Premier zmienił zdanie w sprawie epidemii. "Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę"

03.08.2020 | Premier zmienił zdanie w sprawie epidemii. "Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę"
03.08.2020 | Premier zmienił zdanie w sprawie epidemii. "Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.08.2020 | Premier zmienił zdanie w sprawie epidemii. "Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że "koronawirus jeszcze się nie skończył", a kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię "dopiero się zaczyna". Jednak w trakcie kampanii szef rządu zachęcał do udziału w wyborach i przekonywał, że "wirus jest w odwrocie".

Premier Mateusz Morawiecki tuż przez wyborami prezydenckimi przekonywał, że "koronawirus jest w odwrocie". Redakcja "Faktów" TVN postanowiła porozmawiać na ten temat z senatorem Koalicji Obywatelskiej Arturem Duninem, który w poniedziałek poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Zdaniem polityka słowa wypowiedziane przez premiera były "kłamstwem" i "czystą polityką". - Dla tych ludzi cel uświęca środki. Chodziło tylko o wygranie wyborów prezydenckich - stwierdził senator Dunin.

Jednocześnie senator zwrócił uwagę, że najważniejsza powinna być kwestia bezpieczeństwa obywateli. - Oczywiście nie ma co straszyć ludzi, ale powinniśmy powtarzać: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo - dodał polityk.

Pokłosie słów premiera

Dla zakażonych i dla lekarzy od miesięcy walczących z epidemią koronawirus nie jest i nigdy nie był w odwrocie. Wbrew temu, co w kampanii ogłosił premier.

- On (koronawirus - przyp. red.) jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca - apelował na wiecach szef rządu.

Premier podczas spotkania wyborcami podkreślał również, że sytuacja epidemiczna w kraju "jest opanowana". - Nie ma się już czego bać. Latem wirusy grypy i ten koronawirus są słabsze - mówił 30 czerwca Morawiecki.

Od tych wypowiedzi premiera Morawieckiego minął miesiąc i kilka dni. W tym czasie w Polsce został odnotowany rekord w dobowej liczbie zakażeń koronawirusem.

Z podawanych przez Ministerstwo Zdrowia danych z ostatniego tygodnia wynika jednoznacznie, że ani pandemia nie jest opanowana, ani liczba zachorowań w Polsce nie maleje.

Zmiana zdania

Po wyborach prezydenckich premier zmienił zdanie. "Koronawirus się jeszcze nie skończył" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Morawiecki. Pytany o drugą falę wirusa w Polsce, stwierdził, że może ona nadejść. "Epidemiolodzy ostrzegają, że to bardzo prawdopodobne. Nie będzie łatwo" - podkreślił szef rządu.

- Przez poluzowanie (obostrzeń - przyp.) i przez nieodpowiedzialne słowa kluczowych polityków w państwie efektem jest wzrost zachorowań - ocenia dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

"Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę"

Radykalną zmianę stanowiska premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie epidemii COVID-19 próbował w poniedziałek wytłumaczyć rzecznik rządu Piotr Mueller mówiąc, że na przełomie czerwca i lipca była "dużo, dużo mniejsza liczba zachorowań".

- Winnych można szukać w wielu miejscach. My przechodzimy do działań - dodał.

- Chodziło o zwycięstwo Andrzeja Dudy za wszelką cenę. Za cenę rozprzestrzeniania się koronawirusa, za cenę kolejnej fali - ocenia prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS