Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian

25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmianDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wiele polskich miast zmienia metody naliczania opłaty za wywóz śmieci, a to wiąże się z podwyżkami w niemal całym kraju. Samorządowcy apelują, by te koszty podzielić i by za utylizację opakowań płacili też producenci.

Ceny za wywóz śmieci poszły w górę i to prawie w całym kraju. W Szczecinie - podobnie jak w Warszawie - oplata za wywóz śmieci naliczana jest od ilości zużytej wody. Do niedawna mieszkańcy płacili 7,50 złotych za każdy zużyty metr sześcienny wody, teraz płacą prawie 9 złotych. W stolicy wprowadzone od kwietnia podwyżki są wyjątkowo odczuwalne. Rekordziści płacą nawet kilkaset procent więcej. Do marca za wywóz śmieci miesięcznie płacono ryczałtowo, czyli 65 złotych za mieszkanie i 94 złotych za dom. Teraz opłata jest uzależniona od ilości wody. Trzyosobowa rodzina średnio co miesiąc za śmieci musi zapłacić ponad 150 złotych.

- To jest jedyna metoda, w której mieszkaniec ma możliwość wpływu na to, jaką kwotę zapłaci. Oczywiście nie przez to, że produkuje mniej śmieci, ale przez to, że zużywa mniej wody - uważa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Podobne rozwiązanie wprowadzono w wielu podwarszawskich gminach. Samorządy tłumaczą, że po wprowadzeniu segregacji odpadów koszy odbioru śmieci wzrosły.

Producenci też zapłacą?

Do wyboru były też inne metody naliczania opłat: od powierzchni mieszkania, od gospodarstwa czy od liczby osób zamieszkujących dany lokal. Ale pojawiały się problemy z uczciwością mieszkańców.

- Wiele apartamentów na wynajem to są apartamenty, gdzie zgłoszona jest jedna osoba, podczas gdy obieg osób, które tam przebywają jest bardzo duży - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Unia Metropolii Polskich - zrzeszająca główne miasta - apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów. Samorządowcy domagają się "wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta". Chodzi między o to, by producenci towarów też dokładali się do opłat za wywóz śmieci. - W Polsce za tonę plastiku, którą wprowadza producent na rynek, płaci 60 eurocentów. W Austrii, w Czechach, we wszystkich krajach Unii Europejskiej producent płaci kilkaset euro - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- Ten projekt związany z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta czeka na wpis do wykazu prac Rady Ministrów - odpowiada Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według resortu klimatu nowe przepisy nakładające opłaty na producentów mają wejść w życie już w przyszłym roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS