Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"

31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"
31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"
Michał Tracz | Fakty TVN
31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"Michał Tracz | Fakty TVN

Bogdan Wątor, polityk ze Słupska, publicznie nie tylko głosił, że koronawirusa się nie boi, ale że zna na niego skuteczne leki. W czwartek polityk trafił do szpitala na oddział covidowy z dusznościami i zmianami w płucach. Zachorował na COVID-19. Na oddziałach covidowych leżą niemal wyłącznie osoby niezaszczepione. Na COVID-19 często chorują, a nierzadko nawet umierają, koronasceptycy i przeciwnicy obowiązku noszenia maseczek. Przykłady można mnożyć.

Na Pomorzu Bogdan Wątor znany jest głównie z tego, jak ostatnio negował pandemię. Nie wierzył, że koronawirus może być zabójczy. Krytykował również nakaz noszenia maseczek. Jeszcze w czerwcu polityk ogłosił w mediach społecznościowych, że nie zaszczepi się przeciwko COVID-19.

"Mówią, że skoro się nie szczepię, to boję się "szczepionki". Nie! Tak jak nie boję się wirusa, tak samo nie boję się preparatu, który ma przed nim ratować. Po prostu nie wstrzykuję sobie każdego gówna, które się reklamuje, a na wirusa znam skuteczne leki" - napisał na Twitterze Wątor (pisownia poprawiona - przyp. red.).

Wpis Bogdana WątoraTwitter@BogdanWator

Polityk jednak zachorował i trafił do szpitala, co również opisał na Twitterze.

"Od 16:00 czekam w izolatce w szpitalu w Słupsku na przyjęcie na jakikolwiek oddział covidowy. Bez jakiegokolwiek leczenia! Badanie TK (tomografii komputerowej - przyp. red.) wykazało 50 procent zmiany w płucach... Duszę się. Czy to normalne?" - napisał polityk (pisownia poprawiona - przyp. red.).

Wpis Bogdana WątoraTwitter@BogdanWator

Wątor niecierpliwił się po zaledwie 8 minutach czekania na pomoc. Obecnie twierdzi, że czuje się lepiej, ale odmówił komentarza.

- To jest doskonały dowód na to, że pandemia nie wybiera, że wszyscy musimy się absolutnie szczepić - skomentował Zbigniew Konwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Koronasceptycy wśród polityków

Pandemia jest, a na COVID-19 każdego dnia umierają ludzie i muszą o tym pamiętać przede wszystkim tzw. koronasceptycy. Jak mówią lekarze, szpitale są ich pełne.

- Praktycznie 99 procent tych pacjentów to są osoby niezaszczepione - informuje prof. Maria Gańczak, epidemiolog.

Gdy już trafią do szpitala, najczęściej szybko zmieniają zdanie.

- Ci, którzy są w stanie mówić, zasadniczo żałują. Myśleli, że ich to nie dotyczy - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Takim koronasceptykiem był choćby były premier Słowacji. Robert Fico był przeciwnikiem szczepień i noszenia maseczek, dopóki nie zakaził się wirusem na wakacjach na Krecie. Po tym, gdy lekarze uratowali mu życie, miał mówić znajomym, że "to straszna choroba, a przecież nie chorował tak ciężko".

Znany ukraiński bloger też negował pandemię. Jego internetowe wpisy podważające zagrożenie obserwowało ponad 800 tysięcy osób. W końcu sam trafił do szpitala.

"Nie wierzyłem, że COVID-19 istnieje. Aż sam zachorowałem. To nie jest błaha choroba" - napisał Dmitriy Stuzhuk na Instagramie.

To był ostatni wpis blogera. Niedługo później zmarł.

- Ta mentalność jest trochę podobna do mentalności dziecka, które mówi: nie, bo nie - ocenił dr Leszek Mellibruda, psycholog.

Poseł Konfederacji Artur Dziambor był jednym z tych, którzy głośno mówili, że maseczki nie założą. Później polityk ciężko zachorował i trafił do szpitala.

- Nie polecam. Jest to choroba załatwiająca właściwie wszystkie chęci do tego, by się ruszać - powiedział w niedzielę w rozmowie z TVN24 poseł Konfederacji.

Poseł Dziambor pozostaje jednak przeciwnikiem obowiązku noszenia maseczek.

Poseł PiS Jerzy Polaczek nigdy nie był koronasceptykiem. Jest przykładem polityka, który COVID-19 przeszedł bardzo ciężko. Widział śmierć i sam walczył o życie, jak mówi. Teraz apeluje, by się szczepić.

- Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i bliskich, ale też za wspólnotę lokalną - podkreślł poseł Polaczek.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS