Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"

01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"
01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"
Renata Kijowska | Fakty TVN
01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"Renata Kijowska | Fakty TVN

Co z szczepieniami przeciw grypie w Polsce? Pytanie wraca, bo problem nie znika. Ministerstwo Zdrowia apelowało, by się zaszczepić, a osobom powyżej 75. roku życia obiecało szczepionkę za darmo. Apel piękny, obietnica też, tylko szczepić się nie ma czym.

Z całego kraju napływają sygnały, że w przychodniach i aptekach brakuje szczepionek przeciwko grypie. "Nie mamy w tej chwili żadnej szczepionki", "była, ale w bardzo małych ilościach" - to kilka z komentarzy, które redakcja "Faktów" TVN mogła usłyszeć w aptekach.

Szczepionki na grypę w ubiegłych latach, o tej porze, były dostępne bez problemu. Obecnie sytuacja jest inna, bo jeśli szczepionki do aptek w ogóle trafiły, to po kilka sztuk i w kilka minut znikały.

- Szczepionka jest jak yeti - wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie widział - mówi Walentyn Pankiewicz, kierownik apteki "Pod Gryfem" w Białymstoku.

Apteki od maja prowadzą zapisy, ale nawet pacjentom z listy kolejkowej niczego zagwarantować nie mogą. - Są to osoby obarczone dodatkowymi schorzeniami, są to osoby w trakcie chemioterapii. Ja nie jestem w stanie załatwić dla nich szczepionki, to jest nieprawdopodobne - ocenia Agnieszka Dyl z apteki w Krakowie.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski na początku września w mediach społecznościowych opublikował wpis, w którym zachęcał do szczepień.

"Początek września to doskonały czas na szczepienia przeciwko grypie. Znalazłem wolną chwilę na dyżurze i jestem już po. Gorąco wszystkich zachęcam do szczepień. Warto" - napisał na Twitterze Karczewski.

Wpis Stanisława Karczewskiego z 7 wrześniaStanisław Karczewski | Twitter

Aptekę, w której zaopatrywał się były marszałek chcieliśmy zapytać, czy ma szczepionki także dla innych pacjentów. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

"Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"

Pani Zofia Wit, która jest prezesem Fundacji "Dom Muzyka Seniora", boi się o swoich mieszkańców i pracowników. Pamięta deklaracje rządu, że szczepionka przeciw grypie zabezpieczy osoby starsze i schorowane.

- Namawia się ludzi do tego, żeby brali szczepionki, żeby się szczepili, szczepili, szczepili, ale nie ma czym. To jest niewyobrażalna sytuacja - wskazuje Zofia Wit.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w czasie gdy w szpitalu liczy się każde łóżko, a ewentualne rozstrzyganie, kto ma grypę, a kto COVID-19, pogłębi problemy. Chciałaby więc kupić szczepionki, ale nie może.

- Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów, którzy to załatwiali. Są odpowiednie służby, które mają odpowiednio wcześniej zamówić szczepionki w odpowiedniej ilości. Niestety nastąpiło totalne zaniechanie - dodaje pani Zofia.

Resort zdrowia uspokaja

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska utrzymuje, że zamówione dwa i pół miliona szczepionek przeciw grypie do Polski trafi. Dodatkowo w rezerwie ma być jeszcze pół miliona.

- W pierwszym tygodniu października do Polski dotrze 500 tysięcy szczepionek - przekonywał podczas czwartkowej konferencji prasowej Kraska.

Tymczasem lekarze i farmaceuci zwracają uwagę, że zainteresowanie szczepionkami jest ogromne.

- Chętnych jest około 20 milionów i tutaj pojawia się problem - wskazuje Walentyn Pankiewicz z białostockiej apteki.

W czwartek do jednej ze szczecińskich przychodni dotarło 840 sztuk szczepionek przeciw grypie. Ale personel ocenia, że taka ilość może wystarczyć zaledwie do piątku.

- Niemcy mają 25 milionów szczepionek. Koleżanka pojechała na Słowację, kupiła bez problemu 8 sztuk - mówi Agnieszka Dyl z krakowskiej apteki.

Farmaceuci, z którymi rozmawialiśmy w czwartek, sami jeszcze się nie zaszczepili, choć powinni. Wszystkie dostępne szczepionki przeznaczyli dla pacjentów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W rządzie, podobnie jak w kampanii wyborczej, mieszkania znów są w centrum uwagi. Za kilka dni Polacy mają poznać rządowy plan rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy przez te kilka dni rząd się w tej sprawie porozumie. - W budżecie są rekordowe środki, jeśli chodzi o wsparcie mieszkalnictwa - przekonuje Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Źródło:
Fakty TVN

Pół miliarda złotych poszło w Lasach Państwowych za rządów PiS na cele, które z lasem miały niewiele wspólnego - podsumowuje ministra klimatu i środowiska. Z kolei eksperci podsumowują działania obecnego rządu w sprawie lasów i przypominają, że nie powinien poprzestać jedynie na rozliczeniach poprzedniej ekipy.

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Napastnik otworzył ogień w szkole dla dorosłych w miejscowości Örebro w Szwecji. Sprawca miał zabić 10 osób, a potem popełnić samobójstwo. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny. Według szwedzkich mediów napastnikiem był 35-letni, bezrobotny mężczyzna, mieszkaniec Örebro. Dziennikarze dotarli do jego krewnych, którzy opisywali go jako samotnika, izolującego się od rodziny.

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To człowiek, który rozpowszechniał dezinformację dotyczącą szczepionek, teorie spiskowe dotyczące zdrowia publicznego i nieufność wobec branży medycznej. Teraz wiele wskazuje na to, że Robert F. Kennedy zostanie amerykańskim sekretarzem zdrowia.

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS