Donald Trump wkrótce w Warszawie. "Historyczne wydarzenie"

04.07 | Szczegóły pierwszej wizyty Donalda Trumpa w Europie. Prezydent USA weźmie udział w szczycie TrójmorzaFakty TVN

Donald Trump przyleci do Polski dokładnie w 25. rocznicę wizyty prezydenta USA George Busha seniora. Tak jak wtedy Bush, Trump zatrzyma się w Warszawie w drodze do Niemiec. Ale to nad Wisłą wygłosi swoje najważniejsze przemówienie. Będzie to jego pierwsze publiczne wystąpienie w Europie. Prezydent USA weźmie także udział w szczycie Trójmorza.

- To wystąpienie strona amerykańska prezentuje jako wystąpienie programowe prezydenta Trumpa. Będzie dotyczyć polityki bezpieczeństwa, Europy, a także relacji polsko-amerykańskich. Spodziewamy się, że zapadnie ono w pamięć - mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.

Równie ważnym punktem wizyty prezydenta USA będzie jego udział w szczycie państw Trójmorza, który odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim. Do Warszawy przylecą politycy z 12 europejskich krajów, biorących udział w tym projekcie: czterech państw Grupy Wyszehradzkiej, trzech krajów bałtyckich, a także Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii oraz Austrii. Prezydent USA będzie gościem honorowym.

Jakie tematy zostaną poruszone?

Za przyjęcie zaproszenia do udziału w szczycie, amerykańskiemu przywódcy w specjalnym liście dziękował prezydent Andrzej Duda, z którego inicjatywy zorganizowano spotkanie. W liście czytamy: "Jestem głęboko przekonany, że spotkanie przywódców państw tej części Europy, zorientowanych na zacieśnienie współpracy gospodarczej, inwestycyjnej, biznesowej i infrastrukturalnej będzie sukcesem, również ze względu na obecność na nim pana prezydenta".

Projekt Trójmorza ma się skupiać przede wszystkim na zacieśnianiu współpracy gospodarczej. Chodzi o nowe drogi, połączenia kolejowe i lotnicze oraz lepszą współpracę handlową.

- Decyzje, które podejmiemy w ramach szczytu w Warszawie, będą rzeczywiście budowały na przyszłość rozwój powiązań gospodarczych, infrastrukturalnych i bezpieczeństwo energetyczne - mówił prezydent Duda.

Bardzo ważnym elementem planu budowania bezpieczeństwa energetycznego regionu mogą stać się dostawy amerykańskiego gazu LNG. - Inicjatywa Trójmorza, dlatego ma szanse i moim zdaniem powinna być wspierana niezależnie od tego, jaki rząd urzęduje w Warszawie i w pozostałych stolicach tego regionu, ponieważ dotyczy gospodarki, infrastruktury i to w perspektywie kilku dziesięcioleci - mówił Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Wizytę amerykańskiego prezydenta relacjonować będzie ponad 1200 dziennikarzy z całego świata. W Warszawie jest już amerykański korespondent "Faktów" TVN, Marcin Wrona, który będzie podróżował z Donaldem Trumpem.

- Razem z dziennikarzami akredytowanymi w Białym Domu będziemy śledzili każdy krok prezydenta i słuchali każdego słowa, które padnie z jego ust, zwłaszcza słów dotyczących naszego kraju, bo to właśnie Polskę wybrał jako początek swojej drugiej, zagranicznej podróży - mówił Wrona.

Amerykańska ambasada w Warszawie, zapowiadając wizytę Donalda Trumpa, pisze o czekającym nas historycznym wydarzeniu.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS