Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat

08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich latKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dla stacji TVN i TVN24 najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu zadajemy pytania i od ponad 20 lat patrzymy na ręce każdej władzy. Warto więc przypomnieć, jak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

W nocy z środy na czwartek grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona uzbroić KRRiT w możliwość zapobiegania przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Każda władza boi się niezależnych mediów, bo żadna władza nie lubi, gdy media ją kontrolują. Prawo i Sprawiedliwości szczególnie nie lubi, gdy kontrolują ją wolne media. Zmienia więc ustawę, bo metoda stosowana w przypadku niewygodnych pytań - unikanie odpowiedzi - nie działa.

Gdy wybuchła afera z wykorzystywaniem prywatnych skrzynek mailowych do prowadzenia służbowej korespondencji, minister Michał Dworczyk nie czuł obowiązku wyjaśnienia sprawy. Uciekał po sejmowych korytarzach, nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. W tej sprawie milczą również inni politycy z obozu władzy.

Podobnie było, gdy wolne media ujawniły aferę Mariana Banasia. Wówczas pytania o wcześniejszą kontrolę jego oświadczeń majątkowych pozostawały bez odpowiedzi. Dziennikarze niejednokrotnie starali się uzyskać komentarz choćby od koordynatora służb specjalnych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, ale bezskutecznie.

Gdyby nie wolne media, to nikt by się nie dowiedział, że obóz rządzący wydał 70 milionów złotych na tak zwane wybory kopertowe, które miały odbyć się w zeszłym roku, ale ostatecznie do nich nie doszło.

Gdyby nie wolne media, nie byłoby odkrycia działań neonazistów w Polsce, którzy zorganizowali między innymi urodziny Adolfa Hitlera. W tym przypadku za ujawnienie sprawy atakowane przez władze były media.

Na pytania o nepotyzm, z którym władza chce walczyć we własnych szeregach, poseł PiS Mark Suski ma taką samą odpowiedź jak w 2018 roku: "nie rozmawiam z TVN-em".

Afera z respiratorami

To właśnie wolne media ujawniały, pilnowały oraz dopytywały, jak można było kupić respiratory od byłego handlarza bronią. To wolne media pytały, dlaczego minister kultury i dziedzictwa narodowego odbierał pieniądze festiwalom, które mu się nie podobały.

- Mówię panu, że to nie ma nic wspólnego z cenzurą - mówił dziennikarzom Piotr Gliński w czerwcu 2017 roku.

To wolne media wciąż przypominały, że w skład Trybunału Konstytucyjnego został powołany były prokurator stanu wojennego - Stanisław Piotrowicz. - Czuję się z tym lepiej, niż czuję się z propagandą, którą TVN upowszechnia - tak ten wybór w grudniu 2019 roku skomentował poseł PiS Antoni Macierewicz.

Równy czas antenowy

Siłą wolnych mediów jest także równomierne traktowanie wszystkich. W drugiej turze zeszłorocznej kampanii prezydenckiej TVN24 pokazywał wszystkie wystąpienia Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Gdy trwały protesty w obronie wolnych sądów, na antenie TVN24 pokazywaliśmy je zgodnie z zasadą rzetelnego informowania.

Od początku pandemii pokazujemy wszystkie kluczowe konferencje prasowe przedstawicieli władzy - dotyczące obostrzeń, ich luzowania czy programu szczepień.

Zadając niewygodne pytania, często na konferencjach prasowych możemy usłyszeć taką odpowiedź: "nie dotyczy tego tematu", "następne pytanie", "prosimy o pytania w temacie konferencji".

Gdy Donald Tusk był premierem, również pokazywaliśmy, jak ucieka od trudnych pytań. Na dwa dni przed wyborami, gdy walczył o drugą kadencję, pokazaliśmy, jak złamał obietnicę spotkania ze starszym człowiekiem.

Prawo i Sprawiedliwość, które najwyraźniej nie jest w stanie tolerować takiej niezależności, postanowiło rozprawić się z wolnymi mediami. Najpierw haraczem finansowym, teraz zmianą prawa.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS