Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "nie jesteś sam"

23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"
23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Polsce rośnie liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Do walki włączają się się kolejne instytucje i firmy prywatne. Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła także Fundacja TVN "nie jesteś sam". Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w Polsce przeprowadza się wystarczającą liczbę testów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Doktor Luiza Handschuh jest kierownikiem pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, ale od kilku dni przedstawia się inaczej - jako koordynator akcji i "wirusowej grupy wsparcia".

Naukowcy z "wirusowej grupy wsparcia" postanowili zmienić swoje laboratorium w odpowiednie do wykrywania nowego koronawirusa.

- W odróżnieniu od sanepidu, gdzie tam jest jeden, dwa takie aparaty do oznaczania tego typu analiz - u nas jest ich siedem, osiem - zwraca uwagę prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Jak opowiada dr Luiza Handschuh, ochotników do pracy przy aparatach nie brakuje. - Nawet w nocy są skłonni przyjść. Tylko dostaję odpowiedzi: mogę, przyjdę, nie ma sprawy, możesz na mnie liczyć - mówi dr Handschuh.

Liczba testów wciąż za mała?

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w tydzień przebadali tysiąc próbek, a w szesnastu z nich wykryli obecność nowego koronawirusa. Jednak to wciąż za mało. Eksperci zaznaczają, że w Polsce nadal wykonuje się za mało testów na COVID-19. Dlatego Polskiej Akademii Nauk chcą pomagać kolejne laboratoria.

- To wszystko, przy tej skali to jest za mało. Niemniej poprawia się - zaznacza prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jednocześnie obóz rządzący przekonuje, że liczba testów jest odpowiednia, a w razie potrzeby ich nakłady będą stosunkowo zwiększane. - Jest to adekwatne do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje - podkreśla Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Według Ministerstwa Zdrowia - porównania, z których wynika, że na milion mieszkańców na przykład Wielka Brytania robi testów trzykrotnie więcej niż Polska - są uproszczeniem.

- Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy - są już na innym etapie rozwoju koronawirusa - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Im więcej przybywa nam osób zakażonych koronawirusem, tym więcej wykonujemy testów - dodaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Prywatne laboratoria gotowe do pracy

Zapewnienia przedstawicieli resortu zdrowia nie uspokajają lekarzy.

- Częstsze badanie personelu dałoby szansę, żeby uspokoić ten personel - wyjaśnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Codziennie w Polsce, w 32 laboratoriach wykonuje się teraz około trzech tysięcy testów. Z kolejnych miejsc słychać - da się więcej, bo testować chcą nie tylko naukowe laboratoria PAN-u, ale również i te prywatne.

Jedno laboratorium Warsaw Genomics jest w stanie przebadać tysiąc próbek dziennie. Z pomocą prywatnych sponsorów zaczyna to robić za darmo.

- Apel do wszystkich osób walczących z epidemią: przysyłajcie próbki osób zagrożonych, podejrzewanych o infekcję - wszystkie przebadamy. Pracujemy non-stop - mówi prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła Fundacja TVN "nie jesteś sam", przekazując Warsaw Genomics milion złotych.

"Dzięki temu szpitale i inne placówki medyczne będą mogły bezpłatnie wykonać w laboratoriach firmy Warsaw Genomics aż 2500 badań realizowanych w bardzo krótkim czasie - w ciągu 4-12 godzin od momentu dostarczenia próbki do uzyskania wyników" - czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Czas w walce z pandemią COVID-19 jest szczególnie ważny. A specjalna aparatura jest w stanie wykonać test na koronawirusa w dokładnie 67 minut. Dwanaście takich urządzeń zakupionych za pieniądze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafi do szpitali uniwersyteckich. Do badania i pacjentów i personelu medycznego.

- Wynik wiarygodny, bo jest to metoda, która wykrywa poszczególne geny wirusa - wyjaśnia Piotr Kocbach, ordynator klinicznego oddziału zakaźnego szpitala w Ostródzie, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS