Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych

Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych
Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych
Fakty TVN
Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionychFakty TVN

Do końca roku w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" można jeszcze wykonać za darmo podstawowe badania medyczne. Dotąd z akcji skorzystało 600 tysięcy osób - to jednak za mało, dlatego resort zdrowia przedłuża termin badań. Ponadto zapowiada premie dla gabinetów POZ oraz loterię dla uczestników badań.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydłuża trwanie programu "Profilaktyka 40 plus", bo przez ostatni rok z możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań skorzystało niecałe trzy procent uprawnionych Polaków. To klęska rządowego programu.

Pomimo hucznego startu i apeli premiera Mateusza Morawieckiego, informacja o bardzo pożytecznej akcji do wielu Polaków po prostu nie dotarła. - Nie badałem się, a jeżeli się badam, to mam ubezpieczenie. Pierwszy raz słyszę, że za darmochę, bo za darmochę nic nie dają - mówi jeden z pytanych mężczyzn.

W ramach programu wykonywany jest szereg badań: morfologia krwi, stężenie cholesterolu, poziom glukozy i kreatyniny, stan wątroby czy prostaty.

Lekarze rodzinni są zgodni co jest powodem porażki programu. Ministerstwo Zdrowia przygotowało tę akcję poza naszymi plecami - podkreślają.

- Program ma jedną podstawową wadę: został zrobiony poza POZ-etem - mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny. - Od początku mówiliśmy, że żadna profilaktyka nie uda się bez udziału personelu opieki podstawowej - dodaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Minister zdrowia zapowiada zmiany

Chętni po prostu sami, bez skierowań, mieli zgłaszać się na badania przez internet albo telefonicznie. Żadna pielęgniarka tego nie pilotowała, żaden lekarz nie musiał przeglądać wyników. Teraz minister zdrowia zapowiada poprawki do pomysłu.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą otrzymywali premie, będą otrzymywali dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci z ich listy będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych - mówił Adam Niedzielski.

Skoro istnieje taka możliwość poddania się w prosty sposób badaniom, to warto z niej skorzystać. Właśnie wtedy, kiedy nic nie boli i o lekarzu myślimy najmniej.

- Profilaktyka polega na tym, że wtedy, kiedy czujemy się jeszcze dobrze, powinniśmy na badania iść, bo są choroby, które nie dają żadnych dolegliwości - zwraca uwagę Michał Sutkowski, lekarz rodzinny. Nowotwory w początkowych stadiach mogą nie boleć, cukrzyca nie boli i choroba wieńcowa na początku też.

Zachęta będzie również dla pacjentów - jesienią Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi loterię dla osób, które poddadzą się badaniom profilaktycznym. Do wygrania będą karty wstępu do obiektów sportowych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN