Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"

05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
05.05 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister rolnictwa Robert Telus przekonywa, że przygotowano dla rolników pomoc, jakiej nigdy jeszcze nie było. Oni jednak protestują, bo mówią, że za chwilę nie będą mieli za co żyć. Minister mówi, że kłopotem są 4 miliony ton zboża w magazynach. Inni, że nawet 10 milionów.

Rolnicy nie przerywają protestów. W różnych miejscach w kraju pokazują władzy i Polakom, że ich problem do dziś nie został rozwiązany. - Wprowadziliśmy tę pomoc, której nie było nigdy, takiej historycznej pomocy, żeby zachęcić rolników do sprzedaży i to jest problem największy i my w tej chwili zachęcamy - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rolnicy są jednak sceptycznie nastawieni do deklaracji ministra rolnictwa.

- Ja nie potrzebuje sprzedawać, ja potrzebuje zarobić, żeby mieć na opłaty - tłumaczy Andrzej Mach, rolnik z województwa dolnośląskiego. U pana Andrzeja na Dolnym Śląsku ekipa "Faktów" TVN już była. Niewiele się tam zmieniło. Skupy na razie - jak mówi - wstrzymują się z zamówieniami. - Ja już temu rządowi przestałem wierzyć, bo wierzyłem na prawdę im, a tu nagle zrobili mnie tak w konia, że na dzień dzisiejszy ciężko mi złapać oddechu - przekonuje pan Andrzej.

Pan Wiesław swoje zboże sprzedał, ale po cenach, które nawet po dopłatach nie pokryją strat. - Sprzedawać musimy tylko po to, żeby zwolnić magazyny. Bo reszta, od strony ekonomicznej, to się nijak nie spina - uważa pan Wiesław Gryn, rolnik z województwa lubelskiego, stowarzyszenie "Oszukana Wieś".

Zapewnienia a rzeczywistość

Minister Telus, który był w czwartek gościem "Faktów po Faktach", ponownie zapewniał, że rząd w ciągu najbliższych miesięcy będzie w stanie zorganizować eksport i przed żniwami opróżnić ich magazyny. - Nam zależy na tym, żeby kupić od polskiego rolnika i to wyeksportować - zapewnił i dodał, że chodzi o 3-4 miliony ton, "które są u rolników".

Oglądaj całą rozmową z ministrem rolnictwa w TVN24 GO

Zupełnie inne dane podaje część rolników i były minister rolnictwa, który wraz z szefem AgroUnii przysłuchiwali się rozmowie. - Zalega, w mojej ocenie, co najmniej 10, 12 milionów ton zboża - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Sawicki z PSL. - Oni tylko i wyłącznie dolewają pieniędzy, a nie leczą rynku, nie leczą przyczyn - dodał Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Opozycja była w piątek w ministerstwie z kontrolą. Politycy chcieli dowiedzieć się, jak konkretnie, czyli kiedy, jakim transportem i skąd PiS chce wywieźć polskie zboże. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymali. Ministrowie rolnictwa pięciu tak zwanych państw przyfrontowych wystąpią do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS