Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"

Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"tvn24

W Uvalde w Teksasie we wtorkowej strzelaninie w szkole podstawowej zginęło 21 osób - 19 uczniów i dwie nauczycielki. Zabił ich 18-letni Salvdador Ramos. Policja przez około godzinę nie wchodziła do budynku szkoły. - Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już - przyznał płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Centrum Uvalde nie pustoszeje. Składane są tam kwiaty i odprawiane modlitwy za 21 ofiar masakry. - Gdy tylko zobaczyłam, że to byli uczniowie czwartej klasy, natychmiast pomyślałam o mojej córce, która też miała dziesięć lat. Moje dziecko nie ukończy szkoły, nie wyjdzie za mąż, nie będzie cieszyć się życiem - powiedziała dziennikarzom Wendy Alvarez. Jej córka również została zastrzelona, w lutym, w Houston.

Prezydent Biden doskonale wie, co oznacza strata bliskich. Teraz on sam łączy się w bólu z rodzinami ofiar i z mieszkańcami Uvalde. Wciąż nie są jasne motywy tej zbrodni, ale coraz więcej wiemy o błędach popełnionych przez policję i są one szokujące.

Funkcjonariusze przez kilkadziesiąt minut czekali na klucze i sprzęt taktyczny. W tym czasie ofiary wykonywały rozpaczliwe telefony z prośbą o pomoc. W trakcie ich rozmów z dyspozytorem wyraźnie słychać było strzały. Niektóre dzieci, by przetrwać, pokrywały się krwią martwych kolegów i udawały, że nie żyją.

- Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Z tego co wiemy, funkcjonariusze powinni tam wejść najszybciej, jak było to możliwe - powiedział płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Oficer dowodzący akcją miał założyć, że Salvador Ramos zabarykadował się w jednym z pomieszczeń i dzieci nie są już bezpośrednio zagrożone. Brakowało jasnych rozkazów i decyzji. - Zostałem wprowadzony w błąd. Jestem wściekły na to, co się stało. Stałem tu przed państwem, przekazując informacje podane mi przez służby i, jak się teraz okazuje, były one częściowo niedokładne - stwierdził Gregg Abbott, gubernator Teksasu.

Głos byłego prezydenta

Rodziny ofiar domagają się wyjaśnień, a wielu Amerykanów zmian w prawie. - Wiemy, co zadziała. Zakaz sprzedaży broni szturmowej. Wiecie, czym ona jest? Wiecie, po co powstała? Po to, by jak najszybciej zabić jak największą liczbę ludzi. To broń wojenna, dla której nie ma miejsca w cywilizowanym społeczeństwie - uważa Kamala Harris, wiceprezydent USA.

Na taki zakaz trzeba jednak ponadpartyjnej zgody, a część polityków już mówi "nie". Jak przekonują - zaostrzenie przepisów jest nie do przyjęcia, bo narusza konstytucyjne prawo do noszenia broni, a zdaniem byłego prezydenta Trumpa na siłę trzeba odpowiadać siłą. - Jedynym sposobem na powstrzymanie złego faceta z bronią jest dobry facet z bronią i w sytuacji, gdy nie ma w okolicy policjanta, nikt lepiej nie zareaguje na kryzys niż przedstawiciel Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego - przekonuje Trump.

Potężne Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) właśnie zorganizowało doroczny zjazd, na którym spotkali się sympatycy broni. Konwencja odbyła się w Teksasie i spotkała się z falą protestów i krytyki.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN