Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"

28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponieważ od wielu miesięcy musimy izolować się w domach, pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie i nie spotykamy się z rodziną, coraz więcej osób - starszych i młodszych - nie wytrzymuje tego psychicznie. Pojawia się samotność, strach, depresja. Wiele osób potrzebuje pomocy.

ZDROWIE PSYCHICZNE POLAKÓW W ROKU PANDEMII - CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24.PL

W pandemii większy lub mniejszy strach towarzyszy prawie wszystkim. Tym uwięzionym, często samotnie, na kwarantannach - najbardziej. To odbija się na zdrowiu.

Jak to wygląda w przypadku zakażonych koronawirusem w praktyce? - Są duszności, kołatanie serca u pacjentów w przebiegu COVID. Po przeprowadzeniu badania przez zespół ratownictwa medycznego, po zbadaniu parametrów, pacjent się uspokaja i nie wymaga na przykład interwencji szpitalnej - opisuje Justyna Widerska, kierownik dyspozytorni medycznej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Podobnych przypadków jest coraz więcej. Tylko w Łodzi, tylko podczas jednego dyżuru, takich wezwań dyspozytorzy odbierają nawet kilkadziesiąt.

- Na miejscu okazuje się, że osoba ma zaburzenia depresyjne. Obawia się tego, że może zakazić członków rodziny, obawia się konsekwencji społecznych i piętnowania przez innych, że jest osobą zakażoną - tłumaczy Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Z przeprowadzanych przez ratowników wywiadów wynika, że lęk przekłada się na problemy z zasypianiem, na nocne koszmary, na uczucie napięcia, brak chęci do życia, apatię, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, jadłowstręt.

To, jak wiele osób w czasie pandemii mierzy się z depresją, widać też w aptekach. - Niektórych leków brakuje po prostu, dlatego ludzie musieli posiłkować się innymi środkami roślinnymi. To są leki, które dostaje się bez recepty, na uspokojenie, na wyciszenie - mówi Anna Pustelnik z apteki "Pod słońcem" w Łodzi. - Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa - dodaje.

Korzystanie z usług psychologa jest normalne

Ze strachem walczą też dzieci i młodzież. Szczególnie ta w okresie dorastania, dla której bezpośrednie kontakty z rówieśnikami są kluczowe.

- Problemy, z którymi się borykają, są też związane z relacją, czy z tym, co się dzieje w domu, więc są naprawdę w dużo trudniejszej sytuacji niż osoby dorosłe - tłumaczy Krystian Rubacha ze Stowarzyszenia "Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa".

Lekarze zachęcają, szczególnie teraz, do korzystania z pomocy specjalistów. - (Pacjenci - przyp. red.) często się nie chcą zgłosić, często są przez sąsiadów, rodzinę stygmatyzowani, jeśli gdziekolwiek pojawiają się z takimi problemami. Chodzenie do psychologa, do terapeuty, do psychiatry w Polsce nie jest trendy, a powinno być normalną rzeczą - apeluje doktor Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Towar najbardziej deficytowy w izolacji to bliskość. - Warto jest po prostu z drugim człowiekiem pobyć, potowarzyszyć mu. To jest najlepszy lek na problemy ze stresem, z napięciem - tłumaczy Krystian Rubacha.

Można zostać w domu i zarazem pójść do kogoś z wizytą. Jeśli nie ma internetu, można przez telefon. Czasami wystarczy z kimś po prostu pomilczeć.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS