Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS

07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiSArleta Zalewska | Fakty TVN

Marszałek Terlecki kontra poseł Gowin. Na wyjazdowym posiedzeniu klubu poszły iskry. Dokąd pójdzie PiS po wakacjach? Wiadomo już, że w rządzie ma być rekonstrukcja, ale i w partii ma być reorganizacja.

Ryszard Terlecki to pierwszy bohater jedynego tak ostrego politycznie wystąpienia, które wybrzmiało w czwartek na zamkniętym posiedzeniu klubu PiS. Drugim bohaterem był Jarosław Gowin. Szef klubu PiS wystąpił przed prezesem PiS-u. Powitał posłów i dziękując za kampanię wytknął nielojalność koalicjantowi.

Terlecki miał powiedzieć, że gdyby nie oni, to wybory odbyłyby się w maju, a prezydent wygrałby w pierwsze turze. Sala miała zareagować buczeniem. Tu dwie ciekawe uwagi. Po pierwsze - Jarosław Gowin publicznie nie zareagował. Po drugie - gdy mikrofon przejął Jarosław Kaczyński, to miał powiedzieć, że w kwestii zmiany daty wyborów sprawa była bardziej skomplikowana.

- Zaoszczędzilibyśmy dwa miesiące ciężkiej pracy, dużych wydatków, dużego napięcia politycznego - uważa Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

- To wielkie osiągnięcie. Wspólne osiągnięcie, w bardzo trudnym czasie, Zjednoczonej Prawicy odbieramy jako powód do dumy i chwały. To, że część polityków Prawa i Sprawiedliwości tego być może dzisiaj jeszcze nie rozumie, myślę że jest kwestią czasu - przekonuje Michał Wypij z KP PiS, Porozumienia.

Nazwisko "Gowin", jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN, wróciło w kontekście rekonstrukcji rządu.

06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS
06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiSFakty TVN

- Ja myślę, że formuła współpracy w koalicji będzie taka, że szefowie partii koalicyjnych w rządzie będą - uważa Bortniczuk.

Negocjacje będą dotyczyły tego, które ministerstwa ostatecznie uda się połączyć, ilu ministrów dostanie każda ze stron i czy umowa koalicyjna, która obecnie gwarantuje Ziobrze i Gowinowi po dwa resorty, będzie wymagała zmiany.

- Jest plan dwunastu (ministerstw - przyp. red.). Zobaczymy, czy się go uda zrealizować, ale w każdym razie poważne ograniczenie ilości ministerstw - zapowiada Ryszard Terlecki.

Nowa energia do działań

- Dominującym, największym ugrupowaniem jest Prawo i Sprawiedliwość, ale bez żadnego z naszych ugrupowań nie ma większości. W związku z tym naszym zadaniem jest się porozumieć. Do tej pory bardzo dobrze żeśmy się porozumiewali, ale to wymaga rozmów. Przed nami są jeszcze rozmowy - wyjaśnia Zbigniew Ziobro i dodaje, że najpierw trzeba się skupić na kwestiach programowych, a potem na organizacyjnych i personalnych.

Poseł Janusz Kowalski dodał wpis o "jesiennej ofensywie", "zimowej dogrywce" i "repolonizacji".

Tweet Janusza Kowalskiego
Tweet Janusza KowalskiegoTweet Janusza KowalskiegoTwitter (@JKowalski_posel)

O zmianach dotyczących mediów i dalszych zmianach w sądownictwie mówił w czwartek prezes PiS-u. Wszystko pod hasłem "jak nie teraz, to kiedy", i że "to nie będzie czas ciepłej wody w kranie".

- Wakacje będą krótkie i że po wakacjach ruszamy z nową energią do działań - opowiada Ryszard Terlecki.

Swój najważniejszy kongres od lat PiS zaplanował na początek listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS