czy będzie to bezpieczne miejsce do życia, gdy będę się starzeć - opowiada Elouise Mayall, studentka.

- Nie wiem, co będzie, jak będzie wyglądała moja przyszłość i bardzo się tym martwię - mówi Janet Navvuga.

Młodzi ludzie robią co mogą, by przekonać światowych przywódców do zmian.

- 75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością. Cztery na dziesięć osób z powodu zmian klimatycznych nie chce mieć potomstwa. 56 procent dzieci i młodych ludzi uważa, że ludzkość czeka zagłada - przybliża Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

Naukowcy są zgodni, że katastrofa klimatyczna jest już za rogiem, ale - jak podkreślają - cały czas mamy szansę. Warunek jest jeden: natychmiastowe, radykalne zmiany. A za najważniejsze uważają odejście od paliw kopalnych do 2030 roku.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS