Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka

Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka
Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostykaMarta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Zabija więcej osób niż rak płuc czy zawał serca. Chociaż sepsa jest gigantycznym zagrożeniem dla zdrowia, polskie laboratoria właściwie nie są przygotowane do walki z nią. Nowoczesny sprzęt jest kluczowy, żeby szybko ustalić, jakiego leczenia wymaga pacjent. Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki musi minąć jak najmniej czasu. Właśnie to jest celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Siedmioletnia Amelia i pięcioletni Franek są rodzeństwem. Oboje są też wielkimi bohaterami, bo oboje pokonali sepsę. - To była informacja nie do przyjęcia. Ja po prostu w to nie wierzyłam, że to może być sepsa. Tym bardziej, że córka jeszcze nie straciła tej przytomności - opowiada Lidia, mama dzieci.

Niemal jak w każdym pozaszpitalnym przypadku - wszystko zaczęło się niewinnie. Pani Lidia dostała telefon z przedszkola, że jej córka źle się czuje i ma gorączkę, która tak szybko postępuje, że wezwano pogotowie. Kiedy Amelia trafiła do szpitala, była jeszcze przytomna.

- Lekarz wtedy powiedział, że córka ma uogólnione zakażenie sepsą, i że jej życie jest zagrożone. Trafiła na oddział. Tam nam powiedziano, że liczy się czas do rana i że te leki, które podadzą, to są jedyne leki. Albo przeżyje, albo nie. Na szczęście się udało - wspomina pani Lidia.

Rok później udało się też Frankowi. Podobnie jak u siostry, sepsę wywołało zakażenie pneumokokami - gram-dodatnimi bakteriami paciorkowca. - On miał zupełnie inne objawy niż córka. W ogóle inaczej to wyglądało - zdradza pani Lidia.

Gwałtowna i groźna

Sepsa to nie jest jednostka chorobowa, a zespół bardzo różnych objawów wywołanych niekontrolowaną, gwałtowną i niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie.

Do sepsy może doprowadzić niemal każda infekcja. Nawet ta, która z pozoru wydaje się niegroźna, jak na przykład zapalenie pęcherza. - Zapalenie ucha, to może być zapalenie migdałków, to może być skaleczenie zainfekowane odpowiednią bakterią - wylicza lek. med. Wojciech Gaweł, ordynator OIOM Szpitala imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

- To by się wydawało, że sepsa jest z brudu. To nie ma większego nieporozumienia. To może być stres, to może być nadmierny wysiłek, coś, co spowoduje zakażenia. Żeby była jasność, sepsa to nie jest tylko zakażenie bakteryjne, sepsa to jest zakażenie wirusowe, zakażenie grzybicze i każde inne, które może doprowadzić do takiej reakcji wielonarządowej - tłumaczy profesor Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii, USK we Wrocławiu.

Globalny problem

Objawy sepsy pozostają jednymi z najsłabiej rozpoznawalnych, a wczesne rozpoznanie to klucz do jej pokonania. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. - Sepsa może dopaść każdego w każdych okolicznościach - przekonuje profesor Goździk, który dodaje też, że okazuje się, że co piąty zgon na świecie jest spowodowany sepsą.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią o 49 milionach ludzi, u których wystąpiła sepsa, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci, a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną blisko trzech milionów zgonów.

- Nieleczona sepsa doprowadza do jeszcze cięższego powikłania, jakim jest wstrząs septyczny, i to jest powikłanie, które powoduje śmiertelność na poziomie nawet 60 procent, nawet u pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii - dodaje profesor Goździk.

- Sepsa przecież nie występuje tylko na oddziale intensywnej terapii. Sepsa występuje na każdym oddziale, ale jeśli się jej nie liczy, to nie wiadomo, ile jej jest - wyjaśnia profesor Andrzej Kübler, prezes stowarzyszenia "Pokonać Sepsę".

W Polsce nie ma rejestru sepsy, ale według szacunków lekarzy anestezjologów może ona dotyczyć nawet stu tysięcy pacjentów każdego roku. Szybka diagnostyka to większe szanse na uratowanie czyjegoś życia. Właśnie na ten cel będą zbierane środki podczas tegorocznego finału WOŚP. - Czas jest tutaj najistotniejszy, trzeba w jak najszybszym momencie wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię - tłumaczy lek. med. Wojciech Gaweł.

WOŚP 2023. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS