Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"

03.08.2020 | Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"
03.08.2020 | Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
03.08.2020 | Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Uczniowie, rodzice i nauczyciele domagają się jasnej deklaracji od rządu, czy szkoły zostaną otwarte we wrześniu. Chcą wiedzieć również, jak ma wyglądać nauka i środki bezpieczeństwa. Nadal nie wiadomo, kto miałby podejmować decyzję o zamknięciu szkoły na danym terenie.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia powrót uczniów we wrześniu do szkół jest możliwy. Jednak resort podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna.

- Liczby w granicach 500, 600 przypadków jeszcze nie uprawniają do podejmowania jakiejkolwiek decyzji w zakresie wstrzymania otwarcia szkół. Na dziś dzieci na pewno pójdą we wrześniu do szkoły - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rząd zapowiada wprowadzenie regionalizacji, która ma pozwolić na podejmowanie decyzji w oparciu o sytuację epidemiologiczną w danym regionie.

- Chcielibyśmy dać szansę na to, żeby szkoły w powiatach, zależnie od stanu epidemicznego, mogły reagować inaczej - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- To na pewno dużo lepsze rozwiązanie niż zamykanie, usypianie całej oświaty w całym kraju, bo to według mnie nie miało sensu - ocenia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie Krzysztof Ponikowski.

Szkoły czekają na wytyczne

Do rozpoczęcia roku szkolnego został niespełna miesiąc, ale nadal nie wiadomo, jak ten rok szkolny będzie wyglądał.

- Powstaje problem, kto będzie miał prawo do tego, żeby zawiesić zajęcia - zwraca uwagę Zbigniew Talaga, pełniący obowiązki Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Wszystko dlatego, że za szkoły podstawowe odpowiadają gminy, a za ponadpodstawowe - powiaty.

Sytuacji nie poprawia to, że rząd wciąż każe czekać na oficjalne rekomendacje.

- Te decyzje powinny zostać podjęte po 15 sierpnia - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

"Chaos goni chaos"

Opozycja grzmi, że rząd zmarnował czas i domaga się pilnego zwołania sejmowej komisji edukacji.

Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego dodaje, że szkoły nie są gotowe na bezpieczny powrót uczniów.

- Tutaj chaos goni chaos. Środki bezpieczeństwa, środki czystości, płyny dezynfekujące, maseczki, powinniśmy już mieć gotowe w szkole. Na to wszystko przecież potrzeba czasu i milionów złotych - mówi Sławomir Broniarz.

Dyrektorzy placówek przekonują także, że powrót dzieci może wiązać się z szeregiem problemów.

- Na pewno nie zachowamy dystansu społecznego w pełnej klasie. Każde dziecko, które przyjdzie z kaszlem, z chrypką, z katarem, z podwyższoną temperaturą będzie odsyłane do domu - zapowiada dyrektor Ponikowski.

Samorządy szykują plany awaryjne

Przy braku jasnych wytycznych od rządu, w takich regionach jak Śląsk, gdzie choruje najwięcej osób, samorządy szykują własne plany awaryjne.

- Pracują u nas w mieście grupy wsparcia złożone z dyrektorów szkół, więc będziemy na pewno podejmować działania związane z ewentualnym przejściem na nauczanie zdalne, nauczanie hybrydowe - wyjaśnił Tomasz Huk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Katowicach.

Oznaczałoby to, że do śląskich szkół poszliby wyłącznie uczniowie pierwszych klas.

Według sondażu dla "Rzeczypospolitej", prawie połowa rodziców jest już za powrotem uczniów do szkół we wrześniu.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN