Chcą przesunąć zakaz używania kopciuchów. Obawy, że to początek "wybijania zębów" uchwale antysmogowej

Uchwała antysmogowa zostanie opóźniona? Propozycja Zarządu Województwa Małopolskiego
Uchwała antysmogowa zostanie opóźniona? Propozycja Zarządu Województwa Małopolskiego
Marcin Kwaśny | Fakty po południu
Uchwała antysmogowa zostanie opóźniona? Propozycja Zarządu Województwa MałopolskiegoMarcin Kwaśny | Fakty po południu

Władze Małopolski chcą zmienić przepisy antysmogowe i wstrzymać wymianę tak zwanych kopciuchów. Jest już projekt uchwały w tej sprawie. Wynika z niego, że wymiana pieców, które nie spełniają ekologicznych norm, byłaby odroczona o rok. Zdaniem radnych opozycji i Krakowskiego Alarmu Smogowego to zły pomysł.

Małopolska była pierwszym w Polsce województwem, które zdecydowało się przyjąć ambitną uchwałę antysmogową. Wśród licznych, bardzo ambitnych planów, był ten, by od 1 stycznia 2023 roku na terenie całego województwa zakazać używania tak zwanych kopciuchów, czyli pieców, które nie spełniają żadnych ekologicznych norm.

Czy tak rzeczywiście się stanie? Pojawiają się wątpliwości, bo Zarząd Województwa Małopolskiego proponuje, by ten termin przesunąć o jeden rok. Na razie to nie jest jeszcze decyzja wiążąca, ale pomysł trafił do konsultacji społecznych. Mieszkańcy i samorządowcy mogą wypowiadać się w tym temacie do 23 sierpnia.

Działacze z Krakowskiego Alarmu Smogowego uważają, że takie działanie nie ma sensu - nawet biorąc pod uwagę trudności w dostępie do węgla, które wynikają z wojny toczącej się w Ukrainie. Przypominają, że było pięć lat, żeby do 1 stycznia 2023 roku mieszkańcy i samorządowcy przygotowali się do planowanych zmian.

- Próba przesunięcia wejścia w życie uchwały to jest takie puszczenie oka właśnie do tych osób, które pewnie będą starały się opalać, czym się da. W związku z tym Alarm Smogowy jest za utrzymaniem tych terminów, które były znane już o dawna - mówi Magda Kozłowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Wspólny apel

Władze województwa odmówiły komentarza przed kamerą. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych można jednak przeczytać, że ten pomysł pojawił się dlatego, że ze strony wielu gmin w Małopolsce płynęły sygnały, że mieszkańcy nie zdążyli do usunięcia "kopciuchów" się przygotować. "W obliczu rosnących cen, braku pewności co do ciągłości dostaw surowców oraz zawieszenia przed dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy, celowe jest umożliwienie mieszkańcom Małopolski odłożenia wyboru źródła ogrzewania o okres jednego roku" - napisano z kolei w uzasadnieniu projektu uchwały.

Radni opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej w sejmiku małopolskim apelują, by uchwały antysmogowej nie zmieniać, bo może to być niebezpieczny precedens i w bliższej lub dalszej przyszłości mogą się pojawić kolejne pomysły, by uchwale antysmogowej wybijać zęby. O to, by nie zmieniać uchwały antysmogowej, apelowali wszyscy rektorzy krakowskich uczelni. Pod apelem podpisali się włodarze 14 gmin z tak zwanego obwarzanka krakowskiego i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Autor: Marcin Kwaśny / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS