Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"

18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"
18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"
Maciej Knapik | Faktz TVN
18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"Maciej Knapik | Faktz TVN

Czy Adelajdy podzielą los Caracali? Zakup fregat dla polskiej marynarki stanął pod znakiem zapytania. Prezydent był za, szef MON - także. Obaj zresztą są w Australii, gdzie miał być podpisany list intencyjny. Ale nieoficjalnie słychać, że w ostatniej chwili transakcję zablokował premier.

- Tonie wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej. Tak samo było w sprawie Caracali - tak poseł PO Cezary Tomczyk komentuje doniesienia na temat tego, że Polska wycofuje się z zakupu australijskich fregat. - To jest gigantyczna kpina nie tylko z prezydenta, ale z naszej obronności - wtóruje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak tę sytuację rozumieć? Prezydent i minister obrony z liczną świtą i za duże pieniądze polecieli na drugi koniec świata - z pierwszą wizytą w tym kraju i z jasnymi zapowiedziami podpisania listu intencyjnego na zakup fregat, złożonymi przez Szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego 10 sierpnia.

Zmiana zdania

Nagle wiceminister MON w Warszawie rakiem ze wszystkiego się wycofuje.

- Bardziej temat medialny niż bezpośredniego zaangażowania - stwierdził Wojciech Skurkiewicz.

- Mamy kilka ośrodków, które uważają, że się na marynarce znają. Osób kompetentnych w MON jest bardzo mało. Jak ktoś był kompetentny i miał własne zdanie, to go zwolniono - mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Podobno poszło o polskie stocznie. Przed wyborami elektorat PiS-u mógłby nie zrozumieć czemu kupujemy stare, a nie budujemy swojego okrętu. Weto miał postawić premier, a być może sam prezes.

Problem w tym, że polskie stocznie budują mniejszą od fregaty korwetę, redukując potem projekt do patrolowca i trwa to już siedemnaście lat. Gdzie indziej też jest zastój.ad

- Wstrzymano program Orka, wstrzymano program Miecznik, wstrzymano program Czapla. Marynarka wojenna stała się problemem, który próbuje się załatwić w ten sposób, że rzuca się jakiś ochłap - mówi kmdr. por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl.

Spór trwa

Spór jest zażarty. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk protestował: "Nie zgadzamy się z tym, żeby pozyskiwać stare jednostki australijskie. Chcemy budować w polskich stoczniach". "Wojsko Polskie potrzebuje dysponować okrętami nie za pięć lat, nie za siedem lat, ale teraz" - ripostował minister Błaszczak. "Nie jesteśmy w stanie zbudować własnych fregat" - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i dwa dni później minister Błaszczak jakby zmieniał zdanie: "Moim zadaniem (...) jest wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt." I to podobno wcale nie koniec.

- Z tego co ja mam informacje, to chyba jeszcze nie jest ostateczna decyzja - mówi Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej z PiS.

Australia przeznacza takie fregaty do zatopienia. Jedna już leży na dnie - jako atrakcja dla płetwonurków, a przeciwnicy zakupu Adelajdy ich zdolność bojową porównują do osiemnastowiecznych hiszpańskich galeonów. Brak tam - mówią - tylko skrzyń pełnych złota. Złota brakuje też w ministerstwie.

Budżet się nie dopina

- Jeśli one miałyby być przekazane za symboliczną złotówkę, czy symbolicznego dolara - wzdycha minister Skurkiewicz, ale koszt transakcji szacowany jest na dwa miliardy złotych, co przekracza trzyletni budżet modernizacji Marynarki Wojennej - plus osiemset milionów na dostosowanie fregat. Dwudziestokilkuletnie Adelajdy są i tak nowocześniejsze od polskich okrętów wojennych - słyszymy. - Po pierwsze młodsze, po drugie zmodernizowane, po trzecie wyposażone w znacznie nowocześniejsze systemy walki, głównie jeśli chodzi o obronę powietrzną - tłumaczy Marek Świerczyński, ekspert ds. bezpieczeństwa "Polityka Insight".

A mimo to wysyłane są na dno. Co tylko świadczy o stanie polskiej marynarki wojennej, która - zdaniem Janusza Zemke - "coraz bardziej przypomina muzeum drugiej wojny światowej".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS