Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu

Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu
Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszu
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Prace nad "Europejskim aktem o wolności mediów" na finiszuJakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

W 2021 roku Komisja Europejska zapowiedziała, że wdroży przepisy chroniące niezależne dziennikarstwo. Prace nad Europejskim aktem o wolności mediów są na ukończeniu. Nie wszystkie zapisy spotkały się z aprobatą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Raport wolności mediów 2023" nie napawa optymizmem. W całej Europie sytuacja redakcji i dziennikarzy pogarsza się. Nie jest zaskoczeniem to, że wiele miejsca poświęcone jest Polsce. Główne grzechy państwa polskiego to: pełna kontrola władzy nad mediami publicznymi i ich dyspozycyjność wobec polityków partii rządzącej, nadmierny udział spółek państwowych na rynku mediów, przyznawanie reklam i dotacji publicznych mediom sprzyjającym władzy, problemy z dostępem do informacji publicznej, niewystarczające działania na rzecz zwalczania mowy nienawiści, coraz częstsze stosowanie przemocy wobec dziennikarzy przez służby państwowe, tak zwane praktyki SLAPP, czyli między innymi nadużywanie drogi sądowej wobec dziennikarzy, by powstrzymać ich przed podejmowaniem tematów niewygodnych dla władzy.

Takie patologie w całej Unii Europejskiej w przyszłości ma wyeliminować "Europejski akt o wolności mediów". To przygotowany przez Komisję Europejską nowy zbiór przepisów ma chronić pluralizm i niezależność mediów. - Działamy, by bronić wolności mediów. Po raz pierwszy prawnie chronimy swobodę publikacji. "Nie" dla ingerencji państwa. "Nie" dla zamieniania mediów publicznych w tubę propagandową jednej partii - mówi w spocie dotyczącym inicjatywy Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska przypomina o tym, jak ważna jest ochrona dziennikarzy - wspomina zamordowaną maltańską dziennikarkę Daphne Caruana Galizię, Słowaka Jana Kuciaka, czy Rosjankę Annę Politkowską. Europejski akt o wolności mediów - oprócz ochrony dziennikarzy i wolności słowa - ma wprowadzić też na przykład zakaz stosowania oprogramowania szpiegującego przeciwko mediom czy obowiązek przejrzystości reklamy publicznej.

- Rządy będą musiały obowiązkowo udzielać informacji o tym, jak wydatkują pieniądze na reklamy. Gdzie idą te pieniądze. Dlaczego idą na przykład do mediów państwowych, a nie prywatnych. Albo dlaczego niektóre media prywatne są pomijane - wyjaśniał na antenie TVN24 BiS Jaume Duch Guillot, dyrektor do spraw komunikacji Parlamentu Europejskiego.

Większa kontrola

Dodatkowo media ma chronić tak zwana dyrektywa anty-SLAPP, czyli zestaw środków przeciwdziałających nadużywaniu drogi sądowej wobec dziennikarzy czy obrońców praw człowieka. - Czasem sposobem na zaatakowanie mediów są osobiste ataki na dziennikarzy. Na przykład poprzez kreowanie na siłę trudności sądowych czy wysyłanie sygnału "obserwujemy cię, możemy wyciągnąć wobec Ciebie konsekwencje prawne" - podkreślał Jaume Duch Guillot.

Ostatnie lata pokazują, że wolność mediów nie jest dana raz na zawsze. Aż 71 procent Polaków obawia się jej utraty.

9 na dziesięciu uczestników sondażu Media Freedom Poll uważa, że media powinny być wolne od wpływu władzy. - Kiedy ponad 70 procent ludzi uważa, że jest problem, to zazwyczaj oznacza, że jest problem. W Brukseli zdajemy sobie sprawę, że w niektórych krajach, w tym w Polsce, jest wiele do zrobienia - komentował Jaume Duch Guillot.

Obecnie w komisjach Parlamentu Europejskiego trwają kluczowe negocjacje nad ostatecznym kształtem aktu o wolności mediów. Kością niezgody może okazać się zapis o utworzeniu ogólnoeuropejskiego urzędu nadzoru nad mediami.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN