Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"

18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zaledwie tydzień po spektakularnych dymisjach wracają, bo dogadali się z PiS-em. Wiceministrowie, którzy odeszli w geście solidarności z wicepremierem Jarosławem Gowinem, teraz wracają do resortów. - Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Od wspólnej konferencji z opuszczającym koalicję Jarosławem Gowinem po uścisk dłoni ministra obrony narodowej - to droga, jaką w niedługim czasie pokonał Marcin Ociepa. - Jeżeli minister obrony i premier zwrócili się do mnie o kontynuowanie tej misji, no to ja ją przyjmuję, no bo mam to poczucie odpowiedzialności - komentuje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z KP PiS.

Tydzień temu rano poseł Ociepa ogłosił, że postanowił podać się do dymisji. Wieczorem, już po głosowaniu w sprawie lex TVN, podczas którego poseł był "za", Marcin Ociepa po serii pytań o to, czy wejdzie do rządu, odpowiedział, że w polityce nie mówi się "nigdy", ale podkreślił, że na tamten moment nie miał takich planów. Wszystko wyjaśniło się kilka dni później - Marcin Ociepa wrócił na stanowisko wiceministra obrony narodowej.

- Dla każdego z nas to był czas próby. Jedni zdali ją lepiej, inni gorzej - komentuje sytuację Jarosław Gowin.

Adresatem słów szefa Porozumienia może być również Andrzej Gut-Mostowy, który we wtorek do rządu wrócił. Po tygodniu od publicznych deklaracji, że stoi po stronie Jarosława Gowina i podaje się do dymisji. Również wtedy, stojąc obok kolegów z Porozumienia, poseł potwierdził swój negatywny stosunek do ustawy anty-TVN. Do wieczora Andrzej Gut-Mostowy zdanie jednak zmienił. Tuż przed głosowaniem, co zarejestrował operator TVN24, poseł wyszedł z sali plenarnej wraz z premierem w stronę sejmowych gabinetów. W trakcie głosowania w sprawie lex TVN Gut-Mostowy wstrzymał się od głosu. Ostatecznie do Ministerstwa Rozwoju, które u boku Jarosława Gowina opuszczał, poseł wrócił.

"Zwykła korupcja"

- Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje zachowanie byłych posłów Porozumienia wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Innego zdania zdania jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki: "Posłów oddanych Gowinowi ubywało, aż wreszcie wytrwało przy nim tylko czworo. (...) Dopóki mógł rozdawać posady, mógł liczyć na grono oddanych klientów. Ilu z nich zostanie teraz, gdy posad i pieniędzy już nie będzie?".

- Nie używajmy pojęcia "korupcja polityczna". To jest po prostu zwykła korupcja - tak zachowanie polityków ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes TK i były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Mówiąc o korupcji, profesor Zoll wprost nawiązał do sprawy posła Lecha Kołakowskiego, który w czasie, gdy wrócił do klubu PiS-u, znalazł też pracę w państwowym banku. - Dostał pracę i pensję 40 tysięcy złotych za to, że powrócił do danego klubu. To jest korupcja zwykła, to jest karalne - komentuje prof. Andrzej Zoll.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS