Wstrząsający raport naukowców. "Wszystko bardzo źle wróży przyszłości"


Najnowsze wyniki raportu czasopisma "The Lancet" są wstrząsające. Zdaniem naukowców wysokie temperatury na świecie doprowadziły do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego - spadły uprawy kukurydzy, pszenicy oraz plony ryżu. Ponadto około pół miliarda ludzi na świecie żyje na obszarach, którym grozi zalanie.

Czasopismo "The Lancet" opublikowało kolejny raport o stanie świata w obliczu katastrofy klimatycznej. Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z punktów raportu. Według naukowców przez skrajnie wysokie temperatury o 6 procent spadły uprawy kukurydzy, o 3 procent pszenicy, a o 5,5 procent plony ryżu.

- Wszystko bardzo źle wróży przyszłości (...), naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu - twierdzi prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Naukowcy zwracają również uwagę, że przez rekordową liczbę dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami w 2020 roku zagrożone było życie rekordowej liczby seniorów i niemowląt.

- Ten raport potwierdza wcześniejsze wyniki badań, które wskazywały, że skutki zmian klimatu są dla zdrowia publicznego prawdopodobnie największym w XXI wieku zagrożeniem - zaznacza prof. Karaczun.

Nad raportem pracowało 120 naukowców z całego świata. W publikacji przekonują, że poza ekstremalną suszą, która dotyka już niemal jednej piątej globu, zagraża nam też woda - ponad pół miliarda ludzi mieszka na terenach zagrożonych zalaniem.

- To, co zrzucamy na dzieci i młodzież, to zupełnie inne doświadczenie życia. Oni dorastają z żalem i strachem o swoją przyszłość - uważa Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

"75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością"

Niepokój klimatyczny to kolejne zagrożenie dla zdrowia - tym razem psychicznego. Strach, złość i całkowita bezradność - to tylko niektóre emocje, jakie codziennie towarzyszą milionom młodych ludzi na całym świecie.

- W pewnym sensie odczuwam wstyd. Zastanawiam się nad tym, jak w ogóle mogę myśleć o czymś pozytywnym, kiedy świat się kończy, kiedy nie wiem czy będzie to bezpieczne miejsce do życia, gdy będę się starzeć - opowiada Elouise Mayall, studentka.

- Nie wiem, co będzie, jak będzie wyglądała moja przyszłość i bardzo się tym martwię - mówi Janet Navvuga.

Młodzi ludzie robią co mogą, by przekonać światowych przywódców do zmian.

- 75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością. Cztery na dziesięć osób z powodu zmian klimatycznych nie chce mieć potomstwa. 56 procent dzieci i młodych ludzi uważa, że ludzkość czeka zagłada - przybliża Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

Naukowcy są zgodni, że katastrofa klimatyczna jest już za rogiem, ale - jak podkreślają - cały czas mamy szansę. Warunek jest jeden: natychmiastowe, radykalne zmiany. A za najważniejsze uważają odejście od paliw kopalnych do 2030 roku.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS