Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"

09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby.  "Najlepsze detektory"
09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.02.2021 | Ruszyły szkolenia psów, które będą wykrywać zakażone osoby. "Najlepsze detektory"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zaczęło się szkolenie czterech psów, które służą w Krajowej Administracji Skarbowej, w kierunku wykrywania COVID-19. Psy będą uczone rozpoznawania zapachu pobranego od osób zakażonych koronawirusem. Nie zastąpią testów, ale są sytuacje, w których mogą bardzo pomóc.

Hunter to pies na narkotyki w opolskiej skarbówce, ale po nowym szkoleniu będzie wykrywał chorych na COVID-19.

- Potrzebne nam są bardzo szybkie metody przesiewowe w celu wykrycia koronawirusa, w celu opanowania pandemii, a nie ma szybszej metody niż psy, ponieważ są to najlepsze detektory, które wykrywają COVID-19 w ciągu kilku sekund - twierdzi dr Agata Kokocińska-Kusiak, koordynatorka i autorka projektu "Detekcja COVID-19 przez psy".

Sam wirus nie pachnie, ale zakażony człowiek owszem. - Zakażony człowiek będzie miał charakterystyczny, inny zapach - wyjaśnia prof. Michał Dzięcioł z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dla ludzi ten zapach jest niewyczuwalny, ale pies potrafi wyczuć wiele chorób: nowotwory, pasożyty, czy nadchodzący atak epilepsji. Nadszedł czas na COVID-19.

- Pies nie pracuje za darmo. Nagrodą może być smakołyk czy zabawka ulubiona - mówi mł. asp. Robert Pietryka, przewodnik psa służbowego z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. - Dla niego to jest tylko i wyłącznie zabawa. On oczekuje tej pracy, czeka na tę pracę i są to jego szczęśliwe chwile - dodaje.

Testów psy nie zastąpią, ale ich ocena może być podstawą do wykonania testu. - Nam chodzi o to, żeby wychwytywać osoby bezobjawowe. Nie namówimy ich na testy, bo nie wiemy, kto to jest. Potrzebujemy takiego przesiewu. Gdyby taki piesek mógł sobie chodzić po ulicach i być przy wejściu do centrum handlowego czy lotniska, to mógłby nam pomóc wychwycić osoby, które są chore - ocenia dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

Doktor Paweł Grzesiowski mówi o 95-procentowej skuteczności psich wskazań. Psy sprawdzały się na przykład na lotnisku w Helsinkach.

Nowe zadanie, nowe zapachy

Psom z Krajowej Administracji Skarbowej trening medyczny ułożyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i naukowcy z Francji.

Bruce, Hunter, Negrita i Sony podczas szkolenia muszą zapomnieć, czego się w życiu nauczyły. Koniec z alkoholem, narkotykami i pieniędzmi, z szukaniem ich w bagażach.

- Żeby ten zapach, który mają pierwotnie wyuczony, został wygaszony na czas pilotażu. Będziemy wzmacniać tylko i wyłącznie zachowania wskazujące na rozpoznawanie próbek pobranych od osób zakażonych - tłumaczy st. apl. Mateusz Połomski, instruktor szkolenia z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie. Pies, który rozpozna osobę zakażoną, powinien się przy niej zatrzymać.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS