Wisi pod niemal każdym stropem i jest "wyjątkowo groźnym zabójcą". Metan w polskich kopalniach

23.04.2022 | Wisi pod niemal każdym stropem i jest "wyjątkowo groźnym zabójcą". Metan w polskich kopalniach
23.04.2022 | Wisi pod niemal każdym stropem i jest "wyjątkowo groźnym zabójcą". Metan w polskich kopalniach
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.04.2022 | Wisi pod niemal każdym stropem i jest "wyjątkowo groźnym zabójcą". Metan w polskich kopalniachMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Niemal we wszystkich kopalniach w Polsce jest zagrożenie metanowe. Stąd obowiązują konkretne zasady bezpieczeństwa i nieustanne pomiary, ale do wypływu metanu może dojść nagle. Tak, że nie zdąży się uciec.

Od prawie 80 lat główną przyczyną największych tragedii w polskich kopalniach węgla kamiennego jest metan. W Zofiówce trwa walko o to, by do wybuchu nie doszło, w Pniówku ustalane są przyczyny wybuchów. - Metan jest wyjątkowo groźnym zabójcą, ale ma jedną charakterystyczną cechę. Sam z siebie nie wybucha. Musi mieć inicjację i podstawową kwestią jest dzisiaj dla mnie to, co spowodowało te wybuchy - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i ekspert do spraw górnictwa.

Eksperci badający przyczyny tragedii mają jednak świadomość, że być może nie da się tego ustalić. - Ale jesteśmy w stanie wykluczyć, co nie było przyczyną. Obserwuje się właśnie urządzenia elektryczne, czy nie było przerwania kabla, stan noży kombajnowych i tak dalej - mówi Konstanty Wolny ze Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.

- Jestem przekonany, że będziemy wkrótce wiedzieli, czy to siły natury, czy nastąpiły jakieś błędy ludzkie - przekonuje jednak premier Mateusz Morawiecki.

W ustaleniu przyczyn wybuchów w Pniówku być może pomogą zeznania rannych górników, ale na razie lekarze na rozmowy z nimi nie pozwalają. W tej chwili najważniejsze jest to, by zachować pięciu najciężej rannych przy życiu, a pozostałych w zdrowiu i sprawności. Potrzebny im spokój, terapia hiperbaryczna i przeszczepy hodowanej dla nich skóry.

- Wszystko jest stabilnie, tak jak wczoraj. Więcej informacji na temat stanu zdrowia będziemy mogli powiedzieć w poniedziałek w godzinach porannych - informuje doktor Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Śmiertelne zagrożenie

W kopalniach metanowych - a prawie wszystkie w Polsce maja taki status - metan wisi niemal pod każdym stropem. Jest bezwonny, bezbarwny, lżejszy od powietrza. Staje się śmiertelnie groźny, gdy jego stężenie przekroczy pięć procent. W każdym kopalnianym korytarzu umieszczone są metanomierze. Im niżej pod ziemią - tym jest ich więcej. Górnicy mają też osobiste mierniki stężenia niebezpiecznych gazów w powietrzu i jeśli metan sączy się stopniowo, jest bezpiecznie - maszyny wyłączają się automatycznie i jest czas na ewakuację. Nie ma jednak szans na reakcję, gdy metan nagle wedrze się do korytarza.

Zagrożenie metanem określa się w kopalniach według specjalnej skali. Oszacować można je już na etapie geologicznego rozpoznania terenu. Jest to jednak tylko rozpoznanie punktowe, bo centymetr po centymetrze żadnego złoża przebadać się nie da. - Jeżeli jest jakaś pułapka, to raczej nie jest do wykrycia. Dopiero w trakcie urabiania danego chodnika, czy ściany kombajnem, w pewnym momencie następuje wyrzut - mówi Jan Gaura, emerytowany ratownik górniczy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS