Rosną ceny energii, KPO nie ma. Kaczyński: trzeba palić wszystkim, tylko nie oponami

04.09.2022 | Rosną ceny energii, KPO nie ma. Kaczyński: ""Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami"
04.09.2022 | Rosną ceny energii, KPO nie ma. Kaczyński: ""Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami"
Fakty TVN
04.09.2022 | Rosną ceny energii, KPO nie ma. Kaczyński: ""Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami"Fakty TVN

Rządowi nie zależy na naprawieniu polskich sądów, odpolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa i prokuratury, na dostosowaniu się do polskiej konstytucji i norm unijnych zgodnie z wykładnią TSUE. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej nie rozwiązała problemów systemowych. W rezultacie Komisja Europejska nie jest skłonna do wypłaty środków na KPO, które zasiliłyby budżety samorządów w czasie, kiedy mierzą się one z rosnącymi kosztami energii. Prezes Jarosław Kaczyński ma inną radę: palić w piecach wszystkim, tylko nie oponami.

Władze Aleksandrowa Łódzkiego wciąż czekają na środki z KPO, żeby zainstalować panele fotowoltaiczne na dachach budynków miejskich.

W czasie, gdy pieniądze z KPO są Polakom niezwykle potrzebne, gdy przed przedsiębiorcami wisi widmo bankructwa, gdy z powodu gigantycznych podwyżek cen energii firmy ograniczają produkcję, gdy ludzie dostają rachunki, których nie są w stanie zapłacić, gdy brakuje węgla, prezes PiS radzi, żeby palić wszystkim, poza oponami lub rzeczami szkodliwymi. - Polska musi być ogrzana - zgodził się Jarosław Kaczyński.

To może oznaczać, że Jarosław Kaczyński już wie, że jesienią i zimą będzie kłopot z surowcami. Też dlatego władza zgodziła się, by przez najbliższe dwa lata można było korzystać z paliw gorszej jakości, także węgla. Mniej wydajnego i dużo gorszego dla zdrowia.

- To jest mało poważne takie udzielanie rad w sytuacji, kiedy Polacy otrzymują jakiś bieda dodatek na jedną tonę, jeśli chodzi o inne źródła energii, to jeszcze mniej, a muszą zadbać o to, żeby po prostu przeżyć zimę, bo rząd nie jest w stanie zabezpieczyć podstawowych potrzeb obywateli - skomentował Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-u.

Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Miliardy z KPO mogłyby pomóc i są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, żeby rząd spełnił warunki, na które sam się zgodził.

Niektórzy politycy PiS przekonują, że warunki zostały spełnione. To nie jest prawda. Zawieszeni sędziowie wciąż nie wrócili do pracy, a prawo wciąż pozwala na represje wobec sędziów. Władza uważa jednak, że winna jest Bruksela. - Dalej szuka powodów (Bruksela - przyp. red.) do tego, żeby KPO nie wypłacić - uważa Anna Zalewska.

- Problem polega na tym, że rząd jakoś nie chce z tych pieniędzy skorzystać - ocenił eurodeputowany PO Andrzej Halicki.

Gdy ogromnymi kwotami dla Polski władza chciała się chwalić, premier mówił, że te pieniądze są polską racją stanu. "Nowy plan Marshalla" - mówił Mateusz Morawiecki.

Teraz - w czasie wojny w Ukrainie - premier mówi, że Polska jest objęta sankcjami niczym Rosja. Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski twierdzi, że polska suwerenność jest bardziej zagrożona przez Zachód, a nie przez Wschód. Także prezes PiS kolejny raz mówi, że nie ma zgody na warunki Brukseli.

Były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz twierdzi, że wygląda na to, ze faktycznie tych pieniędzy na razie nie będzie. - Te reformy dotyczące systemu sprawiedliwości, które zostały wdrożone na podstawie ostatnich uzgodnień, nie idą w wystarczający sposób, nie rozwiązują wielu problemów - wyjaśnia.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS