We wtorek wybory do Kongresu USA. "Nadciąga czerwona, republikańska fala"


Aż czterech prezydentów - trzech byłych i jeden obecny - przez cały weekend wspierało kandydatów w wyborach do amerykańskiego Kongresu. Stawka jest wysoka, bo republikanie i demokraci rywalizują o władzę na Kapitolu. Według sondaży szanse tych drugich na utrzymanie większości maleją, rosną za to obawy części Amerykanów o skutki prawdopodobnego triumfu partii Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dzień przed wyborami do Kongresu republikańscy i demokratyczni kandydaci po raz ostatni próbowali przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. W większości stawiali na strategie: jeśli wybierzesz tych drugich, będzie tylko gorzej.

- Niech to do nich dotrze. Nie będziemy socjalistycznym krajem rządzonym przez szaleńców, nie damy wam zniszczyć Ameryki - mówił Marco Rubio, senator z Partii Republikańskiej.

- Jeśli republikanom uda się odnieść sukces, to nic już tego nie powstrzyma ich polityki kłamstwa, zastraszania i dzielenia ludzi - alarmowała z kolei Kathy Hochul, gubernator Nowego Jorku z Partii Demokratycznej.

Obama i Biden na jednej scenie

Na ostatniej prostej kandydatów wspierają najważniejsze osoby w państwie. W kampanię demokratów zaangażowało się dwóch byłych prezydentów i jeden obecny.

- Znam wielu senatorów, wielu z nich lubię , ale nie znam nikogo, kto moim zdaniem lepiej wykonuje swoją pracę niż Catherine Cortez Masto - przekonywał w niedzielę Bill Clinton, wspierając tym samym demokratyczną kandydatkę do Senatu. W tym sam czasie Joe Biden przemawiał na jednej scenie z demokratyczną gubernator Nowego Jorku - bastionu demokratów. - Sondaże mówią, że 76 procent Amerykanów martwi się o utrzymanie naszej demokracji. To jest moment, by ją obronić. To moment, by wybrać demokrację - zaapelował urzędujący prezydent.

Wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się w Pensylwanii, gdzie na scenę wyszedł ramię w ramię z Barackiem Obamą. Tam także przemówienia przywódców zdominowały zagrożenia dla demokracji, jakie ich zdaniem niosą rządy republikanów. - Pamiętamy to z historii, widzieliśmy to na całym świecie. Kiedy demokracja odchodzi, ludziom dzieje się krzywda. To nie jest abstrakcja - ostrzegł Barack Obama.

Tego samego dnia, po drugiej stronie tego samego stanu, można było usłyszeć nieco inną retorykę. - Obama i Biden też zorganizowali tu sobie wiec, ale nikt się nie pojawił. Mówili, że przyszło ponad 5000 osób. Nie prawda. Przyszło może 200 - stwierdził były prezydent USA Donald Trump.

Obok Georgii i Nevady - Pensylwania to jeden z trzech kluczowych stanów, które zadecydują o tym, czy demokraci utrzymają swoją minimalną większość w Senacie. - Prawdopodobnie nadciąga czerwona, republikańska fala, bo wiele czynników działa na niekorzyść demokratów - uważa Chris Tuttle z think tanku Council on Foreign Relations.

Nowa Izba Reprezentantów

8 listopada Amerykanie zdecydują, kto obejmie 35 ze 100 mandatów w Senacie i wszystkie 435 mandatów w Izbie Reprezentantów. Oprócz tego głosujący wybiorą kluczowych przedstawicieli władz lokalnych, między innymi gubernatorów i prokuratorów generalnych.

- Partia, która kontroluje Biały Dom, często, jeśli nie zazwyczaj, przegrywa w wyborach w połowie kadencji prezydenta - zauważa Steve Phillips, komentator polityczny.

Sondaże sugerują, że demokraci mogą stracić większość w Izbie Reprezentantów. W tej sytuacji, nawet jeżeli utrzymają kontrolę nad Senatem, przegłosowanie proponowanych przez nich ustaw w Kongresie będzie trudne, o ile nie niemożliwe. - Partia prezydenta rzeczywiście nie radzi sobie zbyt dobrze. Największe zarzuty wobec niej dotyczą problemów gospodarczych, z jakimi zmaga się kraj - wyjaśnia Christina Ladam z University of Nevada.

Spadek popularności Bidena

Według ostatnich sondaży poparcie dla Joe Bidena spadło do 40 procent i to właśnie w nim republikańscy wyborcy widzą winnego rosnących kosztów życia, widma recesji i wzrostu przestępczości, z jaką kraj zmaga się po pandemii COVID-19.

- Ameryka idzie w zdecydowanie złym kierunku. Przestępczość rośnie. Inflacja szaleje - mówi jedna z kobiet.

Dla demokratycznych wyborców - Joe Biden i jego partia to jednak ostoja demokracji, która zostanie podważona, o ile nie kompletnie zniszczona, jak tylko republikanie ponownie dojdą do władzy w Kongresie. - Demokraci stoją w obronie prawdy, a Partia Republikańska poszła drogą teorii spiskowych i kłamstw. To smutne - jest zdania jeden z wyborców.

Prawie 200 republikańskich kandydatów w tych wyborach rozpowszechniało kłamstwo Donalda Trumpa o skradzionym głosowaniu w 2020 roku, gdy ubiegał się o reelekcję. Teraz ci sami ludzie, którzy utrzymują, że amerykański system wyborczy fałszuje wyniki, ubiegają się o stanowiska, które zapewnią im władzę nad tym systemem.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN