Poważne problemy zamiast długo wyczekiwanych wakacji. "Największe od lutego nasilenie nowych zakażeń"


Wariant Delta w kolejnych krajach wymyka się spod kontroli. Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało poddanych kwarantannie w hotelu na Majorce. W Portugalii wielu niemieckich turystów przerwało urlopy, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu obostrzeń dla każdego wracającego stamtąd turysty. Sezon wakacyjny jeszcze w Europie się na dobre nie rozpoczął, a już pojawiają się poważne problemy.

Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało zamkniętych w hotelu na Majorce i poddanych kwarantannie. Wszystko z powodu wybuchu fali zachorowań po hucznych zabawach z okazji zakończenia roku szkolnego. "Zostaliśmy porwani przez władze" - żalą się młodzi Hiszpanie.

- To skandal. Mieliśmy wyjechać jutro, a oni przewieźli nas do tego covidowego hotelu i zakazali wychodzenia - mówi jedna z Hiszpanek.

Wszystko - jak twierdzą władze - z powodu lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Do tej pory potwierdzono już prawie 900 przypadków zakażeń koronawirusem wśród uczniów, którzy przyjechali bawić się na Majorkę. Wielu z nich jednak zdążyło wyjechać z wyspy.

- Wiemy, że to była grupa około dwóch tysięcy osób. Rzeczywiście część z nich wróciła już do domów - opowiada Katarzyna Jurkowska, Polka mieszkająca na Majorce. - Imprezowali bardzo mocno, nie stosowali się do wytycznych, do obostrzeń - dodaje.

"Portugalia stała się czerwoną strefą"

Niepokojąca sytuacja jest także w Portugalii. Jednak w przypadku tego kraju wielu ekspertów wini władze, które miesiąc temu pozwoliły na przyjazd tysięcy kibiców z Wielkiej Brytanii na rozgrywany w Porto finał Ligi Mistrzów.

Teraz kolejne regiony zamykają szkoły, przybywa restrykcji, a za wszystko odpowiedzialny jest wariant Delta.

- Portugalia stała się czerwoną strefą. Mamy największe od lutego nasilenie nowych zakażeń - przekazała Mariana Vieira da Silva, minister stanu Portugalii.

Niemcy masowo przerywają i odwołują wakacje w Portugalii, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu przymusowej, dwutygodniowej kwarantanny dla każdego wracającego stamtąd turysty.

- To było bardzo niemile zaskoczenie. Decyzję podjęto z dnia na dzień. Zdecydowałam, że natychmiast wracam - mówi jedna z turystek.

W Wielkiej Brytanii znoszenie restrykcji

Najwięcej przypadków zakażeń wariantem Delta w Europie notuje się w Wielkiej Brytanii, dlatego - jak donosi dziennik "The Times" - kanclerz Merkel chce, aby tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na kontynent, nawet tych w pełni zaszczepionych.

- Oczywiście, że jesteśmy zaniepokojeni wariantem Delta. Będę lobbować za wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych zasad - mówiła w ubiegłym tygodniu Merkel.

Wielka Brytania odpowiada, że decyzje w tej sprawie nie będą zapadać w Berlinie. Władze liczą, że uda się im opanować sytuację, mimo iż wariant Delta odpowiada tam już za 95 procent wszystkich nowych zakażeń. Na razie brytyjski plan optymistycznie zakłada dalsze znoszenie restrykcji.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS