Wings for Life. "Jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania"

Wings for Life
Wings for Life
Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24
Wings for LifeMarta Warchoł | Fakty po południu TVN24

Wings for Life startuje w niedzielę o 13 czasu polskiego. Meta goni zawodników - samochód pościgowy będzie prowadził Adam Małysz. Wszystko dla tych, którzy biegać nie mogą. Cel imprezy jest szczytny i ważny - chodzi o badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego.

Adam Małysz - czyli "Kapitan Wąs" - zasiądzie za sterami auta pościgowego, które będzie jechać za uczestnikami biegu Wings for Life. - Było bieganie, później było jeżdżenie, później była pandemia i znów było bieganie i teraz znów jest jeżdżenie, także fajnie. Wolę jednak jeździć - mówi Adam Małysz, ambasador Wings For Life World Run.

Tych, którzy wolą bieganie, na całym świecie jest ponad sto tysięcy, a tylko w Poznaniu osiem tysięcy. Adam Małysz podczas biegu wystąpi w nietypowej roli - będzie swoistą metą, która będzie gonić zawodników. - To jest ten jedyny moment, kiedy przestaję Adama bardzo lubić i zaczynam go lubić tylko trochę. Mam już przygotowaną taką wiązaneczkę w jego kierunku, żeby się zatrzymał - zapewnia Malwina Wędzikowska, kostiumografka i projektantka.

Najlepsi biegacze pokonują nawet 60 kilometrów. Aktor Alan Andersz biegnie po raz kolejny, ale to nie wynik jest dla niego najważniejszy. - Osobom z przerwanym rdzeniem dajesz iskrę nadziei, a jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania. O to wszystko chodzi, żeby oni mieli nadzieję - uważa Alan Andersz, aktor.

W szczytnym celu

Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka dla fundacji Wings for Life, która od lat zajmuje się badaniami nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. - Myślę, że każda osoba, która jest osobą rozpoznawalną, powinna korzystać z tego w dobrym celu, a dobrym celem jest to, by zachęcać innych do robienia dobrego. Bo jednak mówi się, że jednostka może mało, ale jeśli jednostka zachęci kilka innych jednostek, to już można zrobić dużo rzeczy - zapewnia Natalia Janoszek, aktorka.

Fundacji Wings for Life przez dziewięć lat udało się zebrać blisko 40 milionów euro. Dzięki zaangażowaniu ponad miliona osób w blisko dwustu krajach łącznie udało im się przebiec już ponad dziesięć milionów kilometrów.

- Rok temu w ogóle oglądałam relację w telewizji i stwierdziłam, że w tym roku muszę pobiec. Tak się fajnie złożyło, że zostałam zaproszona do roli ambasadorki, więc tym bardziej się cieszę - opowiada Zuza Kołodziejczyk, modelka, zwyciężczyni "Top Model".

Różne sposoby uczestnictwa

Choć dla wielu to będzie pierwszy start, to nie brakuje też tych, którzy na Wings for Life wracają. To też bieg ponad podziałami. Nie ma znaczenia, czy dystans pokonuje się na nogach, kółkach, czy przy pomocy egzoszkieletu. - Nie chodzi tylko o pieniądze. Ważne, że się też łączymy z tymi ludźmi, myślimy o nich, biegniemy koło nich, wspieramy ich, bo to też będą z nami uczestniczyć - mówi pan Krzysztof.

Bieg tradycyjnie ruszy o godzinie 13 czasu polskiego. W niektórych zakątkach świata jest wtedy jeszcze środek nocy. Nie trzeba koniecznie stawiać się na mecie startowej w Poznaniu - można biec też z aplikacją. Auto rusza pół godziny po zawodnikach z prędkością czternastu kilometrów na godzinę, a później stopniowo przyspiesza.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN