Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"

01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"
01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"
Renata Kijowska | Fakty TVN
01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"Renata Kijowska | Fakty TVN

Co z szczepieniami przeciw grypie w Polsce? Pytanie wraca, bo problem nie znika. Ministerstwo Zdrowia apelowało, by się zaszczepić, a osobom powyżej 75. roku życia obiecało szczepionkę za darmo. Apel piękny, obietnica też, tylko szczepić się nie ma czym.

Z całego kraju napływają sygnały, że w przychodniach i aptekach brakuje szczepionek przeciwko grypie. "Nie mamy w tej chwili żadnej szczepionki", "była, ale w bardzo małych ilościach" - to kilka z komentarzy, które redakcja "Faktów" TVN mogła usłyszeć w aptekach.

Szczepionki na grypę w ubiegłych latach, o tej porze, były dostępne bez problemu. Obecnie sytuacja jest inna, bo jeśli szczepionki do aptek w ogóle trafiły, to po kilka sztuk i w kilka minut znikały.

- Szczepionka jest jak yeti - wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie widział - mówi Walentyn Pankiewicz, kierownik apteki "Pod Gryfem" w Białymstoku.

Apteki od maja prowadzą zapisy, ale nawet pacjentom z listy kolejkowej niczego zagwarantować nie mogą. - Są to osoby obarczone dodatkowymi schorzeniami, są to osoby w trakcie chemioterapii. Ja nie jestem w stanie załatwić dla nich szczepionki, to jest nieprawdopodobne - ocenia Agnieszka Dyl z apteki w Krakowie.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski na początku września w mediach społecznościowych opublikował wpis, w którym zachęcał do szczepień.

"Początek września to doskonały czas na szczepienia przeciwko grypie. Znalazłem wolną chwilę na dyżurze i jestem już po. Gorąco wszystkich zachęcam do szczepień. Warto" - napisał na Twitterze Karczewski.

Wpis Stanisława Karczewskiego z 7 wrześniaStanisław Karczewski | Twitter

Aptekę, w której zaopatrywał się były marszałek chcieliśmy zapytać, czy ma szczepionki także dla innych pacjentów. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

"Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"

Pani Zofia Wit, która jest prezesem Fundacji "Dom Muzyka Seniora", boi się o swoich mieszkańców i pracowników. Pamięta deklaracje rządu, że szczepionka przeciw grypie zabezpieczy osoby starsze i schorowane.

- Namawia się ludzi do tego, żeby brali szczepionki, żeby się szczepili, szczepili, szczepili, ale nie ma czym. To jest niewyobrażalna sytuacja - wskazuje Zofia Wit.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w czasie gdy w szpitalu liczy się każde łóżko, a ewentualne rozstrzyganie, kto ma grypę, a kto COVID-19, pogłębi problemy. Chciałaby więc kupić szczepionki, ale nie może.

- Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów, którzy to załatwiali. Są odpowiednie służby, które mają odpowiednio wcześniej zamówić szczepionki w odpowiedniej ilości. Niestety nastąpiło totalne zaniechanie - dodaje pani Zofia.

Resort zdrowia uspokaja

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska utrzymuje, że zamówione dwa i pół miliona szczepionek przeciw grypie do Polski trafi. Dodatkowo w rezerwie ma być jeszcze pół miliona.

- W pierwszym tygodniu października do Polski dotrze 500 tysięcy szczepionek - przekonywał podczas czwartkowej konferencji prasowej Kraska.

Tymczasem lekarze i farmaceuci zwracają uwagę, że zainteresowanie szczepionkami jest ogromne.

- Chętnych jest około 20 milionów i tutaj pojawia się problem - wskazuje Walentyn Pankiewicz z białostockiej apteki.

W czwartek do jednej ze szczecińskich przychodni dotarło 840 sztuk szczepionek przeciw grypie. Ale personel ocenia, że taka ilość może wystarczyć zaledwie do piątku.

- Niemcy mają 25 milionów szczepionek. Koleżanka pojechała na Słowację, kupiła bez problemu 8 sztuk - mówi Agnieszka Dyl z krakowskiej apteki.

Farmaceuci, z którymi rozmawialiśmy w czwartek, sami jeszcze się nie zaszczepili, choć powinni. Wszystkie dostępne szczepionki przeznaczyli dla pacjentów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS