Poseł Porozumienia: oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem Sejmu

18.02.2021 | Poseł Porozumienia: oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem Sejmu
18.02.2021 | Poseł Porozumienia: oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem Sejmu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.02.2021 | Poseł Porozumienia: oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem SejmuArleta Zalewska | Fakty TVN

W piątek ma odbyć się posiedzenie ścisłego kierownictwa PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. W Porozumieniu trwa kryzys, gdyż Jarosław Gowin uważa się za prezesa Porozumienia, a Adam Bielan - za pełniącego obowiązki prezesa. Członkowie Porozumienia, którzy mają stanowiska w rządzie i popierają Adama Bielana, mieli zostać z tych stanowisk odwołani. Do czwartku nie zostali. - Oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem Sejmu, to jasne - mówi Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Michał Cieślak, Jacek Żalek i Zbigniew Gryglas mieli stracić swoje stanowiska w rządzie. W PiS-ie oficjalna decyzja ma zapaść na najbliższym posiedzeniu ścisłego kierownictwa partii. - Tam pewne rozstrzygnięcia na pewno zapadną - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek wszyscy trzej politycy, wbrew rekomendacjom wicepremiera Jarosława Gowina, który wyrzucił ich z partii za współpracę z Adamem Bielanem, na swoich stanowiskach wciąż pozostawali - i według nieoficjalnych informacji pozostaną, jak ma wynikać z pisemnej odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego do Jarosława Gowina. Prezes PiS-u miał też zasugerować, że sprawy personalne w rządzie to kwestia premiera.

- Są jedynie informacje medialne, z których wynika, że została udzielona odpowiedź negatywna, że na dzień dzisiejszy nie jest planowana rekonstrukcja rządu - twierdzi Michał Cieślak, minister-członek Rady Ministrów.

- My nie mamy z tym żadnego problemu, ale w takim układzie ci panowie będą liczeni z puli, którą dysponuje w tym momencie albo Prawo i Sprawiedliwość, albo Solidarna Polska. Oczekujemy zmian w rządzie przed następnym posiedzeniem Sejmu, to jasne - mówi Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Spór w rządzie trwa. Rada Koalicji się nie zbiera, a władze PiS nie mogą być pewne stabilnej większości w Sejmie.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, jeśli do kolejnego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na przyszły tydzień Zjednoczona Prawica nie osiągnie zgody, to może dojść do testu większości. Część posłów Porozumienia będzie chciała zagłosować przeciw jednej z ustaw PiS-u.

- Zapraszamy Jarosława Gowina niezmiennie jako przedstawiciela na Radę Koalicji, a jeśli chodzi o sam spór w Porozumieniu, bo on istnieje, rzeczywiście, spór formalny, spór statutowy, to już nasi koledzy z Porozumienia muszą go rozstrzygnąć wewnętrznie - twierdzi poseł PiS Radosław Fogiel.

Problem z drugim koalicjantem

Na tym jednak nie koniec problemów premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejny nazywa się Solidarna Polska.

Michał Wójcik, wiceprezes Solidarnej Polski, poseł i minister-członek Rady Ministrów, za największą zaletę Mateusza Morawieckiego uważa to, że premier potrafi "podawać wiele danych, liczb".

Jako minister Michał Wójcik krytykował zaakceptowanie przez Mateusza Morawieckiego projektu rozporządzenia o mechanizmie praworządności. To była wyraźna próba podważania pozycji premiera i całej unijnej polityki rządu. - Mogło dojść do zaakceptowania takiego mechanizmu, który jest szalenie niebezpieczny dla naszego porządku prawnego. Mówię o mechanizmie łączenia praworządności ze środkami unijnymi - mówi Wójcik.

- Myślę, że w sposób świadomy pokazują, że są eurosceptykami w porównaniu z takim eurorealistycznym PiS-em - ocenia eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki, mówiąc o Solidarnej Polsce. Dodaje, że nikomu z liderów ostatecznie nie zależy ani na utracie władzy, ani na wcześniejszych wyborach. - W tej chwili koalicjanci prężą muskuły - przekonuje.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS