Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"

11.05 | Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"archiwum prywatne

77. dzień wojny przyniósł ciszę w Charkowie. To była pierwsza od tygodni noc bez ostrzału i kolejna noc ostrzału kombinatu Azowstal. Jednym z symboli oporu stała się 21-letnia sanitariuszka Kateryna Poliszczuk.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Ukraińska armia odnosi lokalne sukcesy - na wschód od Charkowa zajmuje niewielkie miejscowości i dzięki temu ustał ostrzał na stolicę obwodu, jednak na długiej linii frontu wciąż trwają zacięte walki. Ukraińcy mają nadzieję, że przełamią impas dzięki dostawom broni z Zachodu, ale amerykański wywiad podaje, że Władimir Putin planuje długą, wyniszczającą wojnę. Ponadto pojawiają się informacje, że Rosja ma zamiar anektować kolejne ukraińskie tereny - między innymi obwód chersoński.

Obecnie dla Rosji największym problemem jest walczący Mariupol i obrońcy z huty Azowstal, którzy nie składają broni.

W środę pułk Azow pokazał najnowsze zdjęcia rannych obrońców w podziemiach zakładów Azowstal w Mariupolu. Kombinat bombardowany jest bez przerwy. Tylko w ciągu poprzedniej doby było 38 nalotów, w tym z użyciem bombowców strategicznych. Ale Rosjanie nie mogą złamać ducha Ukraińców.

Obrońcy Mariupola wciąż muszą wyciągać żołnierzy spod gruzów. Spośród tysiąca walczących co najmniej połowa jest ranna. Pod ziemią jest prowizoryczny szpital, ale brakuje lekarstw i środków dezynfekujących. - Ludzie umierają z braku antybiotyków. I to w 2022 roku z powodu niezbyt groźnych ran - mówi jeden z medyków broniących się w zakładach Azowstal.

W podziemiach panują ciężkie warunki - żołnierze śpią na deskach, nad niewielkimi ogniskami gotują jedzenie. Woda - tylko techniczna, z przemysłowych zbiorników huty.

"Jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu"

Bohaterką wśród bohaterów jest sanitariuszka Katia. Swoim śpiewem i uśmiechem w zniszczonych fabrycznych halach zagrzewa wszystkich do walki.

- Trzymamy się, wrogowie łamią sobie na nas zęby. Dopóki oni są, my walczymy do końca - mówi na jednym z nagrań Kateryna Poliszczuk, pseudonim Ptaszek. Kateryna ma 21 lat. Na Ukrainie jest już legendą. - Z jednej strony jesteśmy w szoku, że ona jest tam, ale z drugiej strony - podnosi nas na duchu, jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu - mówi przyjaciel i pracodawca Kateryny Ołeksandr Byczkow. Trzy lata temu z wyróżnieniem skończyła szkołę artystyczną w Tarnopolu. Potem pracowała w szkole motocyklowej, bo uwielbia motocykle.

Pod koniec zeszłego roku poszła na front, bo nadciągała wojna. - Mówiła mi: ja wiem, że będę tam potrzebna, chcę pomagać żołnierzom i ich leczyć - wspomina Wiktoria Ryżykowa, przyjaciółka sanitariuszki.

Cały świat prosi Putina o łaskę dla obrońców Mariupola, ale dla Rosjan są oni najbardziej znienawidzonymi wrogami na świecie. Mimo to przyjaciele Katii wierzą, że jeszcze zobaczą ją i jej towarzyszy broni. - Ona nie może zginąć. Ja nie widzę jej na tamtym świecie. Ja widzę ją tylko tutaj - mówi Ryżykowa.

Na jednym z nagrań udostępnionych przez pułk Azow słychać, jak jeden z obrońców zakładów Azowstal mówi do Kateryny "ty jesteś teraz gwiazdą, zna cię cały świat".

- Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie - odpowiada sanitariuszka.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS