Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"

07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"
07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"
Michał Tracz | Fakty TVN
07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"Michał Tracz | Fakty TVN

W Polsce jest coraz mniej chętnych na kredyt mieszkaniowy. Choć tak naprawdę nie chodzi o brak ochoty, a o brak zdolności kredytowej. Tak źle nie było od 15 lat. Dodatkowo dobijają drożyzna i podwyżki stóp procentowych.

Artur Górski planował wziąć kredyt i kupić mieszkanie w Warszawie. Te plany musi odłożyć na później.

- Nigdy nie spodziewałbym się, że stopy procentowe mogą tak szybko rosnąć - mówi pan Artur.

Młody mężczyzna na razie nie weźmie kredytu i w takiej decyzji nie jest odosobniony. - Rekordowo niska jest miesięczna liczba osób, które wnioskują o kredyt mieszkaniowy - informuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, Szkoła Główna Handlowa.

Tak źle nie było 15 lat, gdy Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło badania. Rok do roku liczba osób, które starają się o kredyt mieszkaniowy, spadła o ponad połowę. Spada liczba chętnych na kredyty i liczba tych, którzy kredyt hipoteczny dostali.

- Tym czynnikiem, który powoduje spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, jest spadek zdolności kredytowej osób fizycznych - wyjaśnia prof. Rogowski.

Zdolność kredytową bank określa, biorąc pod uwagę dochody i wydatki. Szalejąca drożyzna i rosnąca inflacja powodują, że Polacy więcej wydają, a wartość ich dochodów spada. Z kolei wyższe stopy procentowe to coraz wyższe raty.

- Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej, absolutnie - ocenia Tomasz Narkun, analityk rynku nieruchomości. Czyli po prostu nie mogą pozwolić sobie na kredyt i dlatego coraz mniej Polaków w ogóle się o niego stara i odkłada na przyszłość marzenie o własnym mieszkaniu.

- Ludzie zaczynają powoli "biednieć" z tego względu, że na coraz mniej ich stać, a budżety domowe nie są z gumy - dodaje Narkun.

Mniejsza zdolność kredytowa

Jeszcze kilka miesięcy temu zdolność kredytowa pana Artura była zdecydowanie wyższa niż obecnie. Z kolei trzyosobowa rodzina z dochodem 6400 złotych miesięcznie jeszcze dwa lata temu mogła się starać o kredyt na prawie pół miliona złotych. Dziś - przy takich samych warunkach - dostanie najwyżej nieco ponad 200 tysięcy złotych.

- Postępowanie Polaków jest racjonalne ekonomicznie. Boimy się brać kredyt, ponieważ wiemy, że może nam się dziać gorzej. Więcej wydajemy na żywność, na paliwo, więcej wydajemy na życie, a to może spowodować, że będziemy mieli mniej pieniędzy dodatkowych. Pieniądze dodatkowe to są pieniądze, z których właśnie spłacamy raty kredytowe - wyjaśnia dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

To z kolei przełoży się na rynek nieruchomości. Mniejszy popyt może w krótkim okresie spowodować lekkie obniżki cen, ale spowoduje też kłopoty pośredników i deweloperów. Wtedy ceny znów mogą wzrosnąć.

- Inflacja rośnie, jest rekordowa od lat i perspektywy są nie najlepsze. Spodziewamy się, że stopy procentowe wciąż będą rosły - mówi prof. Dariusz Zarzecki, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W środę znów spodziewana jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN